Czy segregowanie śmieci wejdzie w nawyk każdego Polaka?
03.02.2013 | Autor: Katarzyna Bogdanowicz | [ 1 komentarz ] |
Segregacja śmieci jest podstawą do utrzymania porządku i czystości w kraju.
Źródło: Everystockphoto/missfitzphotos
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- 10 aktualnych trendów w sprzedaży hurtowej
- Islandia: poważne konsekwencje wybuchu wulkanu
- Europejskie Dni Rozwoju w 2015 r. - eliminacja ubóstwa i zrównoważony rozwój
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Polskę w tym roku czekają zmiany dotyczące gospodarowania odpadami. Odpowiedzialność za wdrożenie unijnych przepisów spadła na najniższy szczebel jednostki samorządowej – gminy.
Obowiązuje nowa ustawa
Z dniem 23 stycznia 2013 roku weszła w życie ustawa o odpadach, która zastąpi obowiązującą do tej pory ustawę z dnia 27 kwietnia 2001 r. Ustanowione przepisy wprowadzają nowe definicje i wyodrębniają zasady pozwalające na dokonywanie klasyfikacji odpadów i wskazują odpowiednie postępowanie z nimi. Ponadto ustawa reguluje szereg rozwiązań prawnych, m.in. dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów i ponownego ich wykorzystania.
Cel nowej ustawy
Regulacje nowej ustawy są odpowiedzią na podpisaną przez Polskę dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów. W związku z tym nastąpiła konieczność wdrożenia unijnych przepisów do polskiego porządku prawnego. Celem tych zmian jest postępowanie według polityki ekologicznej w Unii Europejskiej dotyczącej ochrony życia i zdrowia obywateli oraz ochrony środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Nowe przepisy mają przede wszystkim ograniczać powstawanie odpadów, zmniejszać ich negatywne oddziaływanie na środowisko oraz stworzyć takie warunki, aby można je było ponownie wykorzystać. Ponadto określa obowiązki i prawa posiadaczy odpadów, sprzedawców i pośredników oraz organów administracji publicznej.
Segregowanie śmieci od 1 lipca 2013 roku
Każdy obywatel od lipca będzie musiał dostosować się do nowych przepisów, a więc i nowych nawyków związanych z wytwarzaniem odpadów. Jednakże wdrożenie tych zasad należy do zadań własnych gminy. W związku z tym gmina musi ogłosić przetarg, w którym to z pośród konkurencyjnych firm wybierze najodpowiedniejszą, która będzie zajmować się wywożeniem śmieci od każdego mieszkańca. Ponadto, za odbiór odpadów właściciele nieruchomości będą musieli zapłacić określoną stawkę ustaloną w drodze uchwały przez radę gminy. Organ uchwałodawczy ma do wyboru trzy rodzaje podstaw do ustalenia opłat:
- na mieszkańca,
- na podstawie ilości zużytej wody,
- na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego w odniesieniu do stawki opłaty.
Cel selekcji odpadów
Wdrożenie przepisów unijnych do polskiego prawa ma pozwolić na stworzenie warunków umożliwiających osiągnąć poziom recyklingu, do którego Polska się zobowiązała. Do 31 grudnia 2020 roku powinniśmy osiągnąć:
- poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia metali, papieru, szkła i tworzyw sztucznych – co najmniej 50 %,
- poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami odpadów rozbiórkowych i budowlanych (innych niż niebezpieczne) – co najmniej 70%.
Zmiana na lepsze?
Dyskusja na temat obowiązującej ustawy o odpadach od wielu miesięcy jest tematem wzbudzającym emocje po stronie samorządowców i obywateli. Wszelkie zmiany biją po kieszeni. Wraz z rosnącymi cenami artykułów spożywczych, opłat za prąd, wodę czy media od lipca każdy obywatel musi zapłacić za wyprodukowane przez siebie odpady, mimo utrzymania obecnego poziomu pensji. Większość mieszkańców jest wzburzonych tymi decyzjami. Jednakże świadomość polskich obywateli powinna poszerzyć się o nowe horyzonty myślowe: jestem ekologiczny, to po pierwsze płacę mniej, po drugie staram się dbać o środowisko dla przyszłych pokoleń, po trzecie utrzymuję porządek i czystość itd.
Jest wiele pozytywnych aspektów związanych z wkraczającymi zmianami do naszego życia. Każdy z nas będzie musiał nauczyć się segregować śmieci (lub też nie, wola każdego), wyrobić w sobie nawyk dbania o środowisko. Nie sztuką jest wyrzucić śmieci do lasu, spalić je w piecu. Sztuką jest zaakceptować zmiany i dostosować się do ich reguł, mimo buntowniczej ludzkiej natury. Dlaczego myślimy tylko o sobie i u uszczupleniu portfela, a nie rozumiemy ogółu zachodzących wokół nas zmian?
Bartek Wiśniewski |
2013-02-04, 10:58
Szkoda, że nie każdy pomyśli o dobru ogółu, a tylko o sobie i tym, że "nie chce mi się" iść do kosza na śmieci...