Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Praca i staże studenckie w instytucjach Unii Europejskiej

16.01.2013 Autor: Karolina Bąkowska[ 0 komentarzy ]
Instytucje UE oferują pracę i staże studenckie

Instytucje UE oferują pracę i staże studenckie
Źródło: http://www.everystockphoto.com/, autor: svilen001

Instytucje Unii Europejskiej prowadzą rekrutację pracowników za pośrednictwem Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO). Łącznie zatrudniają 40 tys. osób ze wszystkich państw członkowskich oraz oferują staże studenckie.

Oferty dla urzędników


Urzędnicy zatrudniani w instytucjach UE to: prawnicy, administratorzy, lingwiści, tłumacze ustni i pisemni, a także asystenci. Proces rekrutacji polega na przeprowadzeniu konkursów otwartych. Wówczas kandydaci przechodzą szereg testów, które weryfikują ich umiejętności. Bez względu na instytucję, procedura wyłaniania najlepszych przyszłych pracowników jest taka sama. Urzędnicy instytucji UE to administratorzy i asystenci. Do ich zadań należą między innymi opracowywanie kierunków polityki europejskiej, wdrażanie prawa UE, przygotowywanie analiz i realizowanie funkcji doradczej. Asystenci zaś prowadzą działania pomocnicze.

Rodzaje zatrudnienia


Pracownicy zatrudnieni są na czas nieokreślony, posiadają umowy kontraktowe, a także odbywają staże.
 • Pracownicy kontraktowi
– realizują konkretne zadania związane z pracą fizyczną lub administracyjną. Zawierane są z nimi umowy na czas określony (zwykle 6 lub 12 miesięcy).
 • Pracownicy zatrudnieni na czas określony
– wykonują pracę związaną z realizacją zadań wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Zatrudniani są na maksymalnie 6 lat. Strona EPSO zawiera informacje o poszczególnych ofertach pracy.
 • Usługi tymczasowe
– rekrutują pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Zwykle pracownicy są zatrudniani w sekretariatach.
 • Stażyści
– ich obowiązki są takie same jak administratorów niższego stopnia. Rekrutację prowadzą bezpośrednio instytucje ich zatrudniające.
 • Oddelegowani eksperci krajów
– są pracownikami administracji publicznej poszczególnych krajów członkowskich. Pracodawca czasowo oddelegowuje ich do siedziby instytucji UE.

Oferty staży


Każda z instytucji UE zatrudnia stażystów: absolwentów, tłumaczy i studentów. Jeśli chodzi o staże dla absolwentów, w roku 2013, oferuje je: Komitet Regionów, Europejski Komitet Ekonomiczno – Społeczny i Komisja Europejska. Prowadzona jest także rekrutacja dla osób, które jeszcze studiują przez Parlament Europejski i Komitet Regionów.

Staże dla absolwentów


 • Europejski Komitet Ekonomiczno – Społeczny
Oferta stażu skierowana jest do absolwentów uczelni wyższych i osób posiadających równoważne wykształcenie. O staż mogą ubiegać się osoby, które ukończyły co najmniej trzyletnie studia. Okres trwania staży to: 16 lutego – 15 lipca lub 16 września – 15 lutego. Staż odbywa się w Brukseli. Kandydaturę można zgłaszać do 31 marca lub 30 września wypełniając elektroniczny formularz zgłoszeniowy.
 • Komisja Europejska
Oferta skierowana dla absolwentów wyższych uczelni (co najmniej trzyletnich studiów). Istnieje możliwość odbycia stażu letniego w okresie od 1 marca do 31 lipca lub zimowego – od 1 października do 31 lutego. Staż można odbyć w Brukseli, Luksemburgu, stolicach państw członkowskich lub delegaturach Komisji w państwach nienależących do UE. Kandydaturę można zgłaszać do 1 września lub 31 stycznia. Staż jest płatny i wynosi ok. 1071 euro/miesiąc.
 • Komitet Regionów
Komitet Regionów oferuje staż absolwentom studiów licencjackich. Trwa on od 16 lutego do 15 lipca lub od 16 września do 15 lutego. Odbywa się w Brukseli. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 września lub 31 marca. Stażyści otrzymują dofinansowanie w wysokości 1000 euro/miesiąc.

Staże studenckie w instytucjach UE


 • Parlament Europejski
Staże studenckie mogą odbyć młodzi ludzie, którzy ukończyli szkołę średnią i otrzymali dyplom, który uprawnia ich do rozpoczęcia studiów. Warunkiem jest, aby kandydaci złożyli kandydaturę na studia i w ich ramach odbyli staż. Terminy rozpoczęcia stażu to: 1 marca (zgłoszenia do 1 października), 1 maja (zgłoszenia do 1 lutego) i 1 września (zgłoszenia do 1 czerwca). Staż trwa od 1 do 4 miesięcy. Mogą odbyć go także osoby niepełnosprawne (więcej informacji: http://europa.eu/about-eu/working-eu-institutions/students/index_pl.htm).
 • Komitet Regionów
Staż dla absolwentów co najmniej trzyletnich studiów. Odbywa się w Brukseli i trwa od 16 lutego do 15 lipca lub 16 września do 15 lutego (zgłoszenia do 30 września lub 31 marca). Dofinansowanie wynosi 1000 euro/miesiąc.
  Rekrutacja na wszystkie staże odbywa się za pośrednictwem strony
https://trainee.cor.europa.eu/
Więcej informacji o pracy w instytucjach UE można znaleźć na stronie: http://europa.eu/about-eu/working-eu-institutions/index_pl.htm

...

Odsłon: 5346 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Praca i staże studenckie w instytucjach Unii Europejskiej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Karolina Bąkowska Karolina Bąkowska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) 09.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - Bautzen 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Wózek widłowy (K/M) w 06536 Südharz. 11.38€ b/h + 33€ diety 26.11.2020 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy