Bezrobocie w Polsce i UE - prognoza na 2013 rok
12.02.2013 | Autor: Sylwia Kubisztal | [ 1 komentarz ] |
bezrobocie
Źródło: ilco
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
- Regionalne zróżnicowanie bezrobocia w krajach OECD
- Co z Grecją?
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Wzrost bezrobocia, brak podwyżek, inwestycji, spadek zatrudnienia i sięgnięcie po rezerwy - oto prognoza finansowa na nadchodzący rok.
Bezrobocie w Polsce
Według ministerstwa finansów stopa bezrobocia w 2013 roku ma wynosić 13 procent. Wiążę się to z projektem ustawy budżetowej, którą na początku września 2012 roku przyjął rząd. Według wcześniejszych szacunków bezrobocie w Polsce miało wynosić 12,4 procent. Jednak pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju spowodowała, iż dane te należało zweryfikować.
Gospodarka w Polsce bardzo mocno zwalnia, co odbija się na kondycji firm i przedsiębiorstw. O przyjęciu nowych pracowników nie ma szans, a przede wszystkim mowa tu jest głównie o zwolnieniach. Nawet tych masowych. Najbardziej cierpią pracownicy fabryk, gdyż asortyment wytworzony przez ich firmy przeznaczony jest głównie na eksport.
Sytuacja gospodarcza w całej Unii Europejskiej jest coraz słabsza, co oznacza, że członkowie poszczególnych państw nie są chętni do zakupu produktów wytworzonych u nas w kraju. Pracownicy często zmuszeni są do przymusowych urlopów. Ci, którzy mają umowy na czas określony mogą się spodziewać, że nie zostaną one przedłużone. A nawet zamknięte zostaną całe działy.
Bezrobocie w UE
Niestety kryzys dotyczy całej Unii Europejskiej. Ekonomiści pesymistycznie oceniają całą sytuację. W strefie euro bezrobocie osiągnęło już rekordowy poziom i wynosi 11,8 procent. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wprowadzenie planów oszczędnościowych w zadłużonych krajach. Według ekonomistów bezrobocie w 2013 roku może wzrosnąć nawet ponad 12 procent.
Oznacza to, że przyszły rok należeć głównie będzie do pracodawców. To właśnie oni będą dyktować warunki na rynku pracy. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową sytuacja na rynku pracy znacznie się pogorszy, a bezrobocie może nawet wynieść 13,6 procent.
Karol Jaworski |
2013-02-16, 21:31
Wychodzi na to, że Polska nie ma wcale takiego większego wskaźnika bezrobocia niż średnia Europy. Oczywiście mołoby być lepiej :)