Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

ABC pracy tymczasowej za granicą i w Polsce

24.04.2013 Autor: Patrycja Pożycka[ 0 komentarzy ]
Praca tymczasowa za granicą - największe zapotrzebowanie na europejskim rynku pracy występuje w obrębie branży budowlanej.

Praca tymczasowa za granicą - największe zapotrzebowanie na europejskim rynku pracy występuje w obrębie branży budowlanej.
Źródło: stock.xchng, autor: thesaint

Wiele ofert pracy tymczasowej za granicą dotyczy również branży hotelarskiej.

Wiele ofert pracy tymczasowej za granicą dotyczy również branży hotelarskiej.
Źródło: stock.xchng, autor: muidlatif

Infografika - praca tymczasowa w pigułce

Infografika - praca tymczasowa w pigułce
Źródło: PolandWorkForce

W sezonie wiosenno-letnim pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracy tymczasowej za granicą i w Polsce Czy warto na takie ogłoszenia odpowiadać?

Kto kogo zatrudnia?Praca tymczasowa to specyficzna forma zatrudnienia o charakterze okresowym, której istotą jest trójstronna relacja. Zaangażowane w nią są trzy podmioty: pracownik, agencja pracy tymczasowej oraz klient agencji, czyli tzw. pracodawca użytkownik. Całość relacji między tymi podmiotami reguluje Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Praca tymczasowa za granicą to coraz bardziej popularna forma spędzania wakacji przez młodzież i nie tylko.

Jak to działa w praktyce?Agencja pracy tymczasowej (APT) zatrudnia jako pracodawca pracownika tymczasowego (PT) oraz następnie kieruje go (udostępnia) do pracodawcy użytkownika (PU), celem wykonywania u tego ostatniego pracy tymczasowej. Czas, podczas którego pracownik tymczasowy pracuje u pracodawcy użytkownika jest z góry ustalany między tymi trzema podmiotami i zazwyczaj obejmuje okres od kilku dni do kilku miesięcy lub czas potrzebny do ukończenia konkretnego zadania.

Najważniejsza jest wiarygodność agencjiDziałalność agencji pracy tymczasowej w Polsce reguluje kilka aktów prawnych. Pierwszym i najważniejszym jest Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. To ona umożliwiła wprowadzenie w Polsce formy zatrudnienia jaką jest praca tymczasowa. Aby działać na rynku agencje pracy tymczasowej muszą spełniać kilka warunków, m. in. zobowiązane są do niezalegania w opłacaniu składek i podatków do ZUS i US, nie mogą być podmiotem karanym za przestępstwa i wykroczenia, ani przedsiębiorstwem w upadłości. Spełnienie tych wymogów potwierdza odpowiedni certyfikat, wydawany przez Marszałka Województwa, na terenie którego znajduje się siedziba agencji.
-Tylko agencje posiadające aktualny wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia działają legalnie i mogą świadczyć usługi w zakresie pracy tymczasowej. Przed nawiązaniem współpracy z daną agencją warto sprawdzić czy jej wpis figuruje we wspomnianym rejestrze dostępnym pod adresem www.kraz.praca.gov.pl- tłumaczy Seweryn Leszczyński - Manager Dz. Rekrutacji z agencji pracy tymczasowej Poland Workforce Sp. z o.o.

Agencja jako pracodawcaW przypadku pracy tymczasowej formalnym pracodawcą jest agencja pracy (APT) - to z nią , pracownik tymczasowy (PT) zawiera umowę. Agencja również przejmuje kwestie administracyjno-prawne realizacji umowy – nalicza i wypłaca wynagrodzenia, odprowadza podatki oraz płaci wszelkie należne składki. Pracę w praktyce wykonuje pracownik gdzie indziej - u pracodawcy użytkownika (PU) – tam, gdzie zostanie oddelegowany przez agencję.

Pracownikowi tymczasowemu przysługują prawa należne każdemu pracownikowi m. in. prawo do urlopów wypoczynkowych, zwolnień chorobowych, a okres składkowy wliczany jest do przyszłej emerytury. Wszystkie kwestie zatrudniania pracowników tymczasowych reguluje przede wszystkim Ustawa o pracy tymczasowej, a następnie Prawo Pracy.

Formy zatrudnieniaNajczęściej agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony. W szczególnych przypadkach, jeżeli praca tymczasowa nie miałaby mieć cech stosunku pracy – dopuszcza się zawieranie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia lub umowy o dzieło). Praca tymczasowa jest w pełni legalną formą zatrudnienia.

Poszukiwanie ofert pracy tymczasowejOfert pracy, w tym pracy tymczasowej najlepiej szukać w Internecie. Tam na bieżąco aktualizowane są specjalistyczne serwisy z ogłoszeniami oraz z ofertami zatrudnienia. Warto też regularnie przeglądać strony internetowe agencji pracy tymczasowej - każde nowe ogłoszenie błyskawicznie umieszczane jest
w zakładce skierowanej do kandydata. Dobrym rozwiązaniem jest także pozostawienie swojego CV bezpośrednio w bazie takiej agencji (np. poprzez wypełnienie formularza rejestracji). W ten sposób nasze dane będą zapamiętane, a w momencie rekrutacji agencja będzie mogła się z nami skontaktować.

Ogłoszenia pracy tymczasowej na tablicy PUPWiele agencji pracy tymczasowej współpracuje z Powiatowymi Urzędami Pracy. Partnerstwo z publiczną służbą zatrudnienia pozwala im na uwiarygodnienie swojej pozycji na rynku pracy. Agencje Pracy Tymczasowej często zamieszczają ogłoszenia o pracę na tablicach wyznaczonych w urzędach pracy. Ważnym obszarem współpracy agencji i urzędów pracy jest również organizowanie wspólnych spotkań informacyjnych, targów czy giełd pracy. W ten sposób oferty pracy mogą dotrzeć do dużej grupy bezrobotnych.
- Aktualnie współpracujemy z wieloma Powiatowymi Urzędami Pracy. Poprzez takie działania chcemy aktywizować zawodowo osoby bezrobotne. Oferowana przez nas praca tymczasowa umożliwia im powrót na rynek pracy – wyjaśnia Seweryn Leszczyński

Praca tymczasowa za granicąAgencje pracy tymczasowej rekrutują pracowników do pracy w Polsce i za granicą. Najwięcej ofert pracy pojawia się w branży budowlanej oraz hotelarsko-gastronomicznej. Praca tymczasowa za granicą naszego kraju jest szansą na atrakcyjne zatrudnienie w dobie dużego bezrobocia w Polsce.
- Polscy pracownicy tymczasowi są wysoko oceniani przez naszych klientów z branży budowlanej i konstrukcyjnej zarówno z Francji jak i z Niemiec. Polacy są pracowici, samodzielni w pracy i posiadają odpowiednie kwalifikacje. Z naszego doświadczenia wynika, że zagraniczni klienci poszukują pracowników z bardzo różnych przedziałów wiekowych: od 20-25 lat do 40-55 – podsumowuje Seweryn Leszczyński

Podjęcie pracy tymczasowej to świetna okazja do powrotu na rynek pracy czy zarobku podczas wakacji. Niejednokrotnie taka forma zatrudnienia stanowi główne źródło dochodu. W wielu przypadkach daje również perspektywę stałego zatrudnienia. W dobie rosnącego poziomu bezrobocia warto rozważyć taką formę zatrudnienia.

AKTY PRAWNE REGULUJĄCE DZIAŁALNOŚĆ AGENCJI PRACY TYMCZASOWEJ W POLSCE:
  • Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 stycznia 2009 r. w sprawie agencji zatrudnienia

Dodatkowo, w przypadku delegowania pracowników tymczasowych do krajów Unii Europejskiej, Agencję Pracy Tymczasowej obowiązują przepisy DYREKTYWY 96/71/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEJ.

Opracowanie: Poland Workforce Sp. z o.o. i LET PR


...

Odsłon: 4351 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł ABC pracy tymczasowej za granicą i w Polsce nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Pożycka Patrycja Pożycka Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 24.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów na święta! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! 17.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy