Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Stereotyp Ukraińca

19.06.2009 Autor: Justyna Krempa[ 18 komentarzy ]


Źródło: Wikimedia Commons

W Polsce istnieje dość negatywny wizerunek Ukraińca spowodowany głównie burzliwą historią między Polską a Ukrainą. Jednak trzeba pamiętać o tym, że wiele nas łączy z naszym wschodnim sąsiadem.

Pogranicze polsko-ukraińskie ma ponad tysiącletnią tradycję. Jednak w mentalności Polaków wydarzenia z II wojny światowej, a więc bratobójcze walki są spowodowane negatywnym nastawieniem do tego narodu. Szczególnie przez pamięć Kresów i ludzi, którzy zostali tam pomordowani. Dobrym momentem na poszukanie wspólnych cech i problemów jakie mają Polacy i Ukraińcy była wizyta papieża Jana Pawła II na Ukrainie latem 2001 roku.

O Ukraińcach mówi się prawie to samo, co mówi się o Polakach za granicą. Często ludzie myślą, że Ukrainiec to pijak, przebiegły i chciwy przemytnik ze wschodu. Tak jak Polacy potrafią sobie radzić w życiu, tak Ukraińcy również tego nie ukrywają np. sprzedając w Polsce swoją tanią wódkę i przepyszne słodycze (o słodyczach czytaj więcej w artykule Kuchnia ukraińska - ceny i restauracje w Kijowie). Poza tym nie wolno zapominać o pracowitości naszych wschodnich sąsiadów.

Kozackie korzenie


Prawdopodobnie z powodu kozackich korzeni Ukraińcy są awanturniczym narodem. Lubią się kłócić i wpadają w złość, podobnie jak Grecy (czytaj więcej w artykule „Nie udawaj Greka”). Jak już o coś walczą, to walczą do końca, jeśli kochają to na zabój. Najlepiej chyba obrazuje to scena z „Ogniem i mieczem”, kiedy to Bohun wpada w złość po zdradzie Kurcewiczów, zabijając ich wszystkich. No i tak jak kozacki pułkownik, tak wszyscy Ukraińcy są zazdrośni o swoje kobiety.
W większości ukraińskich rodzin mężczyzna jest głową rodziny. Niestety awanturnictwo przejawia się w relacjach rodzinnych. Przemoc w rodzinie jest często spotykanym zjawiskiem zwłaszcza w małych miasteczkach. Polacy również borykają się z tym problemem, więc jest to kolejna cecha wspólna.

Piękne Słowianki


Istnieje również stereotyp pięknej Ukrainki. Prawie wszystkie kobiety na Ukrainie bardzo o siebie dbają. Chociaż jak wiadomo matka natura bardziej obdarowała Słowianki nieprzeciętną urodą niż kobiety innych narodów. Kobiety na Ukrainie są szanowane przez mężczyzn, a to szczególnie widać 8 marca i nie tylko dlatego, że to święto dam, ale głównie, że jest ono hucznie obchodzone i trwa prawie 3 dni. Ukraińcy nie akceptują niezależnych kobiet – typ businesswoman. Ukraińska kobieta powinna być typową gospodynią domową, w Polsce powiedzielibyśmy Matką Polką.

Wspólne cechy Polaków i Ukraińców powinny zbliżać oba kraje do nawiązania bliższych stosunków. Polska i Ukraina mają podobne problemy społeczne i powinny razem współpracować przy ich rozwiązywaniu.


...

Odsłon: 29262 | ranking >>


Komentarze: 18 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Stereotyp Ukraińca:

Komentarz

swoj

2010-09-25, 13:45

Bratobójcze walki??To był ludobójstwo Polaków!!Autorka niech lepiej się przygotuje robiąc artykuł!!


Komentarz

Witman

2010-11-02, 15:13

Polacy a Ukraińcy to jak Niemcy i Polacy, wiecej nas dzieli niż łączy. Wywodzimy sie z kultury zachodniej, katolickiej a Ukraińcy to dzikusy ze wschodu, kraj bez tradycji.


Komentarz

Andzej

2010-12-01, 17:15

Witman mogę powiedzieć tylko jedne ze jesteś osobą która dalej polski nigdy niebyła, jesteś typowym POLAKIEM który ma stare stereotypy)))) a co do Ukrainy bylem tam dużo razy, mam dużo kolegów i to jest super kraj. Ty jesteś nierozwiniętą osobą i daje gwarancje ze jesteś z jakieś wiohi obok granicy)))


Komentarz

Walter Hrycyk |

2010-12-29, 04:21

Witman, wspolczuje Ci Twojej niewiedzy historii Polski i Ukrainy i tego ze nadal zyjesz stereotypami. Polacy i Ukraincy to dwa znakomite narody. Jestem dumnym i wyksztalconym Ukraincem (prawnikiem z Polski), ktorego rodzice ucierpieli podczas Akci Wisla,ale bardzo lubie Polakow. Niestety czasu juz nikt nie wroci, ale bledy mozna zawsze naprawic na przyszlosc. Witman, jest dwudziesty pierwszy wiek i pora zeby zmadrzec. Mam nadzieje ze takich jak Ty jest coraz mniej w Polsce. Nie obrazaj dobrych Polakow and Ukraincow. My takich problemow w Kanadzie na szczescie nie mamy, Polacy i Ukraincy, zyjemy sobie pieknie w zgodzie i dajemy przyklad innym. Moje wnuki mowia pieknie po polsku, po ukrainsku i po angielsku. Coz, 21-szy wiek! Czas idzie do przodu. Czas skonczyc ze stereotypami!!! Zycze wszystkim Polakom i Ukraincom madrosci i duzo zdrowia!


Komentarz

Ania

2011-06-05, 12:59

Cała moja rodzina kilka pokoleń wstecz pochodzi z terenów obecnej Ukrainy. W pewnym momencie wywieziona na Syberię - potem z powrotem, do obecnej Polski. Jestem Polką, ale to kwestia przypadku. Więc wrzućcie na luz ludzie, bo gdybyście zainteresowali się historią swojej rodziny, to wielce prawdopodobne, że także doszukalibyście się pradziada w Buczaczu, Lwowie, czy też Prypeci.
A co do Ukraińców, to najbardziej pracowici ludzie jakich znam.


Komentarz

Alex |

2011-06-07, 14:04

Ja się wychowalam wsrod Ukraincow i powiem Wam ze to jeden z najwspanialnych narodow!
Ludzie sa bardzo przyjazni, mili, uczynni i co najwazniejsze robia wszystko aby podtrzymac swoja tradycje na ziemiach polskich-za co ich bardzo cenię. Co roku odbywaja sie liczne imprezy ukrainskie, na ktorych Polacy bawia sie razem z Ukraincami. Wiadome, kazdy pije, ale z umiarem. Nie ma zadnych bijatyk tylko tance i chulance do bialego rana:)


Komentarz

007mm

2011-08-26, 09:07

tak na prawdę Polaków i Ukraińców(Rusinów) łączy bardzo dużo (słowiańska mentalność). Są różnice wynikające z tego iż Polska należy do cywilizacji zachodnioeuropejskiej a Ukraina jest bardziej wschodnia.Jednak wspólne mieszkanie pod jednym dachem doprowadziło do konwergencji. Swoją drogą te podobieństwa są powodem napięć (kłótnie między polakami tez bywają nieprzyjemne)


Komentarz

Ridnyi krai

2011-09-02, 11:36

Polacy to dzikusy :D Żadnej kultury i tradycji, tylko gadanie i nic więcej.


Komentarz

mimi

2011-09-20, 21:28

ukraińcy=banderowcy=naziści=zbrodniarze=bydło=dzicz - z tymi pojęciami kojarzy mi się termin ukrainiec; tak będzie dopóty nie przeproszą za ludobójstwo na Polakach.


Komentarz

Żytnia babka

2012-01-25, 02:07

Jestem Polką ukraińskiego pochodzenia. Ten kto napisał że polska to katolicki zachód a ukraina to dzikusy jest kompletnym durniem. Obydwa narody to słowianie. Wywodzą sie od jednej rodzimowierczej religi Wiary w słowiańskich bogów. Izraelskie chsześcijaństwo zostało im nażucone w prawie tym samym czasie.. Chsześcijaństwo jest bliższe żydom niż nam słowianom..


Komentarz

Annia

2012-05-28, 02:02

Cały akapit o kobietach siedzących w domu jest mocno przesadzony. Wyszłam za mąż za Ukraińca i funkcjonujemy na równych zasadach. Pracujemy oboje - często jesteśmy w rozjazdach i nigdy nie było rozmowy na temat tego, że mam być kurą domową i czekać na niego w domu. Moje szwagierki również pracują, więc nie jestem jakimś wyjątkiem.


Komentarz

Fiodor

2013-11-28, 01:15

ukraince to straszne nieroby, cwani bajkopisarze poza tym brak im pokory/oglady - mialem kontakt z pracownikami z ukrainy Nigdy wiećej!


Komentarz

alya

2016-05-05, 06:30

Jakoś mam męża Ukraińca i nie jestem matką Polką, jako, że w ogóle matką nie jestem... Co gorsza, nie gotuję! Jak on ze mną wytrzymuje? Może to nie Ukrainiec?


Komentarz

GRAŻYNA

2016-08-04, 10:29

Fiodor masz rację jak polki mogą mówić i pisać o ukrainkach że SĄ ładniejsze od nich nie rozumie tego .UKRAINKI TO WYRACHOWANE OCHYDNE BABY NIE MAJĄ SKRUPUŁÓW I ZADNEJ GODNOŚCI ZTRUDNIAMY JE MÓJ BYŁY MAŁŻONEK ZA NIMI LATAŁ I SIĘ ŚLINIŁ ŻE DOSZŁO DO ROZWODU BO NIE POZWOLIŁAM NA TO ŻEBY MNIE PONIŻAŁ A ONE TO WYKORZYSTYWAŁY W PRACY I SIĘ Z NIEGO NABIJAŁY ZE MNIE TEŻ


Komentarz

GRAŻYNA

2016-08-04, 10:48

Fiodor masz rację jak polki mogą mówić i pisać o ukrainkach że SĄ ładniejsze od nich nie rozumie tego .UKRAINKI TO WYRACHOWANE OCHYDNE BABY NIE MAJĄ SKRUPUŁÓW I ZADNEJ GODNOŚCI ZTRUDNIAMY JE MÓJ BYŁY MAŁŻONEK ZA NIMI LATAŁ I SIĘ ŚLINIŁ ŻE DOSZŁO DO ROZWODU BO NIE POZWOLIŁAM NA TO ŻEBY MNIE PONIŻAŁ A ONE TO WYKORZYSTYWAŁY W PRACY I SIĘ Z NIEGO NABIJAŁY ZE MNIE TEŻ. Boli mnie też że naprawdę Polacy wolą Ukraińca i obrażają innych POLAKÓW KTÓRZY MIELI DO CZYNIENIA Z UKRAIŃCAMI WSTYD MI ZA WAS ŻE NAZYWACIE SIĘ POLAKAMI, bo ja w odróżnieniu od was i byłam na Ukrainie i mam ciągle z nimi do czynienia.Moje zdanie kręty manipulanci .Co innego zabawa i pijaństwo Ukrainki nieżle dają lepiej niż chłopy .Ale życie to nie tylko zabawy i pijażństwo. DO TYCH CO LUBIĄ PIĆ I SIĘ BAWIĆ BO CZYTAM I WIDZĘ ZE TU DUŻO TAKICH WYSTARCZY PRZYJECHAĆ NA POLSKĄ WIOCHĘ POD SKLEP ZNAJDZIECIE DO ZGONNYCH KOMPANÓW I PRZYJACIÓŁ


Komentarz

Ryszard

2016-10-12, 00:57

Przez przypadek jeden Ukrainiec poprosił o pozostawienie swoich walizek u nas w mieszkaniu, razem z walizkami chcąc nie chcąc został i on choć nie było o tym mowy, z jednej nocy wyszło 3, z 3dni doszło do 3 tygodni i wielu dziwnych sytuacji. Manipulacje, emocjonalny szantaż, próba flirtow i odbioru mojego chłopaka. Pierwsze dni obecności jego w mieszkaniu odczuł nawet nasz pies który próbował wydostać się 3 razy usilnie walcząc z drzwiami tarasow i demolujac mieszkanie po drodze,- ciekawe dlaczego. Za trzecim razem pies uszkodził sobie nogę u buzie wyginajac żelazna furtne wewnętrzna od tarasu. Nigdy przedtem to się nam nie wydarzyło jako że pies - Golden - uwielbia towarzystwo innych. Na sam koniec musiałem asymilowac przyjazd rodziny aby on się wyprowadził wraz ze swoimi walizkami. Boska - nasz pies wyskoczyła przez okno dzień po jego wyprowadzce kiedy opuściłem mieszkanie na kilka godzin. Nigdy wcześniej nie próbowała wyskoczyć przez te okno chociaż miała jedną kondycje - bała się przeciągow. Ukrainiec posiadał wcześniej klucze i wiedział że nie jestem w domu kiedy robiłem zakupy. Pies był elementem konfliktu pomiędzy mną i moim partnerem- -po wcześniejszych usilnych próbach wydostania się z mieszkania kiedy lracowalismy a pojawił się ten trzeci, chciałem znaleźć jej dom na wsi gdzie czułabym się dużo lepiej. Ukrainiec wykorzystywał każdy motyw aby zapalić większy ogień niezgodny mumiedzy nami i prowokować zręcznie więcej konfliktów. Po całej sytuacji kiedy już się wyprowadził w dużym dyskonfircie i zostawiając zła energię dowiedziałem się, że mój nauczyciel od hiszpańskiego miał z nim podobna sytuacje - walizki i próba noclegu. Do dzisiaj nie umiem zrozumieć co się stało z moim psem. Czy to bylo jego działanie. Historia jak z thilera amerykańskiego gdzie ktoś się pojawia, wkracza bez tupetu w twoje życie, manipuluje i prowokuje źle rzeczy, ktoś lub coś ginie po drodze. Kilka tygodni po wyprowadzce i śmierci naszego psa próbował flirtować z moim chłopakiem w bezczelny sposób. Nigdy nie miałem uprzedzeń co do pochodzenia. jako otwarta, życzliwa osoba żyjąca w różnych krajach zawsze miałem dobre i trwałe relację z ludźmi. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem czegoś takiego. Przestaliśmy odpowiadać na wiadomości tej osoby i kiedy sobie uświadomilismy sprawę że wszystkiego niezwłocznie zmienilismy zamki. Rzecz wydarzyła się w Barcelonie


Komentarz

Kamil Janosz | Zajmuję się promocją firm w...

2016-10-24, 10:34

jakie bratobójcze walki? to była masakra ludności polskiej...


Komentarz

Rafał W.

2017-01-17, 08:39

Za rzeźnickie morderstwa UPA na Polakach i nazwanie tego przez głupią i pustą autorkę tego artykułu \"bratobójczymi walkami\" życzę ci dziennikarzyno abyś doznała takiego piekła jakie przezywali Polacy katowani przez Ukraińców to może dotrze coś do tego pustego łba tyle że będzie już za późno żeby chwycić a klawiaturę i coś mądrego w tym temacie napisać.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Justyna Krempa Justyna Krempa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie Nauka i Technologie Nowość Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

KE: postępowanie wyjaśniające ws. podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik Pralni Niemcy wyjazd własnym samochodem 10.01.2018 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Bonn

Kierowca C+E - Niemcy – 2200€ + diety! 16.01.2018 Kraj: Niemcy Miasto: Wrocław

Operator wózka wysokiego składowania 27.12.2017 Kraj: Niemcy

Pracownik fizyczny w Niemczech 03.01.2018 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieNajlepsza konferencja controllingowa w Polsce już 22 listopada w Warszawie! Akademia Controllingu Sp. z o.o. pisze: Już 22 listopada zapraszamy na 45 edycję bezpłatnej konferencji „Jak prawidłowo >> 09.10.2017 11:42     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu pisze: Jeżeli poszukujesz prostego i bezpiecznego oprogramowania, które umożliwi >> 29.08.2017 16:17     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiewww.ubezpieczeniaoc.org.pl Bodix Perlo pisze: Kończy się wam ubezpieczenie oc, ac i nie chcecie przepłacać. Zapraszam na >> 17.08.2017 10:13     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieKierowca CE – przyczepa z dźwigiem – 2600 do 3200 € LUKSMANN pisze: LUKSMANN poszukuje kandydata do pracy w niemieckiej firmie transportowej na stanowisko: Kierowca >> 14.04.2017 11:29     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Własna firma we Włoszech krok po kroku Własna firma we Włoszech krok po kroku Anonimowa: Pawel nie jest to proste zagadnienie, dlatego w kwestii otworzenia firmy powinnes...

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Wojciech : Witam mam 46 lat jest w pełni zdrowia, 25 lat pracowałem na KWK, posiadam wszelkie...

Najbardziej pożądane zawody w krajach... WacusGames: xD

Potrawy świąteczne w Niemczech jerzy : ja lubię wursty

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy