Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech

12.05.2013 Autor: Marta Węglewska[ 9 komentarzy ]
Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech

Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech
Źródło: www.sxc.hu

Polscy pracownicy zatrudnieni w Niemczech mają prawo do ubiegania się o niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld. Jest to należność wypłacana na bieżąco, co miesiąc. Można ubiegać się o niego także wstecz – nawet do 4 lat.

Ile otrzymamy z zasiłku Kindergeld?


Kwoty otrzymywane z tego zasiłku sięgają 184 euro za jedno dziecko miesięcznie. Jeśli pracownik posiada więcej niż dwoje dzieci, kwota za pozostałe potomstwo zwiększa się do wysokości: trzecie dziecko – 190 euro, każde kolejne 215 euro. Są to sumy, które obowiązują od 2010 roku włącznie. To oznacza, że jeśli ubiegamy się o zasiłek za 2009 rok, musimy liczyć się z niższymi kwotami za dzieci: 164 euro za pierwsze i tyle samo za drugie, 170 euro za trzecie, 195 euro za każde kolejne. Jeśli planujemy pozyskiwać zasiłek z pomocą specjalistów, warto szukać firmy, która dodatkowo oferuje bezpłatne tłumaczenia aktów urodzenia dzieci, małżeństwa oraz meldunku. Dzięki temu klient nie traci kilkudziesięciu złotych i czasu na szukanie tłumacza o odpowiednich kompetencjach.

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny w Niemczech?


O zasiłek Kindergeld może ubiegać się każda osoba, której uczące się dziecko nie przekroczyło 25 roku życia. Dziecko może mieszkać w Niemczech, ale także w Polsce. Kindergeld przysługuje także na dzieci współmałżonka lub przysposobione, pod warunkiem, że należą do wspólnego gospodarstwa domowego osoby wnioskującej o zasiłek. W praktyce przynależność tę najlepiej wykazać poprzez dokument o wspólnym meldunku opiekuna z dzieckiem. Opiekunem jest tu osoba mieszkająca z dzieckiem (wnioskodawca lub partner/-ka wnioskodawcy).

O zasiłek może wnioskować osoba, która pracuje w Niemczech (także w formie samozatrudnienia lub na kontrakcie) i miała odprowadzane składki na ubezpieczenie w tym kraju oraz rozlicza się z podatków w Niemieckim Urzędzie Skarbowym (Finanzamt). Na pozytywne rozstrzygnięcie wniosku o Kindergeld wpływa dodatkowo fakt zameldowania w Niemczech, nie jest ono jednak obowiązkowe. Istnieją przypadki, że osoby zatrudnione w kraju niemieckim miały odprowadzane składki w Polsce i także ubiegały się o zasiłek rodzinny w tym kraju. Jednak w takich przypadkach Familienkasse decyduje indywidualnie o przyznaniu Kindergeld.

Co może zmniejszyć przyznane kwoty z zasiłku?


Osoby pobierające zasiłek na dzieci w Polsce, powinny się spodziewać, że niemiecki urząd wypłaci zasiłek pomniejszony o sumy wydane w naszym kraju. Czasem nie dochodzi do wyrównania różnicy między zasiłkami w obu krajach i urząd niemiecki wypłaci całość Kindergeld mimo pobierania zasiłku w naszej ojczyźnie. Wówczas można się spodziewać, że otrzymamy w późniejszym okresie wezwanie do oddania zasiłku przyznanego w Polsce i pobieranie tylko niemieckiego wsparcia. Wezwanie będzie obejmować wyłącznie okres, za który zasiłki się zdublowały.

Osoby niepobierające zasiłku w Polsce, ubiegając się o zasiłek niemiecki – powinny przedłożyć poświadczenie z polskiego urzędu, że zasiłek nie został im przyznany.

Kto nie może pozyskać zasiłku Kindergeld?


Zasiłek nie zostanie przyznany w przypadku osób niespełniających wcześniej wymienionych warunków. A także wtedy, gdy dzieci odbywają służbę wojskową lub zastępczą oraz zarabiają powyżej 8 004 euro rocznie.

Ile trzeba czekać na przyznanie zasiłku?


Familienkasse średnio procesuje zgłoszenie o zasiłek w 6-7 miesięcy. Mamy klientów, których wniosek został rozpatrzony przez urząd w ciągu zaledwie 1 miesiąca. W ostatnim okresie, jedna z osób otrzymała w tak krótkim czasie zasiłek, za przepracowane niecałe dwa lata, na sumę 5 800 euro – dodaje Aleksandra Budniak, specjalista od zasiłków niemieckich z firmy CUF sp. z o.o. Czas ten zależy od kilku czynników: od tego, czy wnioskodawca złożył kompletne dokumenty; od jakości porozumienia Familienkasse z polskimi urzędami; od tego, jak szybko klient reaguje na zapytania niemieckiego urzędu.


Jakie dokumenty są potrzebne, by ubiegać się o zasiłek rodzinny Kindergeld?


