Równość kobiet i mężczyzn w czasach kryzysu w Europie
21.06.2009 | Autor: Piotr Twardysko | [ 1 komentarz ] |
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Źródło: http://www.photo-service.europarl.europa.eu
Źródło: stock.xchng
- Podobne tematy:
- Znamy wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Będzie Brexit!
- Jak pozyskać dofinansowanie dla swojej firmy?
- W UE zatrudnienie w administracji publicznej spada. W Polsce rośnie
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Z badania przeprowadzonego przez Eurostat wynika, „że kryzys gospodarczy dotyka w większym stopniu pracujące kobiety niż mężczyzn. Częściowy wpływ na taki stan rzeczy ma to, że wiele kobiet (według danych Eurostatu około jedna trzecia), pracuje w niepełnym wymiarze godzin lub na podstawie umów zawartych na czas określony, które nie są gwarancją stabilizacji zatrudnienia. Kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni piastują eksponowane stanowiska, a także częściej pracują w o wiele gorzej wynagradzanych zawodach.”
Prawo się zmienia ale…
Mimo, że na przestrzeni ostatnich lat Unia Europejska poczyniła w tych sprawach znaczne postępy by to zmienić. "Na przykład zmieniono prawo w zakresie równego traktowania kobiet i mężczyzn, oraz zostały wprowadzone przepisy mające sprzyjać kobietom".
Jednak mimo tego problem dyskryminacji w pracy nadal stanowi poważny problem z którym poszczególne kraje UE starają się walczyć.
To na barki kobiet spada obowiązek wychowywania dzieci
Mimo postępów kobiety częściej niż mężczyźni biorą na swoje barki wychowanie dzieci i bardzo często po urodzeniu dziecka zupełnie lub też częściowo rezygnują z pracy. W ostatnich tygodniach Unia Europejska zaproponowała szereg zmian z przepisach które mają ułatwić w znacznym stopniu pogodzenie pracy zawodowej z życiem prywatnym.
Recesja dotknęła sektor finansów, budownictwo i produkcję przemysłową
Z danych wynika, że „od kwietnia 2008 r. ponad 4 mln ludzi straciło pracę. Początkowo kryzys dotknął głównie sektory zatrudniające przede wszystkim mężczyzn (finanse, budownictwo, produkcja przemysłowa). Jednak szybko bezrobocie stało się też problemem osób zatrudnionych w innych sektorach”.
Na dzień dzisiejszy w sektorze usług pracuje dwie trzecie obywateli Unii Europejskiej. W okresie recesji również ta sfera gospodarki została zmuszona do redukcji etatów. „Kobiety stanowią około połowę osób zatrudnionych w tym sektorze i ponad 60 proc. osób pracujących w handlu detalicznym. W Niemczech tysiące kobiet obawia się utraty pracy, po tym jak koncern Arcandor, właściciel domów towarowych Karstadt, złożył wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego”.
Niewielkie zmiany
Obecnie recesja w niewielkim stopniu odwróciła wskaźnik zatrudnienia mężczyzn i kobiet. „Po raz pierwszy stopa bezrobocia wśród mężczyzn zaczęła przewyższać stopę bezrobocia wśród kobiet. Jednak różnica jest nieznaczna: w kwietniu 2009 r. odsetek bezrobotnych kobiet wyniósł 8,5 proc. w porównaniu z 8,6 proc. bezrobotnych mężczyzn. W strefie euro stopa bezrobocia wśród kobiet (9,4 proc.) w dalszym ciągu przewyższa stopę bezrobocia wśród mężczyzn (8,9 proc.)”.
W opublikowanym raporcie w znacznym stopniu zwrócono też uwagę na różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. „W przeliczeniu na przepracowaną godzinę kobiety w UE zarabiają średnio o 17,4 proc. mniej niż mężczyźni".
Najgorsze przed nami?
Najgorsze prawdopodobnie jeszcze przed nami. Zanosi się na to, że do końca roku 2010 r. bezrobocie tylko w strefie euro według Eurostatu „wzrośnie do 11,5 proc. Byłby to najwyższy poziom od czasów drugiej wojny światowej”.
„Kryzys skutkuje bezrobociem i nie możemy tego zmienić” powiedział agencji Associated Press, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Dodał też, że „podjęcie w porę działań może ograniczyć redukcję zatrudnienia i pomóc milionom ludzi w znalezieniu nowej, lepszej pracy”.
czomodumgma
2010-05-26, 16:36
bez większego komentarza [-:
http://tnij.org/mezczyzniaz