Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jak założyć firmę w Norwegii?

29.01.2013 Autor: Patrycja Pożycka[ 4 komentarze ]
Jak założyć firmę w Norwegii? - wystarczy dobry pomysł i poznanie podstawowych przepisów i zasad:)

Jak założyć firmę w Norwegii? - wystarczy dobry pomysł i poznanie podstawowych przepisów i zasad:)
Źródło: stock.xchng, autor: kristja

Polish Connection - pomoc w założeniu firmy w Norwegii

Polish Connection - pomoc w założeniu firmy w Norwegii
Źródło: PolishConnection.no

Proste procedury i wspierające urzędy - biznes w kraju fiordów to mniej biurokracji? Prześledźmy ścieżkę postępowania, która odpowie na pytanie, jak założyć firmę w Norwegii.

Wielu ludziom na hasło „własna firma” staje przed oczami góra papierów, perspektywa zmagania się z ZUS-em i urzędem skarbowym, które tylko czyhają na jakikolwiek błąd przedsiębiorcy. W Norwegii na szczęście wygląda to wszystko lepiej: procedury są prostsze, urzędy nastawione raczej na to, by przedsiębiorców wspierać, a nie niszczyć, a sytuacja na rynku korzystna. Tak więc biznes w kraju fiordów może okazać się naprawdę świetnym pomysłem - pod jednym warunkiem – trzeba wiedzieć, jak zabrać się do rzeczy. Warto skorzystać również z profesjonalnego doradztwa specjalizujących się w tym zakresie firm - poniżej wskazówki od Polish Connection.

Jak założyć firmę w Norwegii - po pierwsze POMYSŁ


Przede wszystkim trzeba mieć pomysł na biznes. Wyjazd do Norwegii w ciemno i założenie firmy bez rozeznania rynku, bez żadnych kontaktów z potencjalnymi zleceniodawcami to mimo wszystko nie najlepszy pomysł.Zakładamy, że nasi czytelnicy są kreatywni i pomysłów im nie brakuje, natomiast może brakować im wiedzy na temat formalności związanych z zakładaniem i prowadzeniem firmy w kraju fiordów. Jeżeli zdecydujemy się na wybór odpowiedniej formy prawnej przedsiębiorstwa zdecydowanie łatwiej odpowiemy na pytanie, jak założyć firmę w Norwegii.

Enkeltpersonforetak (EPF)- jednoosobowa działalność gospodarcza


To najpopularniejszy rodzaj firmy, najczęściej wybierany przez osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z własnym biznesem w kraju fiordów. Właścicielem firmy jest pojedyncza osoba, ewentualnie firmę (wciąż pod nazwą firmy jednoosobowej) mogą poprowadzić wspólnie małżonkowie. Nie ma kapitału zakładowego, ani rozdziału pomiędzy majątkiem firmy, a majątkiem właściciela. Właściciel ponosi też nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania firmy z całego swojego majątku.
  • Kto powinien zdecydować się na enkeltpersonforetak?
Osoby dopiero wchodzące na rynek, które nie wiedzą jeszcze, czy i jak duże zyski będzie wypracowywać firma. Osoby, które nie dysponują kapitałem zakładowym. Osoby, które nie wiedzą, czy będą mieć regularne zamówienia lub które nie wiedzą jeszcze, czy chcą poprzez biznes wiązać się z Norwegią na stałe. Osoby zatrudniające niewielu pracowników i obracające niezbyt dużymi środkami.
  • Kto firmy EPF nie powinien zakładać?
Firmy jednoosobowej nie powinno zakładać się pod naciskiem pracodawcy, który pracodawcą być nie chce i zamiast tego proponuje danej osobie przejście na tak zwane „samozatrudnienie”. Pomijając już to, że jest to pod względem zabezpieczeń socjalnych niekorzystne, to jeszcze – jeśli takie coś proponuje duży zakład pracy – często po prostu się nie udaje, bo norweski urząd skarbowy jest dość mocno wyczulony na takie „szemrane” firmy jednoosobowe.
Jeśli przy pierwszej lepszej kontroli urzędu skarbowego przedsiębiorca nie będzie w stanie udowodnić, że ponosi prawną i ekonomiczną odpowiedzialność za rezultat swoich prac, i on i jego „zleceniodawca” będą musieli liczyć się z tym, że urząd i tak uzna ich relację za stosunek pracy.

Ansvarlig selskap (ANS)i Delt ansvar (DA)- spółki osoboweAnsvarlig selskap (ANS), czyli spółka bezkapitałowa z odpowiedzialnością solidarną i Delt ansvar (DA), czyli spółka bezkapitałowa z odpowiedzialnością dzieloną – to spółki osobowe. Do ich założenia nie jest wymagany kapitał zakładowy. Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania firmy z całości swojego majątku: albo solidarnie, tj. każdy z nich może być zmuszony pokryć całość zobowiązań, albo proporcjonalnie do swojego udziału w spółce. Pod względem rozliczeniowo-księgowym obsługa spółek bezkapitałowych jest niemal równie skomplikowana i kosztowna, jak spółek kapitałowych.
  • Kto powinien zdecydować się na otwarcie spółki ANS lub DA?
Trudno powiedzieć, gdyż te formy organizacyjne naprawdę nie mają wielu zalet. W Norwegii dość często spotyka się je w przypadku np. kancelarii adwokackich. W innych branżach, zwłaszcza tam gdzie współwłaściciele pracują sami w firmie, a ich wkład pracy jest różny, forma ta sprawdza się w przypadku, kiedy udziałowcami są członkowie rodziny. W pozostałych często dochodzi między nimi do kłótni o podłożu finansowym, co nierzadko prowadzi do rozpadu spółki.

Aksjeselskap (AS)- spółka akcyjna typu zamkniętego


Forma organizacyjna odpowiadająca polskiej spółce z o.o. lub brytyjskiej ltd. Spółka kapitałowa. Wymagany minimalny kapitał zakładowy to obecnie 30 000 NOK. Firma ma status osoby prawnej. Majątek firmy jest oddzielony od majątku udziałowców, a oni, o ile nie udowodni się im celowego działania na szkodę firmy, za jej ewentualne zobowiązania odpowiadają jedynie do wysokości kapitału zakładowego. Udziałowcy mogą zatrudnić się we własnej spółce AS i korzystać ze wszystkich praw pracowniczych. Koszty założenia spółki AS są wyższe, niż w przypadku EPF, ANS i są, a sama procedura zdecydowanie bardziej skomplikowana, natomiast dalsza obsługa księgowa jest pod względem cenowym porównywalna ze spółkami bezkapitałowymi o zbliżonej wielkości obrotów.
  • Kto powinien zdecydować się na założenie spółki AS?
Osoby, które mają w miarę stabilne i regularne zamówienia. Osoby, które w swojej działalności obracają dużymi kwotami, zaciągają duże zobowiązania i/lub zatrudniają wielu pracowników. Obniżenie kapitału zakładowego do kwoty 30 000 koron sprawiło, że ta forma organizacyjna stała się naprawdę bardzo popularna.
  • Kto spółki AS zakładać nie powinien?
Osoby, które nie wiedzą dokładnie, co chcą robić, czy chcą działać i mieszkać w Norwegii na dłużej, a także osoby, które nie są w stanie zachować elementarnej dyscypliny finansowej (choć to ostatnie odnosi się tak naprawdę do wszystkich przedsiębiorców).

Allmenaksjeselskap (ASA), czyli powszechna spółka akcyjna/spółka akcyjna typu otwartego. Ta forma organizacyjna dotyczy naprawdę dużych podmiotów. Wymagany kapitał zakładowy to minimum 1 milion koron, a w zarządzie obowiązują parytety płci.

Norskregistrert utenlandsk foretak (NUF) - firma zagraniczna w Norwegii


NUF to zarejestrowana w Norwegii firma zagraniczna. Jeśli firma zagraniczna chce działać w Norwegii, obojętnie czy zakładając tam swój oddział/filię, czy poprzez krótkie kontrakty, czy też poprzez wynajęcie pracowników innemu przedsiębiorstwu, musi się zarejestrować w norweskim rejestrze podmiotów i uzyskać norweski numer organizacyjny. W przeciwnym razie jej działalność w Norwegii będzie nielegalna. Każda taka firma, niezależnie od formy organizacyjnej w kraju macierzystym, będzie miała w Norwegii status NUF-a. Forma organizacyjna z kraju macierzystego zacznie mieć znaczenie dopiero w momencie zyskania przez NUF obowiązku podatkowego w Norwegii.
  • Kto powinien zdecydować się na założenie NUF-a?
Wbrew pozorom z pewnością nie każda osoba, która już ma firmę w Polsce. Mimo wyższego opodatkowania firm w Norwegii, założenie osobnej firmy w kraju fiordów może być bardziej opłacalne, a na pewno jest mniej skomplikowane pod względem formalnym, gdyż NUF, niestety, musi kontaktować się i „spowiadać” przez urzędami skarbowymi w dwóch krajach (Norwegii i kraju macierzystym). Na działalność w tej formie warto decydować się jedynie w przypadkach, kiedy opodatkowanie w kraju macierzystym jest niższe i kiedy ma się pewność, że charakter i czas trwania działalności w Norwegii nie spowoduje powstania tam obowiązku podatkowego firmy. Kwestie takie regulują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Norwegią,a poszczególnymi krajami. Obecnie obowiązująca umowa podatkowa pomiędzy Polską, a Norwegią zawiera przepisy, sprawiające, że firmy polskie mogą dość szybko ten obowiązek nabyć.
  • Kto NUF-a zakładać nie powinien?
Osoby, które zakładają firmę (zwłaszcza jednoosobową!) za granicą (np. w Polsce) ze względu na np. niższe opodatkowanie, ale mają zamiar prowadzić działalność w zasadzie jedynie w Norwegii. Takie coś szybko kończy się zyskaniem w Norwegii tzw. „stałej placówki” a w związku z tym również obowiązku podatkowego. Jedynym wyjątkiem jest tu wynajem pracowników, dla którego obowiązują inne przepisy.

