Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wypad do północnych Czech

18.06.2009 Autor: Dawid Majer[ 0 komentarzy ]
Vrchlabi - po zwiedzeniu miasta warto wybrać się stąd w Karkonosze

Vrchlabi - po zwiedzeniu miasta warto wybrać się stąd w Karkonosze
Źródło: flickr.com

Kraj liberecki to raj dla narciarzy.

Kraj liberecki to raj dla narciarzy.
Źródło: flickr.com

Ruchliwa ulica w Liberecu - stolicy regionu

Ruchliwa ulica w Liberecu - stolicy regionu
Źródło: flickr.com

Wybierasz się w Sudety albo Karkonosze? A może urozmaicisz sobie wycieczkę jadąc do Czech – do kraju libereckiego. Naprawdę warto.

Region jest ciekawy – liczne jaskinie, zamki i pałace. Ponadto dużo lasów. Kilka dni spędzonych w tej najbardziej na północ wysuniętej jednostce administracyjnej Czech to propozycja, z której naprawdę warto skorzystać.

Liberec – nie tylko dla narciarzy


Stolica regionu dla Ferdynanda Porsche’a jest tym, czym dla Schopenhauera Gdańsk. Słynny konstruktor samochodów wyścigowych, choć większość życia spędził w Niemczech, urodził się właśnie tu. Natomiast miłośnikom sportów zimowych Liberec kojarzy się przede wszystkim z narciarstwem. Miasto leży u podnóży góry Ještěd, gdzie znajduje się kompleks skoczni narciarskich. Spośród znajdujących się tam zabytków nie można pominąć dwóch zamków – jeden z XVI, drugi z XVII wieku. Warty uwagi jest też ratusz z XIX wieku, który został zaprojektowany na wzór katedry w Wiedniu. Valdstynske domky pochodzą z lat 1678-1681 i są najstarszymi domami mieszkalnymi dawnego Liberca. W tamtejszym Muzeum Północnych Czech obejrzymy średniowieczne tkaniny, a w Galerii Regionalnej dzieła mistrzów flamandzkich i niderlandzkich oraz malarstwo czeskie, w tym słynną "Kobietę nad mostem" Josefa Capka. Zatem w Libercu odnajdą się nie tylko miłośnicy narciarstwa.

Spalony most historii


W okręgu tym leży jedno z najciekawszych miast w tej części Europy. Paradoksalnie jest zarazem jednym z najstarszych i najmłodszych miast w Czechach. Mowa o Moście, o którym pierwsza zachowana wzmianka pisemna pochodzi z 1040 r. W XVIII wieku rozpoczęto tam odkrywkowe wydobycie węgla. Później dla władz komunistycznych od zabytków ważniejszy był przemysł. Skutki były fatalne – w latach 70-tych zlikwidowano centrum starej części miasta. Zachował się jedynie późnogotycki kościół NMP z lat XVI wieku, który jednak został przeniesiony w inne miejsce. Choć dziś nie ma w Moście wielu zabytków, to dla interesujących się historią miejsce to na pewno kusi swoją przeszłością.

Karkonoska brama


Co innego Vrchlabi . Łacińska nazwa tego miasta to Albipol. Ślady osadnictwa pochodzą już z XIII w. Do dziś można podziwiać tam trzypiętrowy renesansowy pałac, wybudowany w 1533 roku, kiedy to miasto uzyskało prawa miejskie. Z czasów renesansu zachowały się tu również klasztor i kościół św. Augusta. Ratusz miejski z 1591 roku przebudowano w XVIII wieku w stylu barokowym. Czeka tam na nas również kościół dziekański św. Wawrzyńca, słup maryjny, rzeźba św. Anny, czy domki kryte gontem na Placu Pokoju. Mieści się tam dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego i Muzeum Karkonoskie.
Kto zaś od oglądania zabytkowych obiektów interesuje się bardziej aktywną turystyką, powinien i tak zahaczyć o to miasto. To znakomity punkt wypadowy do wycieczek w Karkonosze i okolice z mnóstwem jaskiń oraz szlaków turystycznych. Podobnie jak w stolicy regionu, zimą Vrchlabi jest nawiedzane przez narciarzy. W dzielnicy Herlíkovice znajduje się 6 tras zjazdowych i 5 wyciągów. Vrchlabi to najbardziej na północ położone miasto nad Łabą i funkcjonuje jako brama wejściowa w Karkonosze. Samo miasto leży na wysokości 400-500 m n.p.m.

Największy ośrodek narciarski w Karkonoszach


Blisko granicy z Polską leży miasteczko Rokytnice nad Jizerou z 17 wyciągami narciarskimi i kolejką krzesełkową prowadzącą na szczyt Łysej Góry (1312 m n.p.m.)
Dawniej wydobywano tu rudy srebra, miedzi i ołowiu, a do lat 80-tych XX w. w prawie każdej karkonoskiej dolinie znajdowały się mniejsze i większe zakłady przemysłu tekstylnego. Zabytki? Koniecznie trzeba zobaczyć późnobarokowy kościół św. Michała z lat 1752-59 oraz secesyjny ratusz z roku 1903 z charakterystyczną 32-metrową wieżą.

Stare miasto w Ogrodzie Czech


Pierwsze ślady osadnictwa w Litoměřice pochodzą jeszcze z epoki kamiennej, a na przełomie VIII i IX w powstała tu pierwsza większa osada. Miasto to leży w miejscu połączenia się rzek Łaby i Ohře, w malowniczym regionie Českého středohoří, nazywanego również Ogrodem Czech. W 1243 roku Litoměřice uzyskały status miasta królewskiego. Miłośnicy historii znajdą tu coś dla siebie – od jednego z największych rynków w Czechach, aż po Stary ratusz w renesansowym stylu. Z tzw. Kielicha, czyli wieży widokowej, można zobaczyć całą panoramę miasta. Mało tego – jest w niej wejście do długich na 360 metrów podziemnych korytarzy, Litoměřice można więc również zwiedzać chodząc pod jego ulicami. Wieża czynna jest od kwietnia do września. Stoi tam również wzgórze katedralne, które jest oddzielone od miasta murami.
Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu również nie będą się tu nudzić. Tutejsze ośrodki oferują pływanie, tenis, squash albo wycieczkę powozem zaprzężonym w konie, czy jazdę konno. Wreszcie mnóstwo tu przytulnych restauracji i piwiarni.

Odkryj to sam


Kraj liberecki należy odkrywać samodzielnie, bowiem ma w sobie tyle uroku, iż można sobie pozwolić na nieomal intuicyjne błądzenie po tutejszych miastach, miasteczkach i wsiach. Na pewno warto odwiedzić takie miejsca jak Harrahov, Kadaň, czy Vitkovice. Te i inne miasta łączy jedno – wszystkie leżą w górzystych terenach, przez co rozwinięta jest tam dobrze infrastruktura turystyczna, a poza tym kryją w sobie zabytkową architekturę.

Praktyczne informacje


Istnieje swobodny przepływ osób w ramach UE. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od celu) do 90 dni jest paszport albo dowód osobisty. Osoby pełnoletnie mogą przez granice przewozić towary, jeśli nie przekraczają ustalonych limitów: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa.

Czeskie święta
Dzień Zwycięstwa (8 maja) - pod pomnikami pojawiają się kwiaty.
Dzień Apostołów Słowiańskich (5 lipca) – rocznica przyjęcia przez Czechy chrztu.
6 lipca – dzień upamiętniający śmierć Jana Husa na stosie w Konstancji. Czesi często
korzystają z dwóch wolnych dni (5 i 6 VII), aby gdzieś wyjechać.
Dzień św. Wacława (28 września) – święto ku czci patrona Czech.
Dzień Republiki (28 października) – odpowiednik polskiego Święta Niepodległości.
Dzień walki o wolność i demokrację (17 listopada) – rocznica brutalnie stłumionej
studenckiej manifestacji w 1989 r., która zapoczątkowała aksamitną rewolucję.

Przydatne linki i telefony
Najpopularniejsza wyszukiwarka w Czechach - www.seznam.cz
Czeska wersja miedzynarodowego portalu z mapą Czech – www.tiscali.cz
Dokładna mapa Czech – www.mapy.cz
Rozkład jazdy autobusów i pociągów w Czechach – www.jizdnirady.idnes.cz
Opisy regionów, szlaków turystycznych, ceny wejść do muzeów itp. - www.turistika.cz.
Trasy rowerowe w Czechach - www.cykloserver.cz
Strona o czeskich pałacach oraz zamkach - www.zamky-hrady.cz

Policja – 158
Pogotowie ratunkowe - 155
Straż pożarna – 150

Placówki dyplomatyczne
Ambasada Republiki Czeskiej
ul. Koszykowa 18, 00-555 Warszawa
tel. 628 72 21-25 ; fax 629 80 45
e-mail: warsaw@embassy.mzv.cz
www.mfa.cz/warsaw

Ambasada RP
ul. Valdštejnská 8, 118 01 Praha 1
tel. 0-0420-257-099-500
fax. 0-0420-257-530-399
e-mail: ambrpczechy@mbox.vol.cz
www.ambpol.cz

Konsulat Generalny RP w Ostrawie
ul. Blahoslavova 4, 70100 Ostrava
tel. 00420.596.118.074 , 76
fax. 00420.596.118.073
e-mail: konsulatrp.ostrawa@iol.cz
http://konsulatrp.filus.edu.pl


...

Odsłon: 4280 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wypad do północnych Czech nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Dawid  Majer Dawid Majer dziennikarz publicysta poeta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

OFERTA PRACY DLA POMOCNIKA W MAGAZYNIE Z OPONAMI 14.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Pielęgniarka 04.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schwerin

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Monter okładzin 23.10.2020 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy