Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak wybrać dobre studia?

10.02.2013 Autor: eduabroad [ 2 komentarze ]
Jak wybrać dobre studia?

Jak wybrać dobre studia?
Źródło: www.sxc.hu

Minęła studniówka. Rytm poloneza zamienił się w przedmaturalny zegar, który tyka coraz głośniej.

Do egzaminu dojrzałości zostało już mniej niż sto dni. To oznacza, że na decyzję o wyborze właściwej uczelni wyższej macie jedynie trzy miesiące. A decyzja jest poważna. W dobie kryzysu ukończenie jakichkolwiek studiów nie gwarantuje pracy. Ważne jest, aby podczas studiów zdobyć specjalistyczną wiedzę i przede wszystkim doświadczenie.

Wbrew pozorom na zastanawianie się zostało niewiele czasu. Choć pierwszy krok - wybór przedmiotów, które będzie się zdawać na maturze - już za wami, czeka was jeszcze wybór kierunku studiów, uczelni i miasta, w którym spędzicie najbliższe lata swojego życia. Niektórzy już wiedzą, gdzie chcą studiować. Mają ściśle zaplanowane, jaki kierunek podejmą, jaką wybiorą uczelnię i skrupulatnie realizują swój plan ucząc się do matury i chodząc na korepetycje.

Jednak duża część tegorocznych maturzystów nie ma pojęcia, jak potoczy się ich dalsza nauka. Jedni jeszcze się nad tym nie zastanawiali, inni nie mają pomysłu na siebie, a jeszcze inni nie wiedzą, czym należy się kierować wybierając dalszą naukę. Warto jednak porządnie się zastanowić przed ostateczną decyzją.

Jak wybrać dobre studia?


Co zatem należy wziąć pod uwagę podczas jej podejmowania? Chciałoby się powiedzieć, że przede wszystkim swoje pasje i upodobania. Jednak w czasie kryzysu rzeczywistość wymaga od młodych ludzi odłożenia tych spraw na dalszy plan. Ważniejsze stają się potrzeby rynku pracy i wybór takiego zawodu, który zagwarantuje zatrudnienie w przyszłości. Rodzi się zatem dylemat: pójść za głosem serca i realizować swoje zainteresowania czy pozostać realistą i zapewnić sobie pracę w przyszłości?

Istnieje jednak możliwość, która pozwala połączyć jedno i drugie. - Studia za granicą cieszą się coraz większą popularnością. Młodzi ludzie upatrują w nich receptę na kryzys - mówi Karol Kaleta z Programu eduABROAD zajmującego się pomaganiem w wyjeździe na zagraniczne studia. Uczelnie zagraniczne oferują ciekawe kierunki i praktyczną naukę.

Wybierając kierunek studiów warto wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i cechy osobowości. Innych cech wymaga się od lekarza, innych od księgowego, a jeszcze innych od nauczyciela. Czasem jednak trudno obiektywnie ocenić siebie samego. Dlatego watro korzystać z porad ekspertów, takich jak pedagodzy czy doradcy zawodowi.

Jeśli wiemy już, co chcemy studiować, warto zastanowić się nad właściwą uczelnią. Ważne jest, aby w ofercie szkoły wyższej było dużo praktycznych zajęć, a program kształcenia był dostosowany do potrzeb rynku pracy. Jeśli uczelnia współpracuje z przedsiębiorcami, posiada bogatą ofertę praktyk i dużo przedmiotów warsztatowych w programie kształcenia, możecie być spokojni rozpoczynając na niej naukę.

Nie zapominajmy jednak o solidnym przygotowaniu teoretycznym. Każde praktyczne doświadczenie należy oprzeć na specjalistycznej wiedzy. Rozwiązaniem godnym uwagi jest umożliwianie studentom wyboru przedmiotów, których chcą się uczyć. Wówczas oprócz obowiązkowej puli zajęć, studenci wybierają zajęcia fakultatywne zgodne z ich zainteresowaniami i wybraną ścieżką nauki.

Kolejnym istotnym aspektem jest miejsce, w którym będziemy studiować. Jak powszechnie wiadomo, studia to nie tylko nauka, ale również „życie studenckie”. Warto więc zwrócić uwagę na życie kulturalne w danym mieście. To, do jakiego środowiska trafimy, ma duży wpływ na warunki naszej nauki i na to, czy będziemy się rozwijać, poznawać nowych ludzi i nowe miejsca. Wielkie aglomeracje zazwyczaj dają więcej możliwości. Ciekawym doświadczeniem jest też kontakt z ludźmi z innych krajów. Obracanie się w międzynarodowym środowisku podczas studiów przynosi wiele korzyści - pozwala poznać kulturę innych państw, szlifować języki obce i nawiązywać nowe kontakty.

Jeśli podejmiecie właściwą decyzję, macie gwarancję, że lata studiów nie będą straconym czasem. Nowe doświadczenia, wiedza i ciekawi ludzie - to wszystko czeka na was już od października.


...

Odsłon: 4814 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Jak wybrać dobre studia?:

Komentarz

Tomasz Repeta |

2013-03-08, 17:01

Nie jestem zwolennikiem wybierania kierunku studiów ze względu na zapotrzebowanie. Wydaję mi się, że pracownik z pasji jest lepszym materiałem, niżeli ktoś kto wykonuje pracę bo tam było zapotrzebowanie i nie miał innego wyboru.


Komentarz

www.ed-wise.com

2013-04-12, 21:34

Edwise International (www.ed-wise.com) działa od wielu lat zapewniając studentom i pracownikom możliwość studiowania na brytyjskich uczelniach. Oferujemy szeroką gamę programów studiów w akredytowanych szkołach i na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii.

Mamy umowy z wybranymi uczelniami i studentci nie są zobowiązani do posiadania certyfikatu z języka angielskiego (IELTS). Darmowe lekcje angielskiego będą również na uczelni jeśli uczeń musi poprawić swoje umiejętności z językowe. 

Nasze usługi są szczególnie pomocne we wszystkich sprawach związanych z ubieganiem się o miejsce we szkolnictwie wyższym w Wielkiej Brytanii:

• Doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego uniwersytetu

• Wypełnianie formularzów zgłoszeniowych na uniwersytet i UCAS

• Pisanie \"listu motywującego\" do przyjęcia

• Tłumaczenie dokumentów

• Śledzenie przebiegu aplikacji i komunikacja z uczelniami

• Złożenie podania o kredyt na edukacje w imieniu studenta

• Zorganizowanie zakwaterowania w Wielkiej Brytanii

• Organizowanie darmowego kursu języka angielskiego, jeśli student potrzebuje pomocy z językowej   

Krótko mówiąc, wszystko czego potrzebujemy od studenta to świadectwa maturalne i dokumenty, a my zrobimy resztę!
www.ed-wise.comPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

eduabroad eduabroad Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 26.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wurzburg

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy