Wiara czyni cuda? O wpływie religii na kondycję psychiczną Europejczyków
30.11.2012 | Autor: Patrycja Pożycka | [ 0 komentarzy ] |
Wpływ religii na kondycję psychiczną Europejczyków
Źródło: eDarling.pl
- Podobne tematy:
- Sen o Europie. Dlaczego uchodźcy uciekają z Turcji?
- Turcja: zniesiono zakaz noszenia chust w szkołach średnich
- Muzułmańska inwazja na Europę
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Ludzie wierzący przynależą do określonej społeczności, inaczej interpretują niektóre fakty i lepiej znoszą niepowodzenia. Ludziom wierzącym żyje się łatwiej. Czy oby na pewno?
Wiele badań przeprowadzonych w ostatnich latach, wskazuje na to, że ludzie wierzący cieszą się lepszą kondycją psychiczną i są bardziej usatysfakcjonowani z własnego życia niż reszta społeczeństwa. Są oni także w niższym stopniu narażeni na depresję niż ateiści czy ludzie, którzy nie przywiązują dużej wagi do religii. Bazując na wynikach tych badań można dojść do wniosku, że religia sama w sobie ma pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Na czym polegało badanie?
Grupa naukowców skupiona wokół portalu eDarling postanowiła zająć się bliżej tym - zauważalnym przede wszystkim w USA - fenomenem i poddała analizie wyniki badań przeprowadzonych wśród 200.000 użytkowników platformy z 11 państw europejskich. Celem było zbadanie czy również w Europie istnieje jakikolwiek związek między wiarą a zdrowiem psychicznym oraz ile prawdy kryje się w stwierdzeniu, że osoby wierzące cieszą się lepszym samopoczuciem niż reszta społeczeństwa. Uczestnicy badania zostali zapytani między innymi, jak ważna jest dla nich wiara oraz które z poniższych przymiotników: zdrowy, optymistyczny, rozluźniony, zadowolony, najlepiej opisują ich stan psychiczny. Ankietowani dokonali również samooceny kompetencji społecznych oraz zaangażowania w życie kościoła.
Religia a państwa europejskie
Analiza wyników pozwoliła na stworzenie profilu badanych krajów europejskich i wykazała, że pozytywne związki między religijnością i zdrowiem psychicznym zależą od roli i wartości religii w danym państwie. W krajach jak Turcja, Polska czy Rosja, gdzie religia odgrywa bardzo ważną rolę, osoby wierzące cieszą się lepszą kondycją psychiczną niż reszta społeczeństwa. W Szwecji, Niemczech czy Francji - krajach uchodzących za ateistyczne - zdrowie psychiczne i jakość życia nie są zależne od stopnia uduchowienia.
Pozytywny wpływ religii na zdrowie psychiczne, zauważalny jest zatem w państwach, w których religia jest ważną i akceptowaną społecznie wartością. Osoby religijne są w tych krajach lepiej odbierane przez otoczenie niż osoby niewierzące, stąd też ich lepsze samopoczucie. Zależność ta nie jest jednak zauważalna w świeckich społeczeństwach, gdzie przynależność do jakiegokolwiek wyznania nie ma żadnego wpływu na odbiór społeczny.
Badania pokazują, że to nie tyle religijność, ile świadomość akceptacji przez otoczenie ma pozytywny wpływ na samopoczucie i kondycję psychiczną jednostki.
Więcej informacji: http://www.edarling.pl/prasa/informacje-prasowe/religijnosc-gwarancja-zdrowia-psychicznego