Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Podróż do Chorwacji - na własną rękę

30.01.2013 Autor: Justyna Czyż[ 0 komentarzy ]
Podróż do Chorwacji na własną rękę daje możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc - Jeziora Plitwickie

Podróż do Chorwacji na własną rękę daje możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc - Jeziora Plitwickie
Źródło: Wikipedia, autor:Ultratomio

Aby poznać prawdziwą Chorwację warto samemu zaplanować podróż. Samodzielny wyjazd daje możliwość poznania miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów jest dużo ciekawszy, a przede wszystkim tańszy.

Podróż do Chorwacji


Do Chorwacji można dostać się na rozmaite sposoby. Najwygodniej jest samolotem, cena biletu lotniczego waha się od 900 do 1800zł w zależności od terminu lotu i oczywiście tego z jakim wyprzedzeniem bukujemy lot. Bukując lot z dwumiesięcznym wyprzedzeniem z pewnością uda nam się znaleźć ofertę w granicach 1000zł w obie strony. Minusem lotów samolotem jest to, że dolatują one do tylko do najbardziej turystycznych miejsc Chorwacji. A jeśli zależy nam na zobaczeniu tej części Chorwacji, do której rzadziej zaglądają turyści, to po wylądowaniu należy przesiąść się do chorwackich autobusów. Plusem lotów jest oczywiście szybkość, bowiem lot do Chorwacji trwa jedynie 3 godziny.

Nie ma bezpośrednich połączeń PKP Polska-Chorwacja, żeby dostać się pociągiem do Chorwacji trzeba nie lada kombinacji. Najwygodniejszym sposobem jest trasa Warszawa - Budapeszt - Split. Taka podróż wyniesie nas około 640zł. Jednak musimy liczyć się z tym, że jeśli nie chcemy zostać w Splicie to musimy doliczyć do tego koszty przemieszczania się po Chorwacji.

Istnieją też kursy PKS Polska-Chorwacja. Na tą trasę musimy przeznaczyć około 15 godzin i kilkanaście przystanków min. w Cieszynie, Karlovac, Siebnik czy Kastela.

Moim zdaniem najlepszą opcją jest samochód. Cena za paliwo w obie strony to koszt 1200zł. Jeśli jedziemy w 2 osoby daje nam to 600zł na głowę, a suma staje się jeszcze mniejsza jeśli zwiększymy liczbę osób. Dodatkowo plusem jest to, że jesteśmy bardziej mobilni i możemy zwiedzać niedostępne zakątki Chorwacji.

Nocleg w Chorwacji


Oczywiście, jak w każdym państwie do dyspozycji mamy: hotele, hostele, apartamenty, prywatne kwatery i pola namiotowe. Nocleg w apartamencie to koszt około 22 euro. Pokój w tanim hotelu można wynająć w granicach 16-20 euro. Najtańszą opcją są pola kempingowe, które są skategoryzowane gwiazdkami, od 2 do 5 gwiazdek. Ocena zależy od ich rodzaju i wyposażenia. Największą część oferty stanowią kempingi trzy i czterogwiazdkowe, a ich jakość odpowiada zachodnioeuropejskiemu systemowi klasyfikacji kempingów. Trzeba pamiętać o tym, że w Chorwacji rozbijanie namiotów i postój przyczep poza wyznaczonymi miejscami jest surowo zabronione. Warto wiedzieć, że za nocleg na polu kempingowym płacimy ostatniego dnia i za ilość przespanych nocy. W dniu przyjazdu należy zgłosić gdzie będziemy rozbijać namiot lub stawiać przyczepę oraz ile osób będzie przebywać na terenie pola kempingowego. Przy zameldowaniu zostawia się paszporty lub dowody, które odbiera się z powrotem następnego dnia. W dużych kempingach można płacić kartą lub gotówką, natomiast w małych zwykle tylko gotówką. Na małych kempingach płaci się za ilość osób, samochód, namiot, przyczepę, przyłączenie do prądu. Na każdym kempingu płaci się również taksę klimatyczną.

Waluta


Jednostką monetarną jest kuna, która podzielona na 100 lip. 1 kuna to 0,55zł.

Pamiątki z podróży do Chorwacji


Jeśli chodzi o pamiątki z Chorwacji to do najpopularniejszych należą wyroby ze złota i wszelkiego rodzaju ozdoby. Najbardziej znana jest „morčić”, czyli głowa w turbanie. Warto też kupić wyroby z jedwabiu np. krawat albo tradycyjne spożywcze artykuły, charakterystyczne dla Chorwacji, czyli trufle, wina, grappę, śliwowicę, oliwę z oliwek lub ser z wyspy Pag, które po podróży przypomną nam o tym wspaniałym kraju.

Co warto zobaczyć?


  • Park Narodowy Jeziora Plitwickie – znajduje się on w spisie światowego przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. W Parku żyją niedźwiedzie, wilki, rysie, następnie sarny, a nawet dziki. Największą atrakcją Parku jest system 16 połączonych ze sobą jezior kresowych.
  • Zagrzeb – jest stolicą, a jednocześnie największym miastem chorwackim. Do ciekawszych zabytów Zagrzebia należą: pochodząca z XII wieku Katedra sv Stjepan, plac św. Marka, „Górne miasto”, czyli część Zagrzebia mająca swój początek w XII wieku oraz Wierza Lotrscak pochodząca z XII wieku z które, codziennie w samo południe oddawany jest symboliczny strzał z armaty.
  • Wyspa Vis – jest to dziewiąta co do wielkości wyspa Chorwacji. W starożytności słynęła z produkcji znakomitego wina. Wyspa jest najdalej oddaloną wyspą od wybrzeża dalmatyńskiego, a jej główne atrakcje to prawdziwie dziewicza przyroda, zjawiska kresowe, a także lokalna kuchnia. Wyspa ta jest wprost stworzona dla samotników.
  • Park Narodowy Paklenica – jest to najstarszy park chorwacki. Jego najwyższym szczytem są pasma Velebit (1757 m n.p.m.) oraz Sveto brdo (Święta góra) - 1753 m n.p.m. W parku znajduje się wiele zawiłych dróg i tras wspinaczkowych, przez co miejsce to jest doskonałe na górskie wędrówki.

...

Odsłon: 12734 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Podróż do Chorwacji - na własną rękę nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Justyna Czyż Justyna Czyż Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy