Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studia w Holandii wybrało prawie pół tysiąca Polaków

14.01.2013 Autor: Patrycja Pożycka[ 1 komentarz ]
Joanna Kondraciuk - studia w Holandii zaczęła dzięki programowi Erasmus

Joanna Kondraciuk - studia w Holandii zaczęła dzięki programowi Erasmus
Źródło: Lighthouse Consultants

Łukasz Kaźmierczak - przyjechał do Holandii z Gdańska, aby studiować prawo europejskie

Łukasz Kaźmierczak - przyjechał do Holandii z Gdańska, aby studiować prawo europejskie
Źródło: Lighthouse Consultants

Uniwersytet w Maastricht przyciąga co roku coraz więcej studentów z Polski. Nauka języka obcego, międzynarodowe kontakty, konkurencyjność na rynku pracy to podstawowe plusy studiów w Holandii.

Holenderska prowincja Limburgia, niegdyś znana z przemysłu górniczego, jest dzisiaj międzynarodowym ośrodkiem naukowym i kulturalnym. W jej stolicy - Maastricht - w otwartym 37 lat temu uniwersytecie uczy się obecnie blisko 16 tysięcy studentów. Holandia znajduje się na 8 miejscu w rankingu najczęściej wybieranych przez naszych rodaków kierunków wyjazdu na studia, m.in. po Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Studia w Holandii wybrało już prawie pół tysiąca Polaków, a około 150 z nich zdobywa wykształcenie na Uniwersytecie w Maastricht.


Koszty studiów w Holandii - Maastricht


Po reformie systemu edukacji na wyspach, planując uzyskanie dyplomu brytyjskiej uczelni, od września br. należy liczyć się z wydatkiem rzędu 9 000 funtów rocznie (ok. 11 000 euro). W Maastricht studia po angielsku dla studentów z Unii Europejskiej będą kosztować w roku akademickim 2013/2014 ok. 1 835 euro.

Szkoła budzi duże zainteresowanie nie tylko ze względu na konkurencyjne w Europie czesne, a przede wszystkim z powodu nowatorskiego sposobu nauczania tzw. Problem Based Learning (PBL, uczenie poprzez rozwiązywanie problemów), podejściem rozwijanym w Maastricht systematycznie od 1972 roku. Zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach, w których wykładowca, czyli „tutor” zachęca uczestników do dyskusji. Metoda z jednej strony motywuje młodzież do nauki i poprawia efektywność zapamiętywania materiału, a z drugiej kształtuje dodatkowe umiejętności, takie jak wyrażanie własnych poglądów czy prowadzenie debaty.

Stypendia - studia w Holandii


Uniwersytet w Maastricht oferuje swoim słuchaczom system stypendialny obejmujący dofinansowania o charakterze socjalnym i motywacyjnym. Ponadto studenci z Polski mogą ubiegać się o stypendium holenderskiego rządu. Przysługuje ono osobom, które jednocześnie uczą się i pracują. Student zatrudniony jako pomoc w kuchni w jednej z lokalnych restauracji zarabia ok. 7 euro za godzinę. Przy wymiarze pracy wynoszącym min. 32 godziny w miesiącu może ubiegać się o stypendium rządowe w wysokości 266 euro miesięcznie, obejmujące dodatkowo kartę, która uprawnia do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji na terenie całego kraju. Dofinansowanie zwykle starcza na pokrycie kosztu wynajmu pokoju. Dodatkowe stypendium w wysokości 3 750 euro oferuje firma OTTO Polakom podejmującym naukę na kierunku Zarządzanie globalnym łańcuchem dostaw i zmian.

Staże zawodowe


Wspierając zatrudnienie wśród swoich absolwentów, szkoła prowadzi bazę firm, w których studenci mogą odbyć staż uzupełniający ich wiedzę i pozwalający na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Potencjalni pracodawcy pochodzą zarówno z Holandii, jak i spoza kraju, co stanowi ułatwienie dla obcokrajowców niewładających biegle językiem holenderskim. Partnerami programu stażowego są renomowane firmy, m.in. Daimler Chrysler, Bosch, Capgemini, PwC czy Mercedes Benz.