Niezbędna jest kopia dokumentów od pracodawcy: Lohnsteuerbescheinigung lub Abrechnung der Netto/Brutto-Bezüge za okres, za który chcemy się starać o dodatek. Jeśli chcemy otrzymywać zasiłek na bieżąco i nie mamy jeszcze Lohnsteuerbescheinigung, wystarczy ostatni Abrechnung oraz zaświadczenie Arbeitgeberbescheinigung, które wystawi pracodawca. Dodatkowo należy posiadać kopię aktu małżeństwa, aktu urodzenia dziecka, meldunku z dzieckiem oraz meldunku osoby wnioskującej – jeśli jest zameldowana w Niemczech. Potrzebne też będzie zaświadczenie o nauce dziecka pełnoletniego ze szkoły lub uczelni, kopia dowodu tożsamości – wnioskodawcy, decyzja o niepobieraniu zasiłku w innych państwach UE lub potwierdzenie okresu czasu, w jakim było pobierane to świadczenie i wysokość pobieranych świadczeń (np. z ZUS, ROPS, MOPS).

Jak się za to zabrać?


Zasiłkami Kindergeld zajmuje się Niemiecka Kasa Świadczeń RodzinnychFamilienkasse. Kontakt z nią warto pozostawić firmom mającym doświadczenie w pozyskiwaniu świadczeń socjalnych z zagranicy. W innym przypadku możne się okazać, że nasza znajomość specjalistycznego języka niemieckiego jest niewystarczająca. W następstwie niezrozumienia poszczególnych rubryk we wniosku zasiłkowym oraz wymogów Kindergeld, można popełnić błędy, które uniemożliwią pozyskanie potencjalnie wysokiej sumy zasiłku, która przysługuje polskiemu pracownikowi w Niemczech.


...

Odsłon: 14978 | ranking >>


Komentarze: 9 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Kindergeld - zasiłek rodzinny w Niemczech:

Komentarz

JolkaParasolka

2013-12-04, 13:56

Cześć! Dzięki fajnej, szybkiej, taniej z miłą obsługą firmie odzyskałam zasiłek rodzinny z Niemiec ! Polecam ;)


Komentarz

JolkaParasolka

2013-12-04, 13:57

Cześć! Dzięki fajnej, szybkiej, taniej z miłą obsługą firmie odzyskałam zasiłek rodzinny z Niemiec ! Polecam ;)
www.zwrotpodatkow.pl


Komentarz

mm

2014-03-31, 22:30

hej wszystkim mam pytanie złożyłam wniosek o kindergeld i został przyjenty i czeka w jakiejs kolejce niewiem jak długo to moze trwac czy ktos wie ile czasu moge czekac , a czekam juz od lipca 2013 roku


Komentarz

darkop35

2014-04-13, 17:09

co oni pieprzą ja czekam już półtora roku żadnej odpowiedzi wszystkie dokumenty złożone i dalej cisza bo mają dużo pracy


Komentarz

Zniecierpliwiona

2014-04-23, 14:12

Ja czekam już ponad dwa lata, żadnej odpowiedzi, decyzji, wiadomości czy czegokolwiek.


Komentarz

CUF sp. z o.o. | Kierownik działu B2B i marketingu

2014-11-21, 10:58

Każdy wniosek o Kindergeld jest rozpatrywany indywidualnie i niestety obecnie w urzędach Niemczech są przedłużone terminy na realizację takich zgłoszeń. Dlatego wszystkie osoby, które chciałyby otrzymać informację o aktualnym stanie swojego wniosku o zasiłek Kindergeld w CUF, zapraszam do biura lub do kontaktu telefonicznego: CUF sp. z o.o., ul. Szelągowska 25/2, Poznań; telefon 618288102 wew. 2. Więcej danych kontaktowych znajduje się tu: http://cuf-podatki.pl/dane-kontaktowe/


Komentarz

pisarska

2015-04-29, 21:57

ja mam taki proble moje dziecko mieszka w niemczech i sie tu uczy i juz 3 lata nie ma zasilku zalozylam sprawe ale to nic nie dalo bo moje akta odeslano do baucen i jak dzwonie to za kazdym razem slysze prosze zadzwonic za 10 dni i tak przez 3 lata slyszalam ze jest grupa ludzi co pomagas pod nazwa SOLVIT prosze o jaskies namiary telef bylabym wdzieczna


Komentarz

marc

2015-05-04, 18:18

SOLVIT
http://ec.europa.eu/solvit/index_pl.htm
kontakt w Niemczech
Deutschland
Lisa TEICHMANN
Bundesministerium für Wirtschaft und Technologie
Scharnhorststr. 34-37
DE - 10115 Berlin
Fax. +49 3018 615 5379
A skoro Pani zalozyla sprawe, to ma Pani zapewne adwokata i to on powinien kontaktowac sie z urzedem w Bautzen.
solvit@bmwi.bund.de


Komentarz

dorota bialek katazyna buko

2015-05-05, 12:22

WITAM SERDECZNIE UWAGA!bo pan ktury sie oglasza jest oszustem infomuje wszystich polakow uwazajcie mialysmy wyjazd 4maja wyslalys przedplate za tydzien 70 eur za osobe mail byc przewoznik od 12-do 14 godz; nie stety byly duze przezycia inas w konia zrobili zakupy zrobione kupe pienidzy wydane inic z tego ale nasi mezowie nie dadza za wygrane szczegulnie ze moj maz pracuje w prokuraturze podaje nr;tel.do oszusta;0031612889130 uwaga ! mugl zmiencl swoja tossamosc
oscPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Węglewska Marta Węglewska Kierownik działu B2B i marketingu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Komisjonowanie (k/m) - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Fizjoterapeuta 21.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Hagen

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy