UE sprzyja naukowacom ze świata - czyli nauka za granicą
28.03.2013 | Autor: Tomasz Repeta | [ 0 komentarzy ] |
Nauka za granicą
Źródło: pl.dreamstime
- Podobne tematy:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Tegoroczna zimowa prognoza gospodarcza: sprostać nowym wyzwaniom
- Polacy bardzo dobrze znają język angielski
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Rozwój edukacyjny, przeprowadzanie różnych badań i eksperymentów. W tych celach już ponad 200 tys badaczy przyjeżdża do Unii.
GUS przedstawia statystyki
Dane GUSu mówią o tym, że rok akademicki 2011/2012 obfitował w ogromną ilość studentów ze świata na polskich uczelniach. Studiowało ich tutaj aż 24,3 tys. Warto podkreślić, że liczba obcokrajowców, którzy chcą studiować w Polsce wciąż rośnie. W poprzednim roku akademickim było 21,5 tys studentów, czyli znacznie mniej. Co roku ta liczba rośnie, a więc zmiany w przepisach wydają się być konieczne.
Mobilność jako dobre rozwiązanie dla nauki za granicą
Obecnie pobyt naukowców spoza UE jest zbyt skomplikowany, trudny i uciążliwy. Władze UE chcą przede wszystkim usprawnić całe funkcjonowanie. Będzie doprecyzowane prawo administracyjne związane z wizami- określenie ich pozwoli na szybsze załatwienie pobytu na trenie Unii Europejskiej. Ograniczona jest mobilność między państwami. Taka mobilność pozwoli na swobodny przepływ ludzi, którzy ingerują w rozwój nauki. Wszelkie nieudogodnienia wpływają na niekorzystny wizerunek struktur Unii. Właściwie Unia powinna na pierwszym miejscu stawiać rozwój w dziedzinie nauki. Ułatwi to utalentowanym ludziom dostęp do rynku pracy. A rynek pracy na chwilę obecną potrzebuje ludzi o wysokich kwalifikacjach.
Problem z obsadzeniem stanowisk pracy
Na terenie UE występuje deficyt ludzi, którzy posiadają na tyle wysokie kwalifikacje, aby mogli zająć stanowiska specjalistów. Wszystko oponuje za tym, aby Unia Europejska zaczęła wprowadzać zmiany. Naukowcy oraz specjaliści naukowi powinni zyskać możliwość szybkiego przemieszenia się na tereny UE, która w efekcie może stać się swoistym epicentrum rozwoju. Wszelkie niejasności w przepisach i długi okres czekania na wizę, niewątpliwie dziś zniechęca do migracji.
To dobry krok do tego, by Unia pozyskała ludzi, którzy mają duże doświadczenie i wysokie kwalifikacje. Tacy ludzie są pewnym ratunkiem dla rozwoju nauki i rynku pracy.