Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jedność jako zobowiązanie – kryzys UE i jej przyszłość

27.12.2012 Autor: Bartek Wiśniewski[ 0 komentarzy ]
Alcide de Gasperri - jeden z ojców założycieli Unii Europejskiej

Alcide de Gasperri - jeden z ojców założycieli Unii Europejskiej
Źródło: Wikipedia, autor:Margaret Bourke-White

Kryzys UE - Przyszlość UE zależy w dużej mierze od opanowania kryzysu gospodarczego

Kryzys UE - Przyszlość UE zależy w dużej mierze od opanowania kryzysu gospodarczego
Źródło: www.everystockphoto.com, autor:Andres Rueda

Obecny kryzys gospodarczy odbija się głośnym echem w całej Unii Europejskiej. Trudności ekonomiczne dotykają już niemal każdego obywatela Unii.Czy kryzys UE jest jedynie przejściowy?

Czy obecni przywódcy państw członkowskich są w stanie nadal wypełniać założenia integracji, na których opierali się założyciele europejskich struktur?

Aby odpowiedzieć na te i inne pytania, należy zagłębić się nieco w idee, które głosili m.in. Robert Schuman, Alcide de Gasperi, Jean Monnet, Konrad Adenauer czy Paul-Henri Spaak – ojcowie założyciele UE.

Słowo o integracji europejskiej wczoraj...Początków integracji europejskiej należy szukać po zakończeniu II wojny światowej. Wyniszczone długoletnim konfliktem państwa postanowiły podjąć działania, które w ogólnym zarysie miały przyczynić się do rozwoju gospodarczego i współdziałania, a przez to do uniknięcia kolejnych konfliktów. Więzi pomiędzy poszczególnymi państwami istniały mimo różnic je dzielących. Przywódcy tych państw rozumieli, że idea wspólnego budowania przyszłości „starego kontynentu” jest kluczowa w dążeniu do stałego rozwoju w oparciu o zasadę demokracji i poszanowania różnych wartości. Na tym etapie zakładano integrację ekonomiczną, a z czasem poszerzono ją na sfery: polityczną i prawną. Bazując na tym przekonaniu powołano najpierw, w 1952 roku, Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. W 1957 roku 6 państw stało się sygnatariuszami traktatów rzymskich, powołujących Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom). Trzy powołane Wspólnoty miały przyczyniać się do rozwoju gospodarczego ich członków: RFN, Francji, Włoch, Holandii, Belgii i Luksemburga, podnosić jakość życia społecznego, ekonomicznego oraz zwiększać dobrobyt mieszkańców tych państw.

Twórcy idei integracji europejskiej zdawali sobie sprawę, że model państw nacjonalistycznych nie do końca spełnił swoją rolę i doprowadził do wybuchu zarówno I jak i II wojny światowej. Dlatego swoje inicjatywy oparli na zaakceptowaniu ustalonych granic oraz wzajemnym poszanowaniu odmienności w sąsiadujących państwach. Po zakończeniu zimniej wojny te same wartości przyświecały europejskim państwom odzyskującym suwerenność i starającym się tworzyć różne struktury integracyjne lub dążącym do integracji z Europą Zachodnią.

... i dziś...Dziś śmiało możemy powiedzieć, że Europa niemal w całości jest zjednoczona pod szyldem Unii Europejskiej. Jak jednak współczesna Unia realizuje zasady i idee, które przyświecały Monetowi czy Gasperri’emu? Czy możemy bez cienia wątpliwości powiedzieć, że Unia jest zjednoczona pod względem gospodarczym i politycznym? Czy partykularne interesy poszczególnych państw nie biorą niejednokrotnie góry nad dobrem całej UE?

