Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Praca w Niemczech - umowy, urlopy, wynagrodzenia

22.06.2009 Autor: Anna Maria Sierpińska[ 0 komentarzy ]


Źródło: stock.xchng

Praca w Niemczech cieszy się dużą popularnością wśród naszych rodaków. Zanim zdecydujesz się powiększyć to grono, zapoznaj się z warunkami pracy: rodzajami umów, długością urlopu i wysokością wynagrodzenia.

Umowa o pracę


Wedle niemieckiego prawa pracownicy-obcokrajowcy muszą być zatrudnieni na takich samych warunkach jak pracownicy-rodacy. Każdy pracownik legalnie zatrudniony w Niemczech ma prawo do pisemnej umowy o pracę (Arbeitsvertrag). W ciągu miesiąca od momentu podjęcia pracy przez pracownika, pracodawca powinien przedstawić na piśmie oświadczenie o warunkach zatrudnienia. Podkreślić należy, iż nie każda umowa to umowa na czas nieokreślony, może być to również umowa na czas określony lub o dzieło, sezonowa. Zazwyczaj niemieccy pracodawcy zatrudniają pracowników na czas określony, ponieważ pracownika zatrudnionego na stałe trudno jest zwolnić (7 miesięczny okres wypowiedzenia). Pracodawca ma prawo przed zawarciem jakiejkolwiek umowy - do okresu próbnego, który wynosi od 2 tygodni do 6 miesięcy.

Umowa o pracę powinna zawierać takie elementy jak: okres, na jaki została zawarta, czas pracy, stanowisko, zakres czynności, wynagrodzenie, prawo do urlopu wypoczynkowego, sposób rozwiązania umowy o pracę, dane pracodawcy, prawo do opieki socjalnej, dodatkowe obowiązki. W umowie powinna być zawarta też adnotacja, iż pracownik ma prawo do ciągłości wynagrodzenia w razie choroby. Poza tym pracownik zanim podpisze umowę powinien zorientować się jakie konsekwencje wynikają w przypadku wcześniejszego zakończenia współpracy.

W razie wątpliwości związanych z prawem pracy, można zadzwonić na infolinię niemieckiego Ministerstwa Pracy i Gospodarki tel. 018 05615033.

Wynagrodzenie


W porównaniu do realiów polskiego rynku - zarobki w Niemczech są bardzo wysokie, toteż dużą popularnością wśród Polaków cieszą się wyjazdy za zachodnią granicę. W Niemczech nie ma wyznaczonej ustawowo płacy minimalnej, ale przestrzegana jest zasada równouprawnienia kobiet i mężczyzn w kwestii wynagrodzenia. Jednak niektóre branże, mają wyznaczoną wysokość stawki minimalnej na podstawie układów zbiorowych (np. budownictwo) - ale ta stawka zależy też od landu i kwalifikacji pracownika.

Najlepiej zarabiają wysoko wykwalifikowani specjaliści. Średnie miesięczne zarobki pracownika na etacie w sektorze przemysłowym i handlowym kształtują się od 2500 do 2900 euro, osoby pracujące w usługach zarabiają średnio ok. 2700 euro, a menedżerowie ok. 3700 euro miesięcznie. Niestety w części wschodniej Niemiec zarobki są nieco mniejsze. Podkreślić należy, iż pracownik ma prawo negocjować z pracodawcą swoje wynagrodzenie. Poza tym oprócz określenia miesięcznego wynagrodzenia pracodawca jest w obowiązku poinformować pracownika o premii.

Czas pracy


Zgodnie z prawem niemieckim dzienny czas pracy nie może przekroczyć 10 godzin, a tygodniowy 60 godzin. Zazwyczaj tygodniowy czas pracy wynosi ok. 39 godzin czyli pracujemy 4 dni po 8 godzin i tylko 7 godzin w piątek. Po sześciu godzinach pracy pracownikowi przysługuje do 30-minut przerwy, a po dziewięciu godzinach pracy - przerwa wynosi 45 minut. Za pracę w nadgodzinach otrzymamy dodatek, który wynosi 25, 50, 75% stawki podstawowej.

Opodatkowaniu od stawki wynagrodzenia wynoszącej ponad 50 euro za godzinę podlegają: dodatki za nadgodziny, praca w soboty i niedziele, praca w nocy.

Płatny urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi już po przepracowaniu 6 miesięcy. Urlop wypoczynkowy wynosi średnio 24 dni. Jednak osobom pracującym w soboty oraz pracownikom podlegającym układowi zbiorowemu - przysługuje do 30 dni urlopu. W czasie urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie, tak jakby pracował. W zakładach zbiorowych stosuje się też dodatek urlopowy. Dodatek urlopowy należy się osobom: o znacznym stopniu niepełnosprawności (dodatkowo 5 dni roboczych w ciągu roku) oraz osobom pracującym na zmiany i w nocy. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy, gdy urlop jest niewykorzystany w całości lub części pracownikowi należy się rekompensata. Natomiast urlop wychowawczy może trwać 3 lata aż dziecko nie skończyło 8 roku życia. Urlop ten przysługuje obojgu rodzicom i mogą z niego skorzystać jednocześnie lub oddzielnie.

Więcej na temat pracy w Niemczech przeczytasz w artykułach:
Niemcy - formalności przy zatrudnieniu
Podatki w Niemczech, ubezpieczenie społeczne

...

Odsłon: 32505 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Praca w Niemczech - umowy, urlopy, wynagrodzenia nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Maria Sierpińska Anna Maria Sierpińska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Pracownik działu wysyłki (k/m) 07.01.2021 Kraj: Niemcy

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy