Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kierunek? Północ! – studia w Szwecji i Danii szansą na zawodowy sukces

30.03.2013 Autor: Barbara Stachnik[ 6 komentarzy ]
Wybierz studia w Szewcji lub Danii - to się opłaca!

Wybierz studia w Szewcji lub Danii - to się opłaca!
Źródło: www.sxc.hu

Dlaczego oferta edukacyjna skandynawskich krajów unijnych, Szwecji i Danii, jest godna uwagi młodych Polaków? I jakie perspektywy roztacza przed nimi dyplom skandynawskich uczelni?

Odkąd Polska jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, młodym Polakom przysługują te same prawa, co innym Europejczykom. Jednym z takich praw jest prawo do bezpłatnej edukacji w krajach członkowskich, które darmowy dostęp do edukacji oferują swoim mieszkańcom. Dwoma spośród krajów unijnych, szczególnie interesującymi, są Szwecja i Dania. Oba, choć mogą odstraszać skandynawskim klimatem, oferują wysoki poziom kształcenia.

Edukacja - skandynawski priorytetSzwecja to kraj innowacyjny i postępowy. Charakteryzuje go zarazem troska o naturę i wysoki poziom rozwoju technologicznego. Dania z kolei uznawana jest za najszczęśliwszy kraj na świecie. Oba te państwa łączy fakt, że inwestują w edukację. W Danii przeznacza się na szkolnictwo około 10% PKB, w Szwecji z kolei – największą część budżetu. Dzięki sporym nakładom finansowym infrastruktura dydaktyczna w tych skandynawskich krajach unijnych jest wyjątkowo rozwinięta. Świadczą o tym między innymi dobrze zaopatrzone, nowoczesne biblioteki.

Renomowane uczelnie zza BałtykuZarówno szwedzkie, jak i duńskie uczelnie cieszą się międzynarodową renomą. Szczególnie dobre opinie zbierają szwedzkie szkoły techniczne – owocem edukacji inżynierskiej są liczne szwedzkie wynalazki (na przykład rozrusznik serca, bluetooth czy Skype) i rzesza specjalistów z branży IT. Jedną z takich szkół jest sztokholmska KTH – Królewska Techniczna Szkoła Wyższa. Równie wysoki poziom edukacji oferują szwedzkie uniwersytety (na przykład w Uppsali, Göteborgu i Sztokholmie). Jeśli chodzi o Danię, to prym wśród szkół wyższych wiedzie między innymi Szkoła Biznesu w Kopenhadze oraz uniwersytety (na przykład w Kopenhadze, Roskilde czy Aarhaus).

Skandynawia - na polską kieszeń?Chociaż oba kraje uchodzą za drogie, to dzięki możliwości podjęcia dorywczej pracy zarobkowej (w Danii student zarobi w godzinę nawet 15 euro), rozwiniętemu systemowi stypendialnemu, a także kredytom studenckim (w Szwecji powodzeniem cieszy się nisko oprocentowana pożyczka CSN) studenci z Polski mogą się w nich utrzymać. Specyficzne życie studenckie – w Szwecji skupione wokół kampusu, a w Danii nieszczególnie rozrywkowe – sprzyja oszczędnościom. Zajęci nauką i dorywczą pracą, studenci nie mają zbyt wielu możliwości, aby w pełni odkrywać uroki swojego stanu. Jest to bez wątpienia cena, jaką trzeba zapłacić za studiowanie w renomowanych ośrodkach akademickich poza krajem.

Skandynawski styl studiowaniaCo jeszcze należy wiedzieć o skandynawskim stylu studiowania? Komunikacja pomiędzy studentem a szwedzkim wykładowcą przebiega nieformalnie (zwracają się do siebie po imieniu). Podobnie w Danii – unika się typowej dla polskiego szkolnictwa tytulatury, ale nie zmienia to faktu, że kontakty akademickie bazują na profesjonalizmie i terminowości. Wykładowcy oczekują, że studenci będą przychodzić na zajęcia przygotowani.

Szwedzcy i duńscy studenci znaczną część akademickiej pracy wykonują samodzielnie; wiele czasu spędzają w bibliotekach. Umiejętnością trenowaną w czasie studiów jest bez wątpienia prezentowanie swojego stanowiska, argumentowanie i dyskutowanie. Studia „na północy” są z pewnością okazją ku temu, aby – poza dyplomem zagranicznej uczelni – zdobyć wyjątkowe doświadczenia: uczestnictwa w międzynarodowej i wielokulturowej społeczności akademickiej, nauki w ośrodkach dydaktycznych znanych z wysokiego poziomu kształcenia, doskonalenia kompetencji językowych (szwedzkiego i duńskiego można uczyć się za darmo) i kulturowych. Co ważne, studia nic nie kosztują, a Dania i Szwecja leżą bliżej, niż się wydaje.

Źródło: http://www.uczelnie.pl/index.php?s=18

...

Odsłon: 7756 | ranking >>


Komentarze: 6 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Kierunek? Północ! – studia w Szwecji i Danii szansą na zawodowy sukces:

Komentarz

Sprachcaffe | Kursy Językowe za Granicą

2013-04-04, 11:52

Jak ktoś ma możliwość to jak najbardziej!!!
ja byłem w Szwecji w Skovde na Erasmusie.
Wrażenia? BEZCENNE!! nawet jeśli wyszedłem finansowo na minus.
POLECAM;-)


Komentarz

www.ed-wise.com

2013-04-12, 21:05

Edwise International (www.ed-wise.com) działa od wielu lat zapewniając studentom i pracownikom możliwość studiowania na brytyjskich uczelniach. Oferujemy szeroką gamę programów studiów w akredytowanych szkołach i na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii.

Mamy umowy z wybranymi uczelniami i studentci nie są zobowiązani do posiadania certyfikatu z języka angielskiego (IELTS). Darmowe lekcje angielskiego będą również na uczelni jeśli uczeń musi poprawić swoje umiejętności z językowe. 

Nasze usługi są szczególnie pomocne we wszystkich sprawach związanych z ubieganiem się o miejsce we szkolnictwie wyższym w Wielkiej Brytanii:

• Doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego uniwersytetu

• Wypełnianie formularzów zgłoszeniowych na uniwersytet i UCAS

• Pisanie "listu motywującego" do przyjęcia

• Tłumaczenie dokumentów

• Śledzenie przebiegu aplikacji i komunikacja z uczelniami

• Złożenie podania o kredyt na edukacje w imieniu studenta

• Zorganizowanie zakwaterowania w Wielkiej Brytanii

• Organizowanie darmowego kursu języka angielskiego, jeśli student potrzebuje pomocy z językowej   

Krótko mówiąc, wszystko czego potrzebujemy od studenta to świadectwa maturalne i dokumenty, a my zrobimy resztę!
www.ed-wise.com


Komentarz

2013-04-23, 16:38

marzę o erasmusie w tamte strony więc cisnę angielski w speak upie i oby się udało... za morzem inny świat, otwarty, tolerancyjny, nowoczesny, ahhh skandynawia


Komentarz

Artur

2014-01-25, 02:19

oh tak, cudowny kraj...twoje marzenia są iluzoryczne, dlatego to marzenia. rozczaruje cię, ale mieszkańcy tamtych stron są dobrze wychowani, bo od dziecka byli trzymani za mordę, a ich uprzejmość jest pozorna i nie ma nic wspólnego z serdecznością. To totalna obojętność. Obłuda skrywana w czterech ścianach kiedy mogą poplotkować o sąsiadach...a jeżeli włączy się alarm w aucie sąsiada, to dzwonią na policję z doniesieniem o zakłócanie ciszy nocnej. I na deser: w weekendy upijają się chyba z rozpaczy.


Komentarz

Mateusz

2015-10-07, 12:57

Ja w przyszłym roku mam maturę, ale już teraz myślę o jakiś sensownych studiach. Zawsze marzyłem o Szwecji, a teraz się dowiedziałem, że studiowanie za darmo jest tam możliwe (studiazagranica.info/bezplatne-studia/szwecja/). Ech, fantastyczna sprawa! Oby się udało. :)


Komentarz

Szprotka

2015-10-15, 14:21

System edukacji w Danii czy Szwecji jest całkowicie odwrotny niż ten co używany jest w Europie. Tam się stawia na naukę poprzez praktykę i jeśli będzie mnie stać to na pewno moje dziecko pośle tam na uniwersytet. Obecnie mój młody nauka angielskiego przez skype i forum a później będziemy myśleć dalej :) http://www.kariera24.info/angielski-przez-skype-dlaczego-niePowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Barbara Stachnik Barbara Stachnik Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 21.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Velbert Dusseldorf

Fizjoterapeuta 15.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Düsseldorf

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy