Studia w Holandii wybrało prawie pół tysiąca Polaków
14.01.2013 | Autor: Patrycja Pożycka | [ 1 komentarz ] |
Joanna Kondraciuk - studia w Holandii zaczęła dzięki programowi Erasmus
Źródło: Lighthouse Consultants
Łukasz Kaźmierczak - przyjechał do Holandii z Gdańska, aby studiować prawo europejskie
Źródło: Lighthouse Consultants
- Wybierasz się do Holandii?
- Zarezerwuj hotel w Holandii
- Wynajmij samochód w Holandii
- Podobne tematy:
- Studia za granicą - to się opłaca!
- Jak przetrwać na francuskim uniwersytecie?
- UE: promowanie zagranicznych studiów i szkoleń wymaga większych wysiłków
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Uniwersytet w Maastricht przyciąga co roku coraz więcej studentów z Polski. Nauka języka obcego, międzynarodowe kontakty, konkurencyjność na rynku pracy to podstawowe plusy studiów w Holandii.
Koszty studiów w Holandii - Maastricht
Po reformie systemu edukacji na wyspach, planując uzyskanie dyplomu brytyjskiej uczelni, od września br. należy liczyć się z wydatkiem rzędu 9 000 funtów rocznie (ok. 11 000 euro). W Maastricht studia po angielsku dla studentów z Unii Europejskiej będą kosztować w roku akademickim 2013/2014 ok. 1 835 euro.
Szkoła budzi duże zainteresowanie nie tylko ze względu na konkurencyjne w Europie czesne, a przede wszystkim z powodu nowatorskiego sposobu nauczania tzw. Problem Based Learning (PBL, uczenie poprzez rozwiązywanie problemów), podejściem rozwijanym w Maastricht systematycznie od 1972 roku. Zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach, w których wykładowca, czyli „tutor” zachęca uczestników do dyskusji. Metoda z jednej strony motywuje młodzież do nauki i poprawia efektywność zapamiętywania materiału, a z drugiej kształtuje dodatkowe umiejętności, takie jak wyrażanie własnych poglądów czy prowadzenie debaty.
Stypendia - studia w Holandii
Uniwersytet w Maastricht oferuje swoim słuchaczom system stypendialny obejmujący dofinansowania o charakterze socjalnym i motywacyjnym. Ponadto studenci z Polski mogą ubiegać się o stypendium holenderskiego rządu. Przysługuje ono osobom, które jednocześnie uczą się i pracują. Student zatrudniony jako pomoc w kuchni w jednej z lokalnych restauracji zarabia ok. 7 euro za godzinę. Przy wymiarze pracy wynoszącym min. 32 godziny w miesiącu może ubiegać się o stypendium rządowe w wysokości 266 euro miesięcznie, obejmujące dodatkowo kartę, która uprawnia do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji na terenie całego kraju. Dofinansowanie zwykle starcza na pokrycie kosztu wynajmu pokoju. Dodatkowe stypendium w wysokości 3 750 euro oferuje firma OTTO Polakom podejmującym naukę na kierunku Zarządzanie globalnym łańcuchem dostaw i zmian.
Staże zawodowe
Wspierając zatrudnienie wśród swoich absolwentów, szkoła prowadzi bazę firm, w których studenci mogą odbyć staż uzupełniający ich wiedzę i pozwalający na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Potencjalni pracodawcy pochodzą zarówno z Holandii, jak i spoza kraju, co stanowi ułatwienie dla obcokrajowców niewładających biegle językiem holenderskim. Partnerami programu stażowego są renomowane firmy, m.in. Daimler Chrysler, Bosch, Capgemini, PwC czy Mercedes Benz.
Polscy studenci w Holandii
Joanna Kondraciuk, studia magisterskie Globalisation and Law, specjalizacja: Corporate and Commercial Law, IV rok.
Joanna ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Łódzkim, podczas których skorzystała z programu Erasmus. Dzięki stypendium wyjechała na uczelnię w Maastricht. Oczarowana atmosferą miasta studenckiego po uzyskaniu dyplomu w Polsce ponownie wybrała Holandię. Obecnie kończy studia uzupełniające magisterskie na Uniwersytecie w Maastricht. Rozważa późniejszą pracę w krajach anglojęzycznych, ale nie wyklucza powrotu do ojczyzny, gdyż zdaje sobie sprawę z przewagi, jaką zyskała na rodzimym rynku pracy.
– Uniwersytet w Maastricht jest uczelnią przyjazną studentowi – twierdzi Joanna. – Nie ma bariery pomiędzy profesorem a studentem. Zawsze można skontaktować się z wykładowcą, osobiście czy mailowo. Ponadto szkoła oferuje wiele dodatkowych zajęć, takich jak spotkania z doradcą zawodowym, nauka pisania prac dyplomowych, praktyki w firmach.
Łukasz Kaźmierczak, studia licencjackie European Law, II rok
Łukasz zgłosił się do biura rekrutacji Uniwersytetu w Maastricht za namową znajomego. Przyjechał do Limburgii z Gdańska, by studiować prawo europejskie. Jego zdaniem o atrakcyjności uczelni decyduje lokalizacja miasta na mapie Europy. Bliskość Brukseli powoduje, że Uniwersytet w Maastricht jest rozpoznawalny w kręgach lobbystów i przedstawicieli Unii, potencjalnych pracodawców. Obecnie Łukasz studiuje na II roku i zastanawia się, gdzie pojedzie na wymianę, obowiązkową na jego kierunku - być może do Hiszpanii.
– W Maastricht podoba mi się najbardziej klimat, jaki panuje w mieście. Pomimo małego rozmiaru, niewiele ponad sto tysięcy mieszkańców, miasto tętni życiem. Zawsze coś się dzieję na głównym rynku, często są także organizowane imprezy studenckie. Jeżeli jednak ktoś chciałby zobaczyć jeszcze więcej, to Maastricht jest bardzo dobrze usytuowane. Do Brukseli jedzie się zaledwie godzinę, do Amsterdamu i Paryża około trzech godzin – mówi Łukasz.
www.ed-wise.com
2013-04-12, 21:04
Edwise International (www.ed-wise.com) działa od wielu lat zapewniając studentom i pracownikom możliwość studiowania na brytyjskich uczelniach. Oferujemy szeroką gamę programów studiów w akredytowanych szkołach i na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii.
Mamy umowy z wybranymi uczelniami i studentci nie są zobowiązani do posiadania certyfikatu z języka angielskiego (IELTS). Darmowe lekcje angielskiego będą również na uczelni jeśli uczeń musi poprawić swoje umiejętności z językowe.
Nasze usługi są szczególnie pomocne we wszystkich sprawach związanych z ubieganiem się o miejsce we szkolnictwie wyższym w Wielkiej Brytanii:
• Doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego uniwersytetu
• Wypełnianie formularzów zgłoszeniowych na uniwersytet i UCAS
• Pisanie \"listu motywującego\" do przyjęcia
• Tłumaczenie dokumentów
• Śledzenie przebiegu aplikacji i komunikacja z uczelniami
• Złożenie podania o kredyt na edukacje w imieniu studenta
• Zorganizowanie zakwaterowania w Wielkiej Brytanii
• Organizowanie darmowego kursu języka angielskiego, jeśli student potrzebuje pomocy z językowej
Krótko mówiąc, wszystko czego potrzebujemy od studenta to świadectwa maturalne i dokumenty, a my zrobimy resztę!
www.ed-wise.com