Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Żywność GMO w Polsce i w UE

15.11.2012 Autor: Justyna Dykas[ 4 komentarze ]
czy niedługo wszystkie warzywa na naszych stolach będą zmodyfikowane?

czy niedługo wszystkie warzywa na naszych stolach będą zmodyfikowane?
Źródło: wikipedia: Reiner Zenez

Temat żywności modyfikowanej genetycznie wywołuje coraz częściej zacięte dyskusje. Czy ta żywność może nam zaszkodzić? Jak wygląda sytuacja GMO w Polsce i w UE? Czym jest GMO?

Co to jest GMO?


GMO (ang. Genetically Modified Organisms) są to organizmy, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej w celu uzyskania nowych cech fizjologicznych. Geny, czyli fragmenty łańcucha DNA, wprowadzone do organizmu roślinnego lub zwierzęcego modyfikują cechy gatunkowe. Pierwsza roślina, która została zmodyfikowana to tytoń - w 1986r. dokonano pierwszych prób modyfikacji genetycznej. Pierwsze GMO powstało jednak 13 lat wcześniej. USA jest krajem pionierskim w dziedzinie sprzedaży zmodyfikowanych organizmów - komercyjna sprzedaż dotyczyła pomidorów FlavrSavr, gdzie zmniejszono aktywność genu odpowiadającego za proces mięknięcia pomidora i jego dojrzewania.

GMO w Polsce i Europie


Mimo iż konsumenci w Europie są przeciwni GMO (70%-80% społeczeństwa), na półkach sklepów coraz częściej można odnaleźć żywność transgeniczną. Informacja o modyfikowanej żywności jest oznakowana w mało widoczny sposób - drobnym druczkiem, w opisie składu danego produktu. Ustawa nie określa, jaką część opakowania powinna zawierać ta informacja. Obowiązek znakowania wszystkich produktów zawierających GMO funkcjonuje na terenie całej Unii Europejskiej. Jednak w przepisach prawnych znajduje się luka - dzięki niej hodowcy zwierząt są zwolnieni z informowania czy zwierzęta są karmione paszą GMO.Według PBS ponad 90% Polaków domaga się znakowania produktów. W Europie zatem nie zaakceptowano dotychczas "modelu amerykańskiego", gdzie producenci nie są zobligowani do ukazania informacji na temat swych produktów (czy są modyfikowane, czy też nie).

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, GMO jest organizmem innym niż organizm człowieka. Transgeniczne organizmy są niewystępującą w naturze "kombinacją genową", utworzoną wskutek naturalnej rekombinacji i krzyżowania. Jeśli chodzi o żywność GMO w Polsce, można wyróżnić następujące produkty: olej roślinny (zawiera transgeniczną soję i rzepak).

6 lat temu Greenpeace opublikował przewodnik pt. "Czy wiesz , co jesz?". Ukazuje on listę produktów, zawierających GMO. Na liście znajdują się produkty marek tj.: Wedel, Danone, Krakus, Yano, PEK, Tygryski, Constar, Agryf, La Siesta, Mazury, Ekodrob, Suwalskie Zakłady Drobiarskie, Animex Południe, Morliny, Zakłady Mięsne "Mazury" w Ełku, Zakłady Mięsne Mazury (Grupa Animex).

Minister Rolnictwa miesiąc temu (12.10.2012r.) potwierdził, że niedługo zostanie wprowadzony zakaz upraw roślin GMO. Podczas posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie, Kazimierz Plocke, sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oznajmił że rząd wprowadzi zakaz upraw kukurydzy GMO - MON810 i ziemniaków Amflora (są to jedyne rośliny GMO dopuszczone do uprawy w UE), który wejdzie w życie jeszcze przed wiosną w 2013r. Prezydencki projekt tej ustawy niebawem zostanie poddany głosowaniu w parlamencie. Zdaniem epidemiologa dr. Zbigniewa Hałata zmodyfikowane organizmy mogą wytwarzać kombinacje białek wcześniej nieznane i wywołujące nieprzewidywalne efekty, a także mogą przyczynić się do strat w wartości odżywczej roślin.

W Europie jest już ponad 172 dużych regionów (województw) i 4500 mniejszych regionów (powiaty, gminy, wsie), które zadeklarowały się jako strefy wolne od GMO. Warto też wspomnieć, że w 9 krajach UE wprowadzono zakaz upraw roślin GMO, poza Polską. W Europie najczęściej modyfikuje się: kukurydzę, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki, bawełnę. 60% przetworzonych produktów zawiera soję, a skrobia kukurydziana jest stosowana jako zagęszczacz w setkach produktów. W Polsce używa się komponentów transgenicznych do produkcji: wędlin, słodyczy, warzenia piwa i pieczenia chleba.


Ostatnie wydarzenia w Polsce w sprawie GMOW sierpniu 2012r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o paszach, która "opóźnia" do 1 stycznia 2017 r. wejście w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych. Danuta Pilarska, prezes Krajowego Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu, mówi że "Polska jest jedynym krajem, które w Europie nie ma wyboru pasz. Ma tylko jedne pasze z komponentami GMO z Argentyny i Brazylii. To nie jest bezpieczne dla polskich zwierząt. Jeżeli mamy niebezpieczną paszę to mamy niebezpieczną żywność bo zwierzęta, które się nią karmią są również szkodliwe dla żywności."

Jeśli chodzi o ostatnie wydarzenia polityczne w dziedzinie GMO, PiS atakuje rząd i prezydenta w tej sprawie. Zdaniem partii prezydent uczestniczy w "dziwnej grze". Na konferencji prasowej (9.11.2012r.) Jan Szyszko (PiS) odnosząc się do słów Premiera oświadczył, że "Pan premier Donald Tusk mówiąc dziś, że cele jego rządu są całkowicie zbieżne z celami polityki europejskiej (...) twierdzi, że celem polskiego rządu jest niszczyć polskie rolnictwo, aby nie doprowadzić do tego, żeby polskie produkty rolne były najwyższej jakości, konkurencyjne w układzie europejskim i światowym. Uważamy, że jest to działalność na szkodę państwa". Jan Szyszko powiedział też, że “W wyborach parlamentarnych PO i PSL były całkowicie przeciwko GMO. Dlaczego w takim razie tej chwili wprowadzacie GMO?”
Projekt nowej ustawy przewiduje, że obrót materiałem siewnym, w tym nasionami wpisanymi do europejskiego rejestru (m.in. nasionami GMO) będzie możliwy- za brak tych norm Polsce grożą unijne kary.

8.11.2012r. przeciwnicy upraw GMO w Polsce zorganizowali manifestację przed ministerstwem rolnictwa, przed Sejmem RP i przed kancelarią premiera. Jedna z organizatorek protestu - Jadwiga Łopata z Międzynarodowej Organizacji Ochrony Polskiej Wsi mówi: "W Polsce wciąż nie mamy zakazu upraw GMO. Mimo, że minister rolnictwa obiecał, że taki zakaz wprowadzi. A w międzyczasie jest omawiana ustawa o nasiennictwie, w której są zapisy otwierające nas na uprawy GMO". Co więcej, manifestanci złożyli w kancelarii ministerstwa list otwarty z pięćdziesięcioma powodami, dlaczego należy zakazać upraw GMO w Polsce. Nowe prawo ma zastąpić ustawę z 2003 r., która zakazuje uwalniania GMO do środowiska. Posłowie wykreślili artykuły mówiące o zakazie wysiewania odmian organizmów modyfikowanych, a za złamanie zakazu obrotu lub wysiewu GMO miały być nakładane wysokie finansowe kary (do 300 proc. wartości nasion). Jako że w unijnych wykazach są obecne nasiona roślin modyfikowanych, Polska również będzie musiała je rejestrować, w przeciwnym razie będzie musiała zapłacić wysokie kary. Jednak poseł Niedziela (PO) przekonywała, że w projekcie istnieje możliwość wydania przez rząd rozporządzenia zakazującego uprawy GMO.

...

Odsłon: 5913 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Żywność GMO w Polsce i w UE :

Komentarz

2012-11-25, 18:57

opinia publiczna jest przeciwko, bo de facto nic na ten temat nie wie; w Unii zakaz wprowadziło 9 państw (czyli tylko 1/3 krajów Wspólnoty). naukowcy są zgodni, że GMO cywilizacyjnie popchnie nas do przodu - przede wszystkim zmniejszy zużycie środków chemicznych, a i jest pozytywne ekonomicznie. a żadne rzetelne badania (bo chyba histerii Greenpeace'u nie nazwiemy rozsądną reakcją) nie stwierdzają negatywnego wpływu żywności GMO na zdrowie ludzi i zwierząt.


Komentarz

2012-11-27, 02:02

\"Swiat wedlug Monsanto\" 11 czesci http://www.youtube.com/watch?v=ePhDyDbbO-M


Komentarz

Grzegorz Laskowski |

2012-11-29, 12:53

Ważne by nie wylewać dziecka z wodą po kąpieli...


Komentarz

wit109

2015-01-07, 16:32

Jęśli chcemy być tak szczupli i zdrowi jak ludzie z USA, róbmy te same eksperymenty na społeczeństwie co oni.

Niech wielkie korporacje mają polityków w kieszeni, jak w USA, i same ustalają zalecenia żywieniowe dla ludności łącznie z zakazem podawania na etykiecie że produkt zawiera GMO.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Justyna Dykas Justyna Dykas Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów na święta! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! 09.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy