Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak Białorusini świętują niepodległość na terenach Polski?

04.04.2013 Autor: Tomasz Repeta[ 0 komentarzy ]
Świętowanie Niepodległości Białorusi na terenach Polski

Świętowanie Niepodległości Białorusi na terenach Polski
Źródło: wikipedia, autor: Zscout370

Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka- prezydent Białorusi

Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka- prezydent Białorusi
Źródło: wikipedia, autor: Пресс-служба Президента России

Historia płata nam różne figle. Czasami są to czasy światłe i obfite. A niekiedy jest to ogrom wojen, niosących wielkie zniszczenia i śmierć wielu ludzi.

Niepodległość jest w pewnym stopniu niezależnością i suwerennością danego państwa w prowadzeniu polityki według własnego uznania. Nic nie jest ograniczane przez jarzmo okupanta, bądź mocarstwa, które za wszelką cenę chce mieć pod sobą inne państwa.

Niepodległość Białorusi


Białoruś ma dość ciekawą historię, jeżeli chodzi o uzyskanie niepodległości. Niepodległość z 25 marca obchodzona jest nieoficjalnie przez białoruskich opozycjonistów i jest kwintesencją utworzenia niepodległego państwa Białoruskiego po podpisaniu Traktatu Brzeskiego. Warto podkreślić, że ta niepodległość Białorusi jest nieuznawana przez reżim Łukaszenki.
Do 1996 roku Dzień Niepodległości Białorusi obchodzono 27 lipca na cześć odcięcia się od Związku Radzieckiego w 1990 roku. Jednak 24 listopada 1996 ogłoszono referendum i wyrażono społeczną aprobatę, a propos tego, że niepodległość powinna być oficjalnie świętowana 3 lipca ze względu na wyzwolenie terenów Białorusi przez Armię Czerwoną spod jarzma okupacji niemieckiej.

Jak Białorusini świętują niepodległość w Szczecinie?


W Szczecinie stało się tradycją, żeby świętować razem z białoruskimi emigrantami ich wielkie święto, które zresztą nie jest tolerowane przez reżim na Białorusi. Młodzi Demokraci wraz z grupą Białorusinów organizują małe spotkanie, które są pewnym uczczeniem niepodległości. W obchodach na terenie Szczecina Białorusinów wspierają Młodzi Demokraci, wyrażający nadzieję na to, że będą mogli w pełni cieszyć się niepodległością.

W związku ze Świętem Niepodległości na Białorusi miałem okazję rozmawiać z Andrusiem Krečka, który przybliżył mi to, jak odbierane jest uczczenie ważnego dla Białorusinów święta razem z Polakami.
  • T.R. Czym jest dla Ciebie historia, jak odbierasz odzyskanie niepodległości na Białorusi?

A.K. Dla mnie Dzień Niepodległości Białorusi to główne święto mojej Ojczyzny. 25 marca 1918 powstała Niepodległa Białoruska Republika Ludowa. Bez tego nie byłoby Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Byłby tylko i wyłącznie Północno-Zachodni Kraj Federacji Rosyjskiej- opowiada Andruś Krečka obecnie student Uniwersytetu Szczecińskiego.
  • T.R. Co ściągnęło Cię do Polski?
A.K.Ach, niestety za działalność polityczną nie mam możliwości studiowania na Białorusi. Zostałem relegowany z IV roku na Uniwersytecie w Mińsku. Przyjechałem do Polski, aby studiować, rozwijać horyzonty intelektualne, zdobyć doświadczenie i wrócić na Białoruś do ojczyzny.
  • T.R. Czy wspólne organizowanie święta ważnego dla Białorusinów z Polakami jest dla Ciebie ważne?
A.K.Polska zdecydowanie najbardziej angażuje się w pomoc dla Białorusi. Pocieszające jest to, że w Polsce są ludzie dla których sytuacja na Białorusi nie jest obojętna.

  • T.R.Jak odbierasz Polaków i jakie masz o nich zdanie?
A.K.Jesteśmy Słowianami !!!- podkreśla Andruś. Mamy bardzo podobne zachowania. Lubię Białorusinów, dlatego lubię też Polaków.

Wspieranie innych krajów odbierane jest bardzo pozytywnie przez wielu ludzi. Taka pomoc pokazuje, że mentalność Polaków ma na uwadze trudną sytuację innych państw na świecie.

...

Odsłon: 4517 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jak Białorusini świętują niepodległość na terenach Polski? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Tomasz Repeta Tomasz Repeta Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą -

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Boże Narodzenie w Szwecji Boże Narodzenie w Szwecji ablahabla: xd

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie... Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy