Karta Różnorodności - promowanie równego traktowania osób pracujących
15.02.2013 | Autor: Katarzyna Bogdanowicz | [ 0 komentarzy ] |
Karta Różnorodności - sposobem na promowanie równego traktowania wśród osób pracujących w Polsce.
Źródło: Oficjalna strona internetowa Karty Różnorodności w Polsce.
- Podobne tematy:
- Komisja wzywa do odnowienia zobowiązania do integracji Romów
- Znamy wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Będzie Brexit!
- Jak pozyskać dofinansowanie dla swojej firmy?
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
14 lutego w Warszawie w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich po raz kolejny została podpisana Karta Różnorodności. Jej celem jest promowanie równego traktowania osób pracujących w Polsce.
Karta Różnorodności w Polsce
Pierwsze rozmowy dotyczące stworzenia polskiej wersji Karty Różnorodności zostały podjęte podczas spotkania delegacji polskich z francuskim kapitałem w maju 2011 roku. Natomiast, już we wrześniu 2011 roku zainicjowano proces powstawania Karty. W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele firm, takich jak: Orange, Polska Aviva, Kompania Piwowarska, British American Tobacco Polska, Deloitte Polska, Nutricia, Grupa Żywiec, Provident Polska, Danone, L'Oreal Polska, PwC, Totalizator Sportowy sp. z o.o., Unilever oraz Grupa Orbis wraz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wszystkie wymienione wyżej firmy przedstawiały różne interesy grup społecznych, które są narażone na dyskryminację. Prezentacja problemów w środowisku pracy przyczyniła się do powstania Karty Różnorodności - www.kartaroznorodnosci.pl. Uroczyste podpisanie Karty nastąpiło 14 lutego 2012 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Różnorodność w środowisku pracy
Każde środowisko pracy wiąże się z różnorodnością osób, charakterów czy zachowań. Różnorodność to wartość, która jest podstawą egzystencji społeczeństwa. W związku z tym pracodawca powinien mieć na uwadze wielokulturowość pracowników i stworzyć warunki, aby móc uszanować ich różnorodność w tej sferze. W miejscu pracy powinny być stworzone warunki do wprowadzenia polityki równego traktowania ze względu na m.in. wiek, płeć, rasę, przynależność związkową, tożsamość płciową czy też styl życia. Różnorodność nadaje charakteru środowisku pracy i powinna stawać się spoiwem łączącym pracowników, co w rezultacie powinno przekładać się na uzyskiwane osiągnięcia i wyniki w pracy.
Karta Różnorodności
Komisja Europejska stawia sobie za cel promowanie Karty Różnorodności. Jest ona inicjatywą realizowaną w krajach niektórych Unii Europejskiej, do których zaliczyć należy: Austrię, Belgię, Estonię, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Irlandię, Luksemburg, Niemcy, Polskę, Szwecję, Włochy. Ponadto, prace nad przygotowaniem Karty zaczęły się w takich krajach, jak: Bułgaria, Wielka Brytania czy Rumunia. Dokument ten jest podpisywany przez organizację, która zobowiązuje się do wprowadzenia w miejscu pracy zasad przeciwdziałającym dyskryminacji oraz dąży do działań mających na celu jej promocję. Pracodawca decydując się na wprowadzenie zasad promujących różnorodność działa na rzecz równości społecznej i spójności.
Mapkę przedstawiającą państwa - sygnatariuszy Karty można zobaczyć pod adresem: - www.kartaroznorodnosci.pl/pl/karta-w-europie.
14 luty 2013
Równo rok od inauguracji Karty w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, dołączyły do niej kolejne firmy: Bank BPH, CEMEX Polska, KPMG, PGNiG SA oraz Polska Telefonia Cyfrowa. Na konferencji pt. "Polska Karta Różnorodności – rok doświadczeń, rok wyzwań" przedstawiciele firm, które jako pierwsze zobowiązały się do zasad równego traktowania podzieliły się swoimi doświadczeniami. Organizacje, instytucje lub samorządy decyzję o przystąpieniu do zobowiązań przeciwdziałających dyskryminacji podejmują dobrowolnie i bezpłatnie. Wraz z postępującą globalizacją różnorodność w miejscu pracy jest coraz bardziej powszechna. Jednakże nie zawsze przyjmowana jest ona z akceptacją przedsiębiorców. Inicjatywa powstania Karty Różnorodności mobilizuje do tolerancji i uczy szacunku w stosunku do drugiego człowieka.