Szukając odpowiedzi na te pytania, zastanówmy się nad zarzutami wielu eurosceptyków, którzy także w Polsce podnosili głosy, iż nasz kraj straci suwerenność wstępując do Unii Europejskiej. Polska nie straciła jednak nic ze swojej niezależności. Wręcz przeciwnie, stała się ważnym graczem na europejskiej scenie politycznej. Jesteśmy ważnym partnerem Niemiec i Francji, przewodzimy Partnerstwu Wschodniemu i liderujemy w niektórych dziedzinach gospodarki wśród państw członkowskich. Zastanówmy się jednak, jakie koszty nasz kraj poniósł, by osiągnąć te cele. Przede wszystkim konieczne było dostosowanie krajowego prawa do standardów unijnych oraz prowadzenie trudnych i niejednokrotnie twardych negocjacji, chociażby przy ustalaniu budżetu UE czy kierunków poszczególnych polityk. Niejednokrotnie konieczna była rezygnacja z własnych wygórowanych ambicji i żądań (np. finansowych) na rzecz ogólnego konsensusu w gronie państw UE.

Polityka rolna, zagraniczna czy ekonomiczna Unii opiera się na określonych zasadach, które umożliwiają rozwój państw, ale z drugiej strony niejako ograniczają pole manewru w zakresie realizowania partykularnych potrzeb państw członkowskich w danej dziedzinie. Ważniejsze jest dobro wspólne, które stanowi wartość wymagającą wkładu wszystkich 27 państw członkowskich.

... i jutro?Unia, w swoim pierwotnym założeniu, powinna kształtować i bronić wartości demokratycznych. Z pewnością tak jest, jednak na wybranych przykładach można mieć wątpliwości czy też polityka zagraniczna jest prowadzona przez UE właściwie. Warto odnieść się do kilku sytuacji, a wśród nich m.in. do niepotępienia palestyńskich gróźb wobec Izraela. W tym kontekście Pokojowa Nagroda Nobla przyznana Unii Europejskiej wzbudziła wiele kontrowersji. W efekcie na galę wręczenia nagród nie stawili się niektórzy liderzy państw członkowskich. Fakt ten można określić jako rysę na jedności. Wśród 27 państw są bowiem takie, które są rządzone przez eurosceptyków. Vaclav Klaus czy David Cameron to tylko niektóre przykłady ważnych osobistości nieobecnych 10 grudnia w Sztokholmie.

Kryzys w UE - to widać i słychać?W Wielkiej Brytanii coraz większą popularność i poparcie zyskuje Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage’a, a prawie połowa obywateli tego kraju jest za odłączeniem się od UE. Podobne nastroje panują w ogarniętej recesją Grecji. Na ulicach Portugalii i Hiszpanii coraz częściej zamiast samochodów widywane są demonstracje obywateli niezadowolonych z polityki swoich krajów. Niejednokrotnie dochodzi do aktów przemocy ze strony demonstrantów i bijatyk ze służbami porządkowymi. Czy zatem faktycznie Unia zasłużyła na Pokojowego Nobla? Patrząc na obecny stan napięcia w poszczególnych stolicach UE można mieć wątpliwości. Jednakże rozpatrując tę problematykę w szerszym aspekcie należy docenić niewątpliwy wkład Unii w budowę jedności gospodarczej „starego kontynentu”, poszanowania zasad demokracji, praw człowieka, praw mniejszości narodowych czy przeciwdziałania różnym formom dyskryminacji. Zasady te stanowią podstawę funkcjonowania współczesnych państw, a to jest kluczem do budowania wspólnej przyszłości przez 27 państw. Zasady te przyjęła również Chorwacja, nowy członek UE od 2013 roku. Można nawet wysunąć stwierdzenie, że bez integracji Europa nie osiągnęłaby tyle, ile udało jej się zdobyć na przestrzeni ostatnich 60 lat.

Przyszłość Unii zależy bez wątpienia od niej samej. Od tego czy w obliczu kryzysu i niezadowolenia społecznego z polityki wewnętrznej prowadzonej przez niektóre państwa, a wynikającej ze wspólnych unijnych celów, będzie w stanie stawiać zasadę jedności i współodpowiedzialności na pierwszym miejscu.

...

Odsłon: 4787 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jedność jako zobowiązanie – kryzys UE i jej przyszłość nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy