Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zwrot podatku z Norwegii 2012. Do kiedy się rozliczyć?

01.03.2013 Autor: Patrycja Pożycka[ 5 komentarzy ]
Polish Connection - zwrot podatku z Norwegii 2012

Polish Connection - zwrot podatku z Norwegii 2012
Źródło: PolishConnection.no

Nie zapomnij o rozliczeniu podatkowym w Norwegii!

Nie zapomnij o rozliczeniu podatkowym w Norwegii!
Źródło: stock.xchng, autor: Berhold

Na przełomie marca i kwietnia rozpoczyna się okres składania zeznań podatkowych w Norwegii. W związku z tym faktem warto wiedzieć, na czym polega procedura rozliczenia podatku i jak odzyskać podatek z Norwegii za 2012r.

Aby pomóc wszystkim poszukującym odpowiedzi i informacji w zakresie zwrotu podatku z Norwegii 2012 przeprowadziliśmy wywiad z pracownikiem firmy konsultingowej Polish Connection, która od 2004 roku zajmuje się rozliczeniami podatkowymi polskich pracowników w Norwegii, rozliczając ich w najkorzystniejszy dla nich sposób.

Czy Polacy pracujący w Norwegii, mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego?


Barbara Krasowska: Obowiązek złożenia zeznania podatkowego mają wszystkie osoby, które pracowały w Norwegii i rozliczane są przez Centralny Urząd Skarbowy ds. Cudzoziemców w Stavanger. Najczęściej są to pracownicy oddelegowani lub wynajęci do pracy w Norwegii przez polskie firmy. Osoby, które pracowały jedynie dla przedsiębiorstw norweskich, będą rozliczane przez lokalny urząd skarbowy i takiego obowiązku nie mają. Jeżeli jednak taki podatnik zdecyduje się na niezłożenie zeznania podatkowego, zostanie on rozliczony automatycznie, bez uwzględnienia jakichkolwiek korzystnych ulg podatkowych.

Do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe?


Barbara Krasowska:Termin składania zeznań podatkowych w Norwegii upływa z dniem 30. kwietnia 2013. Drogą elektroniczną zeznanie można złożyć do końca maja 2013 (po uprzednim wnioskowaniu o przedłużenie terminu rozliczenia).

Jakie ulgi podatkowe są najkorzystniejsze dla Polaków pracujących w Norwegii?


Barbara Krasowska: Dla Polaka pracującego w Norwegii najkorzystniejsze będzie rozliczenie w tzw. „statusie pendler".„Pendlerzy" są to osoby podróżujące z pracy z Norwegii do kraju zamieszkania, w którym posiadają małżonkę/małżonka i/lub dzieci albo samodzielne mieszkanie. Mogą wtedy odliczyć faktyczne koszty zakwaterowania, wyżywienia i/lub podróży do Polski, które ponieśli we własnym zakresie. W przypadku osób podróżujących do małżonki lub dzieci wymagane są co najmniej 3 podróże w skali roku. W przypadku kawalerów musi być spełniony wymóg podróży co 3 tygodnie.
Jeśli nie spełnia się powyższych warunków, można skorzystać z tzw. ulgi standardowej 10 %. Należy pamiętać, że z tego odpisu można korzystać jedynie przez 2 lata od czasu uzyskania rezydencji podatkowej w Norwegii.

Korzystne również będzie rozliczenie w 2. klasie podatkowej, czyli wspólne rozliczenie z żoną. Warunkiem jest, aby być z żoną wspólnie zameldowanym w Polsce oraz aby dochód roczny małżonki za rok 2012 nie przekroczył 40 576 koron brutto. 2 klasa przysługuje również rodzicom, którzy samotnie sprawują opiekę nad dzieckiem.

Kiedy pracownik może liczyć na uzyskaniu zwrotu podatku z Norwegii za 2012r.?


Barbara Krasowska: Osoby rozliczające się elektronicznie uzyskają wynik rozliczenia podatkowego dnia 26 czerwca bieżącego roku. Osoby składające zeznanie podatkowe na papierze oraz przedsiębiorcy otrzymają wynik rozliczenia pomiędzy 7 sierpnia a 16 października.

...

Odsłon: 16044 | ranking >>


Komentarze: 5 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Zwrot podatku z Norwegii 2012. Do kiedy się rozliczyć?:

Komentarz

Dorota

2014-02-18, 13:52

jezeli wszystko zostanie juz prawidlowo zlozone to w ktorym miesiacu mozna spodziewac sie zwrotu podatku na konto?


Komentarz

Borys

2014-02-18, 13:52

Dla osób, które rozliczają się elektronicznie, termin zwrotu podatku to 26. czerwca o ile dana osoba nie zostanie poddana kontroli.
Sierpień to miesiąc, od którego zaczyna się wystawianie ostatecznych rozliczeń / zwrotów podatków dla osób, które rozliczały się papierowo oraz dla osób rozliczających się z Centralnym Urzędem Skarbowym ds. Cudzoziemców w Stavanger. Mogą one otrzymać ostateczne rozliczenia / zwroty / gira z dopłatą od sierpnia do października. Jeśli chodzi o te osoby rozliczające się z Centralnym Urzędem Skarbowym ds. Cudzoziemców w Stavanger (SFU), muszą się one liczyć z tym, że zostaną rozliczeni przez ten urząd dopiero w październiku, gdyż zwykle urząd ten wystawia najpóźniej ostateczne zeznania na tle innych urzędów skarbowych.
Pozdrawiam


Komentarz

Dorota

2014-02-18, 13:52

dzisiaj rozmawialam z panem z urzedu skarbowego.powiedzial ze pierwszy termin zwrotu podatku to lipiec.skad wiec termin 26 czerwiec?


Komentarz

Dorota

2014-02-18, 13:52

witam. mam pytanie.a jezeli pracowalam w norwegii 2 mce u norweskiego pracodawcy w malej miejscowosci blisko tonsberg. urzad skoarbowy rozliczyl mnie sam. ja nie wnosilam zadnych poprawek to kiedy mozna spodziewac sie zwrotu podatku.


Komentarz

Paweł19

2015-01-09, 09:53

Jeśli potrzebujecie pomocy w rozliczeniu podatku i rozwiązaniu innych spraw dot. pracy w Norwegii polecam biuro MultiNOR http://www.multinor.no/nasze-uslugi.htmlPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Pożycka Patrycja Pożycka Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 06.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Logopeda 13.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Cham

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 29.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Opieka osoby starszej – Niemcy (do 13 tys. zł/wyjazd) 13.04.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii LOwGYvFcPCDR: klnpZAWTVedjgLb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... gVyTIkdznbl: gsPnrEHxacZJkqK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QlyIWAnZq: dpEnAUiG

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... YtkwIeXsyLixlEG: nmcuTSiwWv

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy