Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kreatywne CV pomoże zdobyć wymarzoną pracę w międzynarodowej firmie

18.11.2012 Autor: Anna Lisicka[ 2 komentarze ]
Obecnie aplikant starający się o pracę w międzynarodowej firmie, musi wykazać się kreatywnością, która wzbudzi ciekawość rekrutera

Obecnie aplikant starający się o pracę w międzynarodowej firmie, musi wykazać się kreatywnością, która wzbudzi ciekawość rekrutera
Źródło: Flickr.com | autor: laffy4k

Najłatwiejszą metodą jest wizualne ulepszenie CV. Można pokusić się o dodatkowy kolor, mniej formalne zdjęcie czy nietypowe nazewnictwo czy układ podtytułów.

Najłatwiejszą metodą jest wizualne ulepszenie CV. Można pokusić się o dodatkowy kolor, mniej formalne zdjęcie czy nietypowe nazewnictwo czy układ podtytułów.
Źródło: Flickr.com | autor: desi.italy

Dobrym pomysłem jest prezentacja swojego życiorysu za pomocą Internetu. CV w Internecie może pomóc nam znaleźć pracę w międzynarodowej firmie

Dobrym pomysłem jest prezentacja swojego życiorysu za pomocą Internetu. CV w Internecie może pomóc nam znaleźć pracę w międzynarodowej firmie
Źródło: Stock.xchng | autor: sqback

Coraz popularniejsze stają się infografiki, czyli zawieranie informacji w formie graficznej. Warto wypróbować nowe możliwości, podczas starania się o pracę w międzynarodowej firmie.

Coraz popularniejsze stają się infografiki, czyli zawieranie informacji w formie graficznej. Warto wypróbować nowe możliwości, podczas starania się o pracę w międzynarodowej firmie.
Źródło: Flickr.com | autor: GDS Infographics

Żyjemy w czasach, gdy ukończenie studiów nie daje gwarancji znalezienia pożądanej pracy. Aby zdobyć pracę w międzynarodowej firmie, aplikant musi wzbudzić ciekawość rekrutera. Wyjściem może być kreatywne CV.

Kreatywne CV pomoże zdobyć pracę w międzynarodowej firmie


Przyjętą formą, jest budowanie CV według standardów znalezionych w Internecie oraz pisanie listu motywacyjnego, który będzie zgodny z wymaganiami zawartymi w ofercie pracy. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy. Wszystkie życiorysy nadsyłane do firm bądź agencji pracy są przez to bardzo do siebie podobne. Nie chodzi jednak o to, aby wtopić się w tłum, ale aby się wyróżnić.

Zarówno osoby chcące zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, ale i te, które mają braki w wykształceniu bądź doświadczeniu mogą pokusić się o zbudowanie kreatywnego CV, w celu zwrócenia na siebie uwagi. Jest to szczególnie ważne w międzynarodowych firmach znajdujących się zarówno w kraju jak i za granicą. Należy pamiętać, że aplikują tam setki ludzi na jedno stanowisko. Pracownik działu HR potrzebuje powodu, dla którego to właśnie Ciebie zaprosi na rozmowę.

„Udekoruj” swoje papierowe CV


Najłatwiejszą metodą jest wizualne ulepszenie CV. Można pokusić się o dodatkowy kolor, mniej formalne zdjęcie czy nietypowe nazewnictwo czy układ podtytułów.

Należy również wprowadzać do CV rzeczy, którymi nie wszyscy mogą się pochwalić. Udokumentowane sukcesy w sporcie, bądź udział w konferencjach mogą być wpisane w specjalnie stworzone do tego rubryki, których nie znajdziemy we wzorach CV zamieszczonych w Internecie. W innym artykule pt.: „Kurs Uniwersytetu Stanford bez wychodzenia z domu? Zaufaj zdalnemu nauczaniu” przedstawiłam pomysł uczestniczenia w zdalnych kursach oferowanych przez renomowane uczelnie. W momencie otrzymania certyfikatu, możemy wpisać taką dodatkową edukacje, pod ogólną nazwą „Zdalne kursy doszkalające”.

Co więcej, należy pamiętać, że w dużych korporacjach aplikacja powinna być przedstawiona w języku angielskim. W tym wypadku istotne, aby nie popełnić błędów w nazewnictwie…

Międzynarodowe firmy cenią kandydatów, którzy są świadomi swojej wartości i potrafią dobrze się zaprezentować. Nie warto jednak kłamać, gdyż może się okazać, że skontaktowanie się z waszymi poprzednimi pracodawcami nie stanowi dla nich problemu. Innym sposobem weryfikacji zamieszczonych przez Was informacji, mogą być testy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niektóre duże firmy w procesie rekrutacji stosują Assessment Center, czyli zbiór zadań dla kandydata. Jest to metoda badania kompetencji, umożliwiająca zatrudnienie najlepszej osoby na dane stanowisko.

Opowiedz o sobie, czyli kreatywne CV w formie video


Niektórzy postanawiają jeszcze bardziej wyróżnić się wśród innych kandydatów. Ci, którzy mają takie możliwości, a przede wszystkim chęci, mogą pokusić się o stworzenie CV w formie filmu video, który będzie przesyłany do firmy za pomocą linka, albo nawet płyty CD.

W Internecie można znaleźć całą masę aplikacji w postaci filmu. Aplikanci starają się tam zawrzeć wszelkie aspekty ich doświadczenia w sposób ciekawy i zapadający w pamięć. Zamieszczają ujęcia, na których uprawiają sport, pracują, spędzają czas z rodziną. Obrazowi często towarzyszy motywująca muzyka. Dzięki temu mają szansę wyrazić siebie własnymi słowami, nie obawiając się nadmiarem stron, które musieliby zapełnić, aby to wszystko opisać.

W momencie, gdy aplikujemy o pracę w międzynarodowej firmie ważne, aby taki film wykonany był na naprawdę wysokim poziomie. Należy pamiętać, że do korporacji dociera naprawdę duża ilości aplikacji. Dla przykładu L’oreal otrzymuje ich 1 mln rocznie. Przy natłoku pracy obejrzenie filmu może być dla rekrutera mało zachęcające.

Jeśli chcecie się zainspirować, zachęcam do obejrzenia filmu zawartego w dole artykułu.

CV dostępne 24h na dobę


Kolejnym ciekawym pomysłem jest prezentacja swojego życiorysu za pomocą Internetu. Można ku temu stworzyć własną stronę internetową, co umożliwia nam nie tylko na zamieszczenie CV, ale również zawarcie w Internecie własnego portfolio oraz oferty z usługami. Wymaga to jednak dużo pracy i umiejętności. Uzupełnieniem może być zamieszczanie życiorysy w takich miejscach jak serwisy społecznościowe (goldenline, linkedin) czy serwisy blogowe.

Życiorys w Internecie ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze jest dostępny non-stop i łatwo go przekazywać „z rąk do rąk”. Po drugie sprawiają wrażenie nowoczesności, a po trzecie zapewniają pasywne szukanie pracy. Pracodawca może odwiedzić profil nawet wówczas, gdy dana osoba nie szuka pracy. Minusem jest fakt, że pozbywamy się swojej prywatności. Każdy może dowiedzieć się gdzie i kiedy pracowaliśmy. Po drugie, CV stworzone w Internecie nie będzie podlegało naszym ciągłym korektom i personalizowaniu pod konkretną ofertę. Każdy pracodawca zobaczy je w tej samej formie.

Warto jednak być obecnym na portalach społecznościowych związanych z karierą. Zamieszczenie tam informacji związanych z doświadczeniem, umożliwi potencjalnym head hunterom śledzenie Waszego doświadczenie. Może się okazać, że w przyszłości to ONI będę starali się przyciągnąć Waszą uwagę.

Graficzne CV – kreatywne CV


Coraz popularniejsze stają się infografiki, czyli zawieranie informacji w formie graficznej. Jest to ciekawy i kreatywny sposób przekazywania różnorodnych faktów. Nie każdy ma zdolności, aby stworzyć coś takiego samemu. Warto więc odwiedzić stronę Vizualize Me, która jest narzędziem do prostego budowania życiorysu w formie infografiki.

Zwykłe, pisane CV, może być zastąpione bardziej kreatywną formą. Warto wypróbować nowe możliwości, podczas starania się o pracę w międzynarodowej firmie.

Niekonwencjonalne pomysły na CV, sposobem aby się wyróżnić


Wiele osób idzie jednak o wiele dalej niż serwisy społecznościowe czy stworzenie własnego filmu video. Jeden aplikant stworzył życiorys w formie origami, które złożył w firmie, sprzedającej artykuły dekoracyjne. Pomysł był zaskakujący i zapadający w pamięć, ale w innej firmie mógł się nie sprawdzić. Innym pomysłem może być stworzenie listu motywacyjnego w formie komiksu bądź nawet w dziwnych kształtach, np. liścia, serca, logo firmy. Co więcej, życiorys przed dostarczeniem do firmy można poperfumować, czy wydrukować na kolorowym papierze. Każdy pomysł powinien być jednak dostosowany do firmy i charakteru pracy. Należy pamiętać, że celem jest zainteresowanie pracodawcy i bycie zapamiętanym, a nie wywołanie szoku i oburzenia....

Odsłon: 5855 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Kreatywne CV pomoże zdobyć wymarzoną pracę w międzynarodowej firmie:

Komentarz

2013-04-11, 13:17

Ostatnio czytałam artykuł, gdzie rekruterzy stwierdzili, że zawsze zwracają uwagę na kreatywne CV. To jednak mimo wszystko przyciąga uwagę. Jest na to popyt boi wiele firm się tym zajmuje a czasami nie ograniczają się tylko do CV np. cv.ca-team.pl. Także dalej bedzie się to rozwijało.


Komentarz

Tomasz Repeta |

2013-04-11, 17:30

Jest to zapewne jakiś sposób na wyróżnienie się z tłumu. Wydaję mi się (wnioskuję z autopsji), że kreatywne CV jest uzupełnieniem przebytego doświadczenia zawodowego i odpowiedniego wykształcenia.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Lisicka Anna Lisicka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Fizjoterapeuta 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dortmund

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – praca blisko granicy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy