Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Pieszo, rowerem, pociągiem – do serca Renu w szwajcarskiej Gryzonii

22.04.2013 Autor: Patrycja Pożycka[ 0 komentarzy ]
Gryzonia - piękno natury

Gryzonia - piękno natury
Źródło: pl.graubuenden.ch

Najwolniejszy pociąg ekspresowy świata - 7,5 h cudownej podróży

Najwolniejszy pociąg ekspresowy świata - 7,5 h cudownej podróży
Źródło: pl.graubuenden.ch

Aktywny wypoczynek z wieloma atrakcjami w szwajcarskiej Gryzonii

Aktywny wypoczynek z wieloma atrakcjami w szwajcarskiej Gryzonii
Źródło: pl.graubuenden.ch

Dla zapalonych rowerzystów: piękne i wymagające szlaki rowerowe

Dla zapalonych rowerzystów: piękne i wymagające szlaki rowerowe
Źródło: pl.graubuenden.ch

Malownicze kurorty, szmaragdowe jeziora i szlaki wędrowne. Szwajcarski region Graubünden przyciąga nie tylko piękną przyrodą, ale również przemyślanymi rozwiązaniami turystycznymi.

Osoby urodzone na początku lat 80. z pewnością pamiętają Heidi. Historię dziewczynki, która mieszka z dziadkiem w szwajcarskich Alpach, poznaliśmy dzięki serialowi, emitowanemu w TVP. Na początku lat 90. górzyste krajobrazy pokazane w telewizji wydawały się równie magiczne, co nieosiągalne. Dziś są na wyciągnięcie ręki. Graubünden, szwajcarski kanton, w którym kręcono serial, coraz częściej jest celem podróży turystycznych Polaków.

Gryzonia – 3 razy „naj”Graubünden, znany również jako Gryzonia, można opisać przy pomocy trzech „naj”: największy, najstarszy i najdalej wysunięty na wschód. Spośród 26 kantonów, tworzących Szwajcarię, Gryzonia zajmuje największą powierzchnię. Na terenie kantonu znajduje się również największy i jedyny w Szwajcarii park narodowy o powierzchni 172 km2. To rejon silnie górzysty. Granice Gryzonii obejmują 937 szczytów górskich, a najwyższy z nich – Piz Bernina – wznosi się na wysokość 4 049 m n.p.m. Na terenie Gryzonii znajduje się również uskok Glarus, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Określenie „najstarszy” odnosi się do miasta Chur, będącego stolicą Gryzonii. Wykopaliska archeologiczne udowodniły, że ludzkie osady istniały na tym terenie ponad 3 500 lat p.n.e. Miasto rozwijało się dzięki położeniu na szlakach komunikacyjnych, co widać również dziś. W ciągu zaledwie godziny można dojechać stąd do 26 ośrodków wypoczynkowych w całym kantonie, w tym do Davos czy St. Moritz. Dziś to niewielkie miasto tętni życiem. Jest kulturalnym i gospodarczym centrum Gryzonii oraz ma wiele wspólnego z... kosmosem.

Odkryta w 2009 r. planetoida 269550 wzięła swoją nazwę od miasta, a podczas zwiedzania tej urokliwej miejscowości można odwiedzić futurystyczny Giger Bar. Lokal został zaprojektowany przez urodzonego w Chur Hansa Rudolfa Gigera. Artysta jest doskonale znany fanom science fiction jako autor postaci i scenografii do filmu „Obcy - ósmy pasażer Nostromo”.

Plac zabaw dla dużych i małychWracając na ziemię, nie sposób pominąć największego skarbu Gryzonii czyli alpejskich krajobrazów. Region jest znany z rozwiniętej infrastruktury turystycznej, dostosowanej do różnych potrzeb i możliwości piechurów. Na obszarze Gryzonii wytyczono ponad 10 tys. km szlaków wędrownych, słynących z przemyślanego systemu tablic orientacyjnych i oznakowań.

Dużą atrakcją, szczególnie dla rodzin z dziećmi, są ścieżki dydaktyczne. Podczas wędrówki turyści mają okazję poznać historię kantonu lub dowiedzieć się więcej o faunie i florze. Na szlakach często można spotkać koziorożce, będące herbowym symbolem Gryzonii. Większość hoteli oferuje specjalne oferty dla dzieci, obejmujące zarówno opiekę, jak i wycieczki z atrakcjami. Graubünden jest często określane jako plac zabaw o powierzchni 7 105 km2.

Bardziej wymagający turyści doceniają szlaki długodystansowe, wytyczone na obszarze Gryzonii. Ta forma turystyki pozwala poznać różnorodność i uroki Alp. Trasy są zaplanowane jako kilkudniowe wędrówki z noclegami w mijanych miejscowościach. Jedną z bardziej znanych tras jest Senda Sursilvana - wysokogórski szlak o długości ok. 100 km. Wiedzie przez przełęcz Oberalp ponad Renem Przednim przez Surselva do Chur. Podczas czterech dni podróży turyści mają okazję zobaczyć źródło Renu, klasztorny kościół w Disentis, wąwóz Renu oraz katedrę w Chur.

Pomimo swojej długości, trasy długodystansowe nie są morderczymi wyprawami ani nie wiążą się z obawą o nocleg. Wykupując pakiet uczestnicy mają zapewnione miejsca w hotelach średniej klasy, a bagaż jest transportowany z miejsca na miejsce. Dzięki temu nie ma konieczności noszenia ze sobą ciężkiego plecaka.

Raj dla rowerzystówMożliwość transportu bagażu szczególnie doceniają miłośnicy dwóch kółek. W Gryzonii mają do dyspozycji w sumie ponad 4000 km dobrze oznakowanych tras, wiodących przez górskie zbocza i przełęcze. Drogę można pokonywać podobnie jak w przypadku pieszych tras długodystansowych czyli zatrzymując się na nocleg w hotelach.

Prawdziwą atrakcją są długie zjazdy malowniczymi trasami. Aby poczuć adrenalinę i wiatr we włosach nie trzeba koniecznie wspinać się rowerem na wysoki szczyt. Transport rowerów jest możliwy w wielu pociągach Kolei Retyckich (RhB) oraz w Szwajcarskich Kolejach Federalnych (SBB), o ile jest wystarczająco dużo miejsca. Co ciekawe, dwa kółka można również przewieźć autobusem pocztowym Postauto.

Zróżnicowany teren Gryzonii przyciąga również mniej ekstremalnych rowerzystów. Wiele tras wyznaczono w terenach dolinnych, nie wymagających kondycji sportowca. Jedną z bardziej malowniczych jest droga wzdłuż Renu, łącząca Disentis z miastem Chur.

Podróż przez 100 tuneliSzwajcaria słynie z precyzyjnych zegarków, jednak prawdziwy kunszt inżynierów można dostrzec właśnie w Gryzonii. Na terenie kantonu znajduje się wiadukt Langwieser, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten monumentalny most kolejowy znajduje się na odcinku Chur – Arosa i liczy 287 m długości. Razem z wiaduktami Wiesener i Landwasser jest jedną z głównych atrakcji 400-kilometrowego odcinka Kolei Retyckich. W sumie na trasie znajduje się 100 tuneli i 500 mostów.

Patrząc na składy, kursujące na trasach kolejowych Gryzonii, można od razu zauważyć, że zostały przystosowane do podróży przez Alpy. Wiele z nich to wagony i lokomotywy wąskotorowe, które lepiej radzą sobie przy stromych podjazdach. Cechą charakterystyczną są również duże, panoramiczne okna wagonów, pozwalające na delektowanie się widokami podczas podróży.

Tego typu wagony można znaleźć m.in. w „najwolniejszym pociągu ekspresowym świata”, znanym również jako Glacier Express. Można nim pokonać trasę z St. Moritz, Davos lub Chur do Zermatt w kantonie Wallis. Podróż trwa 7,5 godziny, ale pasażerowie nie narzekają na nudę. Linia kolejowa wiedzie przez około 300 mostów obok szczytów Alp i lodowców, od których nazwę wziął ekspres.

Mapę połączeń kolejowych oraz dodatkowe informacje na temat Gryzonii można znaleźć odwiedzając polską wersję strony internetowej, poświęconej temu regionowi. Witryna jest dostępna pod adresem pl.graubuenden.ch


Na podstawie artykułu prasowego z dn. 22.4.2013r.


...

Odsłon: 3558 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Pieszo, rowerem, pociągiem – do serca Renu w szwajcarskiej Gryzonii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Pożycka Patrycja Pożycka Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

monter ścian osłonowych 23.10.2020 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy