Turcja w UE? - Perspektywa akcesji
22.01.2013 | Autor: Karolina Bąkowska | [ 0 komentarzy ] |
Turcja w UE daje możliwość dialogu międzykulturowego pomiędzy chrześcijaństwem a islamem
Źródło: www.wikipedia.org, autor: Zizibo
Antalya - Turcja to kraj niezwykle atrakcyjny turystycznie
Źródło: wikipedia.org, autor: Juergen L
- Wybierasz się do Turcji?
- Zarezerwuj hotel w Turcji
- Wynajmij samochód w Turcji
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
Kwestia podpisania z Turcją umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską jest kontrowersyjna, ze względu na liczne obawy dotyczące trudności porozumienia w kwestiach religii, a także przestrzegania praw człowieka.
Argumenty popierające i odrzucające członkostwo Turcji
Wielu przeciwników przystąpienia Turcji do UE argumentuje, że tylko znikoma część kraju leży w Europie. Ponadto Turcja sąsiaduje z państwami, które mogłyby być potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym. Europa obawia się napływu uchodźców, którzy wymagaliby specjalnej opieki i mogliby stać się niebezpieczni. Z drugiej strony jednak Traktat Rzymski nie definiuje w jednoznaczny sposób kraju europejskiego i w sensie politycznym nie zostało ustalone, gdzie Europa się kończy, a gdzie zaczyna. Wiele kontrowersji budzi także fakt, że Turcja wymaga wielu nakładów finansowych na pobudzenie rozwoju gospodarczego, jest także dużym państwem o dużej liczbie mieszkańców. Po przyjęciu do UE musi minąć wiele lat i okresów przejściowych, podczas których kraj będzie mógł dostosować swoje prawo i pobudzić rozwój. Będzie wówczas największym beneficjentem, do którego państwa Unii będą musiały długo dopłacać. Europa znajduje się obecnie w kryzysie, zaś przyjęcie w swoje struktury nowego członka byłoby niezwykle ryzykowne. Nie mniej jednak ze względu na położenie Turcji, istnieje możliwość rozbudowy sieci transportowej omijającej rosyjskie gazo i ropociągi pozwalającej z nimi konkurować. Złoża surowców energetycznych pozwoliłyby zatem na wzmocnienie niezależności Europy. Rolnictwo Turcji nastawione jest na produkcję nie wymagającą wielu nakładów, zaś wysokie średnie temperatury umożliwiają uprawę roślin przez cały rok, co stwarza przyjazne warunki dla wymiany handlowej. Oprócz tego, kraj posiada mnóstwo ludzi młodych, którzy stanowią siłę roboczą i mogą korzystnie wpłynąć na migracje.
Różnice kulturowe
Na szczególną uwagę zasługuje kwestia religii w Turcji. Duży odsetek wierzących to muzułmanie, co powoduje niezwykłą przepaść kulturową z krajami Europy. Wiąże się z tym także permanentne łamanie praw człowieka, brak równouprawnienia płci. Integracja z UE pozwoliłaby realizować dalsze reformy zapoczątkowane w Turcji, zaś zamknięcie i odizolowanie może spowodować nasilenie ruchów skrajnych islamistów. Potrzebne jest porozumienie miedzy chrześcijaństwem a islamem i wsparcie różnorodności kulturowej. Ponadto Unia Europejska wymusiłaby na Turcji dostosowanie prawa w zakresie respektowania praw człowieka. Poprawiłaby się także sytuacja Kurdów. Państwo jest także niezwykle atrakcyjne turystycznie, co może korzystnie wpłynąć na promowanie Europy na arenie międzynarodowej.
Turcja w UE - z perspektywy unijnej
Proces negocjacji Turcji z UE trwa już ponad 40 lat i jest niezwykle trudny. Akcesji Turcji w struktury Unii zdecydowanie sprzeciwiają się: Cypr, Austria, Grecja, sceptycznie nastawione są także Niemcy i Francja. Umiarkowane podejście w tej kwestii wyrażają Polska, Hiszpania i Szwecja, zaś zdecydowane poparcie przejawia Wielka Brytania. Trudności w dialogu na ten temat pogłębiane są także kryzysem, który odcisnął się negatywnie na państwach Europy, zwłaszcza południowej. Obecnie członkowie Unii stają się zatem nieufni wobec nowych potencjalnych członków.