Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Book of Kells – najstarszy manuskrypt w Europie

09.12.2012 Autor: Bartek Wiśniewski[ 1 komentarz ]
Księga z Kells jest bogato zdobiona

Księga z Kells jest bogato zdobiona
Źródło: www.commons.wikimedia.org

Book of Kells to dzieło kultury wczesnochrześcijańskiej

Book of Kells to dzieło kultury wczesnochrześcijańskiej
Źródło: www.commons.wikimedia.org, autor: Dsmdgold

Księga z Kells jest jednym z najważniejszych zabytków irlandzkiego chrześcijaństwa. Swoją sławę zawdzięcza pięknej ornamentyce, celtyckimi motywami roślinnymi oraz zagadkowej historii powstania.

Walory estetycznePoszczególne części księgi spisano majuskułą insularną, używając atramentu czarnego, żółtego, czerwonego i fioletowego. Pełniła ona funkcje liturgiczne i była używana podczas odprawiania mszy. Dzieło zostało stworzone w oparciu o większość zasad ikonograficznych i stylistycznych wykorzystywanych w starszych manuskryptach. Przykładowo kształt liter rozpoczynających 4 ewangelie (wg św. Jana, Mateusza, Łukasza i Marka) jest zbliżony do innych ksiąg, które powstały na Wyspach Brytyjskich między VI a IX wiekiem.

Nie potwierdzono, kto księgę napisał. Niemniej jednak jej autor wykonał bogate zdobienia (iluminacje), które do dziś zachwycają znawców i miłośników historii kultury.

Burzliwe karty historiiHistoria księgi zawierającej 4 ewangelie oraz inne dodatkowe zapiski jest okryta tajemnicą. Nie można z całą pewnością potwierdzić informacji o jej powstaniu, co czyni ją mroczną i pełna zagadek. Najbardziej znana legenda traktuje o tym, że manuskrypt powstał około 800 r. u wybrzeży Szkocji na wyspie Iona w klasztorze św. Kolumby.

Okres, w którym księga powstała był bardzo burzliwy, gdyż wybrzeże Szkocji i Irlandii było nękane najazdami wikingów. Z tego powodu mnisi z wyspy Iona zdecydowali o przewiezieniu księgi do Kells w Irlandii.
Pierwsze pisane wzmianki poświęcone księdze datowane są na 1007 rok, kiedy została ona skradziona. Szybkie, bo po kilku miesiącach, odnalezienie manuskryptu nie uchroniło go niestety od znacznych zniszczeń. Zaginął metalowy relikwiarz chroniący księgę oraz kilkadziesiąt stron z końca i początku dzieła, które zostały z niej wyrwane. Dodatkowo złodzieje schowali manuskrypt w ziemi, doprowadzając do jego zawilgocenia.

Kluczowy dla historii księgi stał się rok 1661 roku, kiedy księga z Kells została przeniesiona do biblioteki najsłynniejszego dublińskiego uniwersytetu - Trinity College. Pozostaje tam do dnia dzisiejszego. Od XVII wieku nadal jednak nie dokładano należytej staranności w zakresie właściwej ochrony manuskryptu. Ponad 800-letnią księgą nadal niszczała, tracąc swoje walory kulturowe.

W 1953 roku manuskrypt podzielono na 4 tomy i oprawiono. Wyprostowano również wybrzuszone strony. Wprowadzono jednocześnie nowocześniejsze środki konserwacji, chroniąc księgę przed światłem i wilgocią. Obecnie księga jest udostępniona zwiedzającym i cieszy się ogromną popularnością. Jest to jedna z największych atrakcji Dublina i żaden turysta nie powinien przegapić okazji, by ją zobaczyć.

CiekawostkiKsięga z Kells stanowi jeden z najważniejszych dzieł wczesnego chrześcijaństwa w Irlandii. Z jej powstaniem oraz historią wiąże się kilka ciekawostek:
  • Mimo próśb mieszkańców i władz Kells, księga nadal pozostaje w Dublinie. Nie przeniesiono jej z obawy przed ewentualnymi zniszczeniami i uszkodzeniami.
  • W dotychczasowej swojej historii, manuskrypt opuszczał „zieloną wyspę” tylko kilka razy, przy okazji światowych wystaw. W 2000 roku wolumin z Ewangelią wg św. Marka uległ uszkodzeniu w trakcie lotu do Canberry, gdzie miał być eksponatem na wystawie iluminowanych manuskryptów.
  • Księga zawiera błędy literowe oraz rzeczowe, które nie zostały poprawione. Nie przeszkadzały one jednak mnichom w korzystaniu z niej podczas uroczystości liturgicznych. Nie chcąc zniszczyć księgi poprzez nanoszenie poprawek i mając na uwadze walory estetyczne księgi, zostawiono błędy.

Warto zobaczyćKsięgę można oglądać przez cały tydzień. Biblioteka Trinity College, gdzie manuskrypt się znajduje jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 9.30-17, a w niedzielę od 9.30 do 16.30 (od maja do września) lub od 12 do 16.30 (od października do kwietnia).

W tym roku wystawa będzie czynna do 22 grudnia do godz. 17. Jej wznowienie nastąpi 1 stycznia 2013 roku o godz. 9.30. Natomiast 17 marca z okazji dnia św. Patryka, patrona Irlandii wstęp na wystawę będzie wolny. Podobnie, 22 września w Noc Kultury, nie będą pobierane opłaty za zwiedzanie.

Źródło:

Hackney R., Hackney Blackwell A., 101 things you didn’t know about Irish history, Avon 2004
www.historymedren.about.com
www.tcd.ie

...

Odsłon: 4642 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Book of Kells – najstarszy manuskrypt w Europie:

Komentarz

Grzegorz Laskowski |

2012-12-27, 11:59

Pogodnego 2013!

http://drogagrzesia.blogspot.com/2012/12/2013.htmlPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

robotnik ziemny 23.10.2020 Kraj: Holandia

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

produkcja okien 23.10.2020 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy