Kontrowersyjne zmiany w konstytucji na Węgrzech
13.03.2013 | Autor: Tomasz Repeta | [ 0 komentarzy ] |
Kontrowersyjne zmiany na Węgrzech uchwalone przez parlament
Źródło: wikipedia autor: monyesz1
- Wybierasz się na Węgry?
- Zarezerwuj hotel na Węgrzech
- Wynajmij samochód na Węgrzech
- Podobne tematy:
- Nieudany eksperyment polityki oszczędności
- Czy polskie i europejskie rolnictwo znajduje się w krytycznym momencie?
- Wybory parlamentarne po estońsku!
- Węgry - inne artykuły:
- Węgry: ta hossa nie ma podstaw w gospodarce
- Na Węgrzech imigrantów nie będzie. Budują mur
- Polska gospodarka musi się zmienić
Zmiany w konstytucji, które zostały zatwierdzone przez węgierski Parlament są na tyle kontrowersyjne, że doprowadzają do tworzenia się antyrządowych protestów.
Zmiany w konstytucji dotyczą różnych sfer życia
Poprawki, które zostały naniesione na konstytucję dotyczyły m.in uściślenia związku małżeńskiego, jako związku kobiety i mężczyzny. Naruszona została również autonomia uniwersytecka. Jednocześnie zmiany dotykają bezdomnych, którzy będą karani za życie w określonych obszarach w mieście. Ponadto zatwierdzony został zakaz prowadzenia kampanii przedwyborczej w mediach komercyjnych.
To konkretne zmiany, które według instytucji, organizacji społecznych i większości obywateli są zagrożeniem dla demokracji i ograniczają wolność. A wolność przecież jest gwarantem ustrojowym.
Zmiany w konstytucji uchwalone zdecydowaną większością
Obrady były intensywne i burzliwe. Mimo licznych protestów i strajków za wniesieniem poprawek było 265 posłów z czego tylko 11 przeciw.
Protesty odbywały się przed centralą Fideszu. Następnie demonstracja ruszyła w kierunku Pałacu Sandora na placu św. Grzegorza. Tam znajduje się siedziba prezydenta Janosa Adera. Apelowano do prezydenta o zawetowanie uchwalonych zmian, które godzą w najważniejsze wartości demokracji.
Sytuacja na Węgrzech jest napięta. Po decyzji parlamentu szefowie Komisji Europejskiej Jose Barroso i Rady Europy Thorbjoern Jagland powiedzieli, że zmiany budzą niepewność wobec standardów i przepisów unijnych, które obowiązują wszystkie kraje członkowskie.