Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Praca w Niemczech - umowy, urlopy, wynagrodzenia

22.06.2009 Autor: Anna Maria Sierpińska[ 0 komentarzy ]


Źródło: stock.xchng

Praca w Niemczech cieszy się dużą popularnością wśród naszych rodaków. Zanim zdecydujesz się powiększyć to grono, zapoznaj się z warunkami pracy: rodzajami umów, długością urlopu i wysokością wynagrodzenia.

Umowa o pracę


Wedle niemieckiego prawa pracownicy-obcokrajowcy muszą być zatrudnieni na takich samych warunkach jak pracownicy-rodacy. Każdy pracownik legalnie zatrudniony w Niemczech ma prawo do pisemnej umowy o pracę (Arbeitsvertrag). W ciągu miesiąca od momentu podjęcia pracy przez pracownika, pracodawca powinien przedstawić na piśmie oświadczenie o warunkach zatrudnienia. Podkreślić należy, iż nie każda umowa to umowa na czas nieokreślony, może być to również umowa na czas określony lub o dzieło, sezonowa. Zazwyczaj niemieccy pracodawcy zatrudniają pracowników na czas określony, ponieważ pracownika zatrudnionego na stałe trudno jest zwolnić (7 miesięczny okres wypowiedzenia). Pracodawca ma prawo przed zawarciem jakiejkolwiek umowy - do okresu próbnego, który wynosi od 2 tygodni do 6 miesięcy.

Umowa o pracę powinna zawierać takie elementy jak: okres, na jaki została zawarta, czas pracy, stanowisko, zakres czynności, wynagrodzenie, prawo do urlopu wypoczynkowego, sposób rozwiązania umowy o pracę, dane pracodawcy, prawo do opieki socjalnej, dodatkowe obowiązki. W umowie powinna być zawarta też adnotacja, iż pracownik ma prawo do ciągłości wynagrodzenia w razie choroby. Poza tym pracownik zanim podpisze umowę powinien zorientować się jakie konsekwencje wynikają w przypadku wcześniejszego zakończenia współpracy.

W razie wątpliwości związanych z prawem pracy, można zadzwonić na infolinię niemieckiego Ministerstwa Pracy i Gospodarki tel. 018 05615033.

Wynagrodzenie


W porównaniu do realiów polskiego rynku - zarobki w Niemczech są bardzo wysokie, toteż dużą popularnością wśród Polaków cieszą się wyjazdy za zachodnią granicę. W Niemczech nie ma wyznaczonej ustawowo płacy minimalnej, ale przestrzegana jest zasada równouprawnienia kobiet i mężczyzn w kwestii wynagrodzenia. Jednak niektóre branże, mają wyznaczoną wysokość stawki minimalnej na podstawie układów zbiorowych (np. budownictwo) - ale ta stawka zależy też od landu i kwalifikacji pracownika.

Najlepiej zarabiają wysoko wykwalifikowani specjaliści. Średnie miesięczne zarobki pracownika na etacie w sektorze przemysłowym i handlowym kształtują się od 2500 do 2900 euro, osoby pracujące w usługach zarabiają średnio ok. 2700 euro, a menedżerowie ok. 3700 euro miesięcznie. Niestety w części wschodniej Niemiec zarobki są nieco mniejsze. Podkreślić należy, iż pracownik ma prawo negocjować z pracodawcą swoje wynagrodzenie. Poza tym oprócz określenia miesięcznego wynagrodzenia pracodawca jest w obowiązku poinformować pracownika o premii.

Czas pracy


Zgodnie z prawem niemieckim dzienny czas pracy nie może przekroczyć 10 godzin, a tygodniowy 60 godzin. Zazwyczaj tygodniowy czas pracy wynosi ok. 39 godzin czyli pracujemy 4 dni po 8 godzin i tylko 7 godzin w piątek. Po sześciu godzinach pracy pracownikowi przysługuje do 30-minut przerwy, a po dziewięciu godzinach pracy - przerwa wynosi 45 minut. Za pracę w nadgodzinach otrzymamy dodatek, który wynosi 25, 50, 75% stawki podstawowej.

Opodatkowaniu od stawki wynagrodzenia wynoszącej ponad 50 euro za godzinę podlegają: dodatki za nadgodziny, praca w soboty i niedziele, praca w nocy.

Płatny urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi już po przepracowaniu 6 miesięcy. Urlop wypoczynkowy wynosi średnio 24 dni. Jednak osobom pracującym w soboty oraz pracownikom podlegającym układowi zbiorowemu - przysługuje do 30 dni urlopu. W czasie urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie, tak jakby pracował. W zakładach zbiorowych stosuje się też dodatek urlopowy. Dodatek urlopowy należy się osobom: o znacznym stopniu niepełnosprawności (dodatkowo 5 dni roboczych w ciągu roku) oraz osobom pracującym na zmiany i w nocy. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy, gdy urlop jest niewykorzystany w całości lub części pracownikowi należy się rekompensata. Natomiast urlop wychowawczy może trwać 3 lata aż dziecko nie skończyło 8 roku życia. Urlop ten przysługuje obojgu rodzicom i mogą z niego skorzystać jednocześnie lub oddzielnie.

Więcej na temat pracy w Niemczech przeczytasz w artykułach:
Niemcy - formalności przy zatrudnieniu
Podatki w Niemczech, ubezpieczenie społeczne

...

0 osób lubi to

Odsłon: 13466 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Praca w Niemczech - umowy, urlopy, wynagrodzenia nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!



Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Maria Sierpińska Anna Maria Sierpińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Komisja Europejska: W Brukseli rusza Zielony Tydzień Polityka Nowość Komisja Europejska: W Brukseli rusza Zielony Tydzień

Starzenie się społeczeństwa - opublikowano raport

Europejski Kongres Gospodarczy 2012 dobiegł końca

Julia Tymoszenko - czy można pomóc byłej premier Ukrainy?

Proces Mladicia rozpoczęty

Grecja: fiasko rozmów koalicyjnych. Następne wybory już za miesiąc

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca przy kurczakach 08.03.2012 Kraj: Niemcy Miasto: Schüttorf

pracownik kantyny w Holandii 25.04.2012 Kraj: Holandia

Kucharz 18.05.2012 Kraj: Belgia

Personal Care Assistant/ Opiekun środowiskowy 15.05.2012 Kraj: Wielka Brytania

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

Szkolenie e-learning Informatyka Biznesowa EITCA BI Organizator: ICS CompLearn 18.05.2012

Kadry i płace z obsługą programów kadrowo-płacowych Organizator: INFOR PL S.A. 30.11.-1 Katowice EFS

Podstawy księgowości z obsługą programów finansowo - księgowych Organizator: INFOR PL S.A. 01.06.2012 Katowice EFS

Kadry i płace z obsługą programów kadrowo-płacowych Organizator: INFOR PL S.A. 01.06.2012 Kraków EFS

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Konkursy dla dziennikarzyKonkurs dla dziennikarzy o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie zdrowia Paulina Bogacz pisze: Rozpoczęła się czwarta edycja konkursu dla dziennikarzy zajmujących się tematyką >> 09.05.2012 09:13     Konkursy dla dziennikarzy

Samochodem po EuropiePomysły na wycieczki samochodowe po Polsce Jacek Groch pisze: http://traseo.pl, to witryna łącząca możliwości dodawania i wyszukiwania tras >> 07.05.2012 11:11     Samochodem po Europie

KazachstanDostęp do rynku Kazachstanu Piotr Guzowski pisze: Po utworzeniu Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu we wszystkich tych krajach >> 25.04.2012 12:20     Kazachstan

KazachstanKazachstański import mebli Piotr Guzowski pisze: Meble pochodzące z importu zaspokajają ok. 60 proc. krajowego zapotrzebowania >> 25.04.2012 12:18     Kazachstan

Fundusze EuropejskieKonkurs "DZIEŃ INNY NIŻ WSZYSTKIE" Paulina Bogacz pisze: Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi zaprasza wszystkich mieszkańców >> 18.04.2012 21:26     Fundusze Europejskie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Firma na rynku międzynarodowym, a ryzyko walutowe Firma na rynku międzynarodowym, a ryzyko walutowe mani: To jest problem, nie ma co ukrywać. Kursy wymiany walut mają duży wpływ na zysk....

Turcy w Niemczech Kate: fakt jest taki, ze ten nadmiar Turkow to nic dobrego...

Turcy w Niemczech Kate: Hitler to sie kur... w grobie przewraca:)))

Paszport dla psa - niezbędny gdy... marta: Nie wazne czym jedziesz musisz miec to wszystko co wczesniej napisalam bo przy kontroli...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Warszawa, Polska, 23.05.2012 - 23.05.2012
Wykład otwarty: "State of play ochrony pasażerów w UE"

Warszawa , Polska, 23.05.2012 - 23.05.2012
Debata: Hipotezy dla Europy

Warszawa, Polska, 29.05.2012 - 29.05.2012
"Jak zarządzać prawami własności intelektualnej prowadząc działalność w Chinach"

Barcelona, Hiszpania, 03.06.2012 - 03.06.2012
San Miguel Primavera Sound

Kraków, Cała Europa, 12.06.2012 - 12.06.2012
Konferencja pt. „Tożsamość zawodu Trenera Zarządzania”

więcej wydarzeń >>

-