Kolejny krok: Rejestracja firmy w Norwegii


No dobrze. Przedsiębiorca wie już co chce robić i wybrał formę, w jakiej chce to robić. W takim razie, aby działać legalnie musi swoją firmę zarejestrować. Niezależnie od tego, czy chce założyć firmę w Norwegii (firmę jednoosobową, spółkę bezkapitałową lub kapitałową), czy też ma już firmę za granicą (np. w Polsce) i ta firma ma zamiar prowadzić działalność w Norwegii, ma obowiązek zarejestrowania firmy w norweskim Rejestrze Podmiotów Gospodarczych, który po norwesku nazywa się Enhetsregister. Obowiązek ten dotyczy również firm polskich zajmujących się wynajmem pracowników do Norwegii.

Od rodzaju firmy, jej obrotów i tego, czym będzie się zajmować zależy, czy firma będzie musiała rejestrować się gdzieś jeszcze (np. w Rejestrze przedsiębiorstw - Foretaksregister, Rejestrze płatników VAT - Merverdiavgiftsmantallet, lub w Inspekcji Pracy - Arbeidstilsynet).

Warto w tym miejscu wyjaśnić, skąd biorą się, częste niestety, nieporozumienia, odnośnie obowiązku rejestracji firm zagranicznych w Norwegii.

Założenie firmy w Norwegii - najczęstsze problemy


Otóż firmy polskie, wysyłając zapytania do władz norweskich lub norweskich prawników, najczęściej posługują się językiem angielskim, pytając, czy firma musi rejestrować się w "Register of Companies". Norweski urzędnik lub prawnik tłumaczy sobie "Register of Companies" na "Foretaksregister", czyli Rejestr Przedsiębiorstw i odpowiada zgodnie z prawdą, że nie (w przypadku większości polskich firm działających w Norwegii taka rejestracja faktycznie nie jest konieczna). Natomiast firma ma oczywiście obowiazek rejetsracji w Enhetsregister, tylko że Norweg, który dostał pytanie o "Register og Companies", a nie o "Register of Entities" nie domyśli się, że firma po prostu ogólnie pyta o to, czy musi się gdzieś rejestrować w Norwegii i traktuje to pytanie dosłownie - jako pytanie o obowiązek rejestracji w konkretnym rejestrze (tu: w Foretakstegister).

Tak więc koniecznie należy odróżniać:

Enhetsregister = Rejestr Podmiotów - muszą się w nim rejestrować wszystkie podmioty działające w Norwegii: firmy (norweskie i zagraniczne), urzędy, organizacje pożytku publicznego itp. Rejestracja jest bezpłatna.

od

Foretaksregister = Rejestr Przedsiębiorstw - tylko niektóre firmy muszą się w nim rejestrować (np. Wszystkie rodzaje spółek), pozostałe mogą - jeśli tego chcą. Rejestracja jest odpłatna (koszty różni się w zależności od rodzaju firmy i tego, czy rejestracja dokonywana jest drogą elektroniczną, czy tradycyjnie, na formularzach papierowych).

KAŻDA FIRMA MUSI ZAREJSTROWAĆ SIĘ W ENHETSREGISTER I OD TEJ ZASADY NIE MA WYJĄTKÓW!


Numer organizacyjny (norw. organisasjonsnummer, w skrócie org.nr.) ma dziewięć cyfr i jest to niejako polski NIP i REGON w jednym. Jeśli firma jest zarejestrowana w norweskim rejestrze płatników VAT, po cyfrach numeru następują literki MVA.

Autor: Barbara Liwo, Polish Connection

...

Odsłon: 12180 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Jak założyć firmę w Norwegii?:

Komentarz

|

2013-08-07, 14:43

Czy ktoś orientuje się gdzie można uzyskać kredyt na dom w Norwegii?


Komentarz

|

2013-08-09, 10:59

Pomocy kredytowej szukaj u firmy norwegia consulting. To polska firma działająca na terenie Norge, wiedzą co i jak.


Komentarz

Jakub

2015-03-19, 13:30

Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :) "Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych" ciekawe..


Komentarz

grants

2015-03-22, 19:07

Posiadam firmę jednoosobową w norwegi, niedawno zacząłem, zastanawiam się czy wszystkie zlecenia jakie wykonuję muszą być opodatkowane, wiem że jest pewna zasada że jeśli norweg płaci Ci mniej niż 6000 koron nie musisz odprowadzać podatku, ale wydaje mi się że tyczy się to tylko i wyłącznie osób prywatnych a nie posiadających firmę! Kto jest mi w stanie udowodnić że pieniądze zabrałem a nie odprowadziłem podatku, dużo zleceń jest na finn.no ale zazwyczaj na czarno. Czy ktoś się orientuje coś na ten temat?Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Pożycka Patrycja Pożycka Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! Zapewniony pewny dojazd! 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Stolarz budowlany (k/m) - montaż okien i drzwi 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy