Stolica Apostolska a Watykan
29.04.2013 | Autor: Tomasz Repeta | [ 0 komentarzy ] |
Bazylika św. Piotra na Watykanie
Źródło: wikipedia, autor: Emilio García
- Podobne tematy:
- Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA
- Francuzi likwidują pomnik Jana Pawła II
- Papież Franciszek i Barack Obama w Pałacu Papieskim
- Watykan - inne artykuły:
- Ali Agca z wizytą na grobie papieża Jana Pawła II
- Niemcy bardziej zadowoleni z papieża Franciszka niż Benedykta XVI
- Papież Franciszek podziekował dziennikarzom za ciężką pracę
Wybory nowego papieża Franciszka, spowodowały, że wszelkiego rodzaju media na bieżąco przekazywały najświeższe newsy.
W dzisiejszych czasach mnóstwo ludzi nie ma świadomości tego, że Watykan i Stolica Apostolska to nie jedno i to samo. W prawie międzynarodowym figurują, jako dwa osobne „ciała”. Sprawa jest dość poważna, ponieważ kardynalnych błędów dopuszczają się publicyści, którzy zamiennie stosują oba terminy.
Watykan i jego specyfika
Watykan jest najmniejszym terytorialnie państwem na świecie. Jest to także enklawa rzymska. Watykan stanowi siedzibę Stolicy Apostolskiej, a więc z pewnością nie jest tym samym, co Stolica Apostolska. Oba podmioty połączone są unią personalną i funkcjonalną. Określają one pewne zasady, wzajemnie obowiązujące ich.
Stolica Apostolska nie jest Watykanem i na odwrót
Podstawą rozróżnienia Stolicy Apostolskiej, jest to, że istnieje jako suwerenny podmiot prawa międzynarodowego i stanowi siedzibę papiestwa, czyli władzy zwierzchniej. Warto podkreślić to, że jakiejkolwiek umowy nie podpiszemy z Watykanem, ale właśnie ze Stolicą Apostolską. Przykładem z historii jest chociażby podpisanie konkordatu z Polską w 1925 roku, ponownym podpisaniu w 1993 i ratyfikowaniu w 1998 roku.
Różnica jest zasadnicza i widoczna, lecz nie zwracają na nią uwagi osoby, które powinny być tego świadome. Niedopuszczalne jest, żeby napisać: Nowy papież na czele Watykanu. Fakty jednak są takie, że powinno się rozróżniać obie nazwy i stosować w odpowiednim kontekście, żeby przekaz miał wysoką wartość i był wiarygodny dla ludzi.