Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Równość kobiet i mężczyzn w czasach kryzysu w Europie

21.06.2009 Autor: Piotr Twardysko[ 1 komentarz ]
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Źródło: http://www.photo-service.europarl.europa.eu


Źródło: stock.xchng

Z badania przeprowadzonego przez Eurostat wynika, „że kryzys gospodarczy dotyka w większym stopniu pracujące kobiety niż mężczyzn. Częściowy wpływ na taki stan rzeczy ma to, że wiele kobiet (według danych Eurostatu około jedna trzecia), pracuje w niepełnym wymiarze godzin lub na podstawie umów zawartych na czas określony, które nie są gwarancją stabilizacji zatrudnienia. Kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni piastują eksponowane stanowiska, a także częściej pracują w o wiele gorzej wynagradzanych zawodach.”

Z raportu jaki został przygotowany przez Eurostat wynika, że „spowolnienie gospodarcze na który w znacznym stopniu ma wpływ kryzys finansowy bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn, ponieważ to kobiety częściej pracują na stanowiskach bardziej zagrożonych”.

Prawo się zmienia ale…


Mimo, że na przestrzeni ostatnich lat Unia Europejska poczyniła w tych sprawach znaczne postępy by to zmienić. "Na przykład zmieniono prawo w zakresie równego traktowania kobiet i mężczyzn, oraz zostały wprowadzone przepisy mające sprzyjać kobietom".
Jednak mimo tego problem dyskryminacji w pracy nadal stanowi poważny problem z którym poszczególne kraje UE starają się walczyć.

To na barki kobiet spada obowiązek wychowywania dzieci


Mimo postępów kobiety częściej niż mężczyźni biorą na swoje barki wychowanie dzieci i bardzo często po urodzeniu dziecka zupełnie lub też częściowo rezygnują z pracy. W ostatnich tygodniach Unia Europejska zaproponowała szereg zmian z przepisach które mają ułatwić w znacznym stopniu pogodzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym.

Recesja dotknęła sektor finansów, budownictwo i produkcję przemysłową


Z danych wynika, że „od kwietnia 2008 r. ponad 4 mln ludzi straciło pracę. Początkowo kryzys dotknął głównie sektory zatrudniające przede wszystkim mężczyzn (finanse, budownictwo, produkcja przemysłowa). Jednak szybko bezrobocie stało się też problemem osób zatrudnionych w innych sektorach”.
Na dzień dzisiejszy w sektorze usług pracuje dwie trzecie obywateli Unii Europejskiej. W okresie recesji również ta sfera gospodarki została zmuszona do redukcji etatów. „Kobiety stanowią około połowę osób zatrudnionych w tym sektorze i ponad 60 proc. osób pracujących w handlu detalicznym. W Niemczech tysiące kobiet obawia się utraty pracy, po tym jak koncern Arcandor, właściciel domów towarowych Karstadt, złożył wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego”.


Niewielkie zmiany


Obecnie recesja w niewielkim stopniu odwróciła wskaźnik zatrudnienia mężczyzn i kobiet. „Po raz pierwszy stopa bezrobocia wśród mężczyzn zaczęła przewyższać stopę bezrobocia wśród kobiet. Jednak różnica jest nieznaczna: w kwietniu 2009 r. odsetek bezrobotnych kobiet wyniósł 8,5 proc. w porównaniu z 8,6 proc. bezrobotnych mężczyzn. W strefie euro stopa bezrobocia wśród kobiet (9,4 proc.) w dalszym ciągu przewyższa stopę bezrobocia wśród mężczyzn (8,9 proc.)”.
W opublikowanym raporcie w znacznym stopniu zwrócono też uwagę na różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. „W przeliczeniu na przepracowaną godzinę kobiety w UE zarabiają średnio o 17,4 proc. mniej niż mężczyźni".

Najgorsze przed nami?


Najgorsze prawdopodobnie jeszcze przed nami. Zanosi się na to, że do końca roku 2010 r. bezrobocie tylko w strefie euro według Eurostatu „wzrośnie do 11,5 proc. Byłby to najwyższy poziom od czasów drugiej wojny światowej”.
„Kryzys skutkuje bezrobociem i nie możemy tego zmienić” powiedział agencji Associated Press, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Dodał też, że „podjęcie w porę działań może ograniczyć redukcję zatrudnienia i pomóc milionom ludzi w znalezieniu nowej, lepszej pracy”.
...

Odsłon: 7125 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Równość kobiet i mężczyzn w czasach kryzysu w Europie :

Komentarz

czomodumgma

2010-05-26, 16:36

bez większego komentarza [-:
http://tnij.org/mezczyzniazPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Twardysko Piotr Twardysko Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy