Całkowite zaćmienie słońca 2015
13.02.2013 | Autor: Justyna Czyż | [ 0 komentarzy ] |
20 marca 2015r. Księżyc zakryje w Polsce około 3/4 tarczy Słońca. Zjawisko nastąpi kilka godzin przed momentem, w którym na północnej półkuli Ziemi rozpocznie się wiosna.
Czym jest zaćmienie Słońca?
Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się w jednej linii. Księżyc jest wówczas w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy, powodując zaćmienie częściowe lub całkowite.
Rodzaje zaćmień Słońca
Mamy cztery rodzaje zaćmień Słońca:
- Zaćmienie częściowe – występuje, gdy obserwator nie znajduje się wystarczająco blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc, by znaleźć się całkowicie w cieniu Księżyca, lecz na tyle blisko, że znajduje się w półcieniu.
- Zaćmienie całkowite – występuje, gdy obserwator znajduje się w cieniu Księżyca. W takim przypadku widoczna staje się korona słoneczna. Księżyc przysłania całkowicie powierzchnię Słońca, ale nie przysłania korony słonecznej. Na kilka chwil przed całkowitym przesłonięciem Słońca przez Księżyc powstaje przepiękne zjawisko nazywane poetycko „pierścień z diamentem”.
- Zaćmienie obrączkowe – zwane również zaćmieniem pierścieniem występuje wtedy, gdy, podobnie jak w przypadku zaćmienia całkowitego, obserwator znajduje się bardzo blisko przedłużenia linii łączącej Słońce i Księżyc. W odróżnieniu jednak od zaćmienia całkowitego, w przypadku zaćmienia pierścieniowego rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca.
- Zaćmienie hybrydowe – zachodzi wówczas, gdy w pewnych miejscach Ziemi to samo zaćmienie jest całkowite, a w innych obrączkowe.
Całkowite zaćmienie Słońca 2015
W Polsce: Wszystkie fazy zjawiska będą widoczne na terenie Krakowa. Zjawisko rozpocznie się o godz. 09.43. Słońce dla obserwatorów z Krakowa będzie zasłonięte maksymalnie o godz. 10.52. Zjawisko zakończy się o 12.03.
W Europie: Pas zaćmienia obejmie kawałek Atlantyku, Wyspy Owcze, Svalbard i biegun północny.