Polscy studenci w Holandii


Joanna Kondraciuk, studia magisterskie Globalisation and Law, specjalizacja: Corporate and Commercial Law, IV rok.

Joanna ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Łódzkim, podczas których skorzystała z programu Erasmus. Dzięki stypendium wyjechała na uczelnię w Maastricht. Oczarowana atmosferą miasta studenckiego po uzyskaniu dyplomu w Polsce ponownie wybrała Holandię. Obecnie kończy studia uzupełniające magisterskie na Uniwersytecie w Maastricht. Rozważa późniejszą pracę w krajach anglojęzycznych, ale nie wyklucza powrotu do ojczyzny, gdyż zdaje sobie sprawę z przewagi, jaką zyskała na rodzimym rynku pracy.
Uniwersytet w Maastricht jest uczelnią przyjazną studentowi – twierdzi Joanna. – Nie ma bariery pomiędzy profesorem a studentem. Zawsze można skontaktować się z wykładowcą, osobiście czy mailowo. Ponadto szkoła oferuje wiele dodatkowych zajęć, takich jak spotkania z doradcą zawodowym, nauka pisania prac dyplomowych, praktyki w firmach.

Łukasz Kaźmierczak, studia licencjackie European Law, II rok

Łukasz zgłosił się do biura rekrutacji Uniwersytetu w Maastricht za namową znajomego. Przyjechał do Limburgii z Gdańska, by studiować prawo europejskie. Jego zdaniem o atrakcyjności uczelni decyduje lokalizacja miasta na mapie Europy. Bliskość Brukseli powoduje, że Uniwersytet w Maastricht jest rozpoznawalny w kręgach lobbystów i przedstawicieli Unii, potencjalnych pracodawców. Obecnie Łukasz studiuje na II roku i zastanawia się, gdzie pojedzie na wymianę, obowiązkową na jego kierunku - być może do Hiszpanii.
W Maastricht podoba mi się najbardziej klimat, jaki panuje w mieście. Pomimo małego rozmiaru, niewiele ponad sto tysięcy mieszkańców, miasto tętni życiem. Zawsze coś się dzieję na głównym rynku, często są także organizowane imprezy studenckie. Jeżeli jednak ktoś chciałby zobaczyć jeszcze więcej, to Maastricht jest bardzo dobrze usytuowane. Do Brukseli jedzie się zaledwie godzinę, do Amsterdamu i Paryża około trzech godzin – mówi Łukasz.


...

Odsłon: 8746 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Studia w Holandii wybrało prawie pół tysiąca Polaków:

Komentarz

www.ed-wise.com

2013-04-12, 21:04

Edwise International (www.ed-wise.com) działa od wielu lat zapewniając studentom i pracownikom możliwość studiowania na brytyjskich uczelniach. Oferujemy szeroką gamę programów studiów w akredytowanych szkołach i na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii.

Mamy umowy z wybranymi uczelniami i studentci nie są zobowiązani do posiadania certyfikatu z języka angielskiego (IELTS). Darmowe lekcje angielskiego będą również na uczelni jeśli uczeń musi poprawić swoje umiejętności z językowe. 

Nasze usługi są szczególnie pomocne we wszystkich sprawach związanych z ubieganiem się o miejsce we szkolnictwie wyższym w Wielkiej Brytanii:

• Doradztwo i pomoc w wyborze odpowiedniego uniwersytetu

• Wypełnianie formularzów zgłoszeniowych na uniwersytet i UCAS

• Pisanie \"listu motywującego\" do przyjęcia

• Tłumaczenie dokumentów

• Śledzenie przebiegu aplikacji i komunikacja z uczelniami

• Złożenie podania o kredyt na edukacje w imieniu studenta

• Zorganizowanie zakwaterowania w Wielkiej Brytanii

• Organizowanie darmowego kursu języka angielskiego, jeśli student potrzebuje pomocy z językowej   

Krótko mówiąc, wszystko czego potrzebujemy od studenta to świadectwa maturalne i dokumenty, a my zrobimy resztę!
www.ed-wise.comPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Patrycja Pożycka Patrycja Pożycka Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego (K/M) w 06536 Südharz 23.10.2020 Kraj: Niemcy

Pielęgniarka 04.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schwerin

produkcja okien 23.10.2020 Kraj: Holandia

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy