Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Pieniński Park Narodowy - skarby polskiej przyrody

16.11.2012 Autor: Bartek Wiśniewski[ 0 komentarzy ]
Widok na Krościenko ze szlaku na Trzy Korony

Widok na Krościenko ze szlaku na Trzy Korony
Źródło: Zbiory własne

Widok z na Dunajec

Widok z na Dunajec
Źródło: Zbiory własne

Tabliczka na szlaku na Dzwonkówkę

Tabliczka na szlaku na Dzwonkówkę
Źródło: Zbiory własne

Sala tortur na zamku w Nidzicy

Sala tortur na zamku w Nidzicy
Źródło: Zbiory własne

Pieniński Park Narodowy jest najstarszym w Polsce, założonym w 1932 roku, obszarem tego typu. Obecnie funkcjonuje jako jeden z 23 parków narodowych w naszym kraju.

Był również pierwszym parkiem w Europie położonym na granicy dwóch państw: Polski i Słowacji. Utworzony z myślą o ochronie cennych walorów przyrodniczych oraz zachowaniu ich dla przyszłych pokoleń, spełnia dziś znakomicie swoją rolę. Wprawdzie nie jest tak popularny jak np. Tatrzański Park Narodowy, ale nie zmienia to faktu, iż może zachwycać pięknem swojej przyrody i być miejscem zarówno wypoczynku, jak i wrażeń estetycznych. Ograniczona ilość turystów, mniej zatłoczone szlaki oraz nie tak bardzo oblegane domy wczasowe stają się tutaj wielkim atutem. Turysta może bowiem spokojnie poruszać się górskimi ścieżkami i nie musi godzinami czekać na wolne miejsca na wyciągu na górę Palenicę, czy na tarasie widokowym na Trzech Koronach. Łatwiej jest również o pokój do wynajęcia.

Co warto zobaczyć w Pienińskim Parku Narodowym?Okiem turysty z centralnej Polski wyprawa do Pienińskiego Parku Narodowego wiąże się z dużymi emocjami i przeżyciami. Inaczej będzie odbierał wycieczkę w góry mieszkaniec Zakopanego, Szczawnicy, czy Białki Tatrzańskiej, który obcuje z tego typu krajobrazem na co dzień. Dla niego jest to czymś oczywistym.

Park obejmuje swoim zasięgiem pogranicze polsko-słowackie, a w tym Pieniny Właściwe: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki oraz Przełom Dunajca. U naszych południowych sąsiadów nosi nazwę: Pieninsky Narodny Park. Obok licznych szlaków górskich m.in. na Trzy Korony, Czertezik, Sokolicę, czy Palenicę, zwiedzający mogą również udać się na mniej popularne trasy: na Dzwonkówkę i Przehybę. Wprawdzie trasy są tam gorzej oznaczone i nie zawsze dobrze przygotowane, ale nie przeszkadza to w podziwianiu piękna przyrody.

Spływ DunajcemNiewątpliwą atrakcją Pienińskiego Parku Narodowego jest spływ Dunajcem. Tradycja ta sięga ponad 100 lat wstecz. W dawnych czasach zarezerwowany był jedynie dla możnych osób, które odwiedzały rodziny książęce na zamkach w Czorsztynie i Nidzicy. Sama wyprawa nie wymaga od turystów specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać o ciepłym swetrze, gdyż na otwartej przestrzeni pogoda bywa wietrzna i dobrym aparacie fotograficznym, by uwiecznić piękne widoki. Sama podróż wzbogacona jest o opowieści flisaków (dwóch na każdej łodzi), którzy przedstawiają różne ciekawe historie dotyczące poszczególnych odcinków rzeki. Sterują łodzią przy pomocy długich żerdzi (sprysek). Spływ organizowany jest od 1 kwietnia do 31 października

Zamkowe budowle w Nidzicy i CzorsztynieOba zamki, położone nad Jeziorem Czorsztyńskim, również przyciągają turystów. Lepiej zachowana warownia w Nidzicy, wyposażona jest również w wozownię oraz kilka tarasów widokowych. Dojazd między nimi zajmuje kilkanaście minut i nie musi ograniczać się jedynie do skorzystania z transportu kołowego. Bardzo popularne są bowiem wycieczki statkami i łódkami, gdyż między obiema miejscowościami uruchomiono regularne połączenie wodne. Istnieje również możliwość opalania się w ciepły dzień na niewielkiej plaży w Nidzicy oraz wypożyczenia rowerów wodnych.
Przy dobrej, bezchmurnej pogodzie z Nidzicy, Czorsztyna, ale również z wielu innych miejsc Pienińskiego Parku Narodowego widoczne są Tatry.

Miejscowości i górskie szlakiPnące się wysoko górskie szczyty, przyciągają uwagę turystów oraz pozwalają na uzmysłowienie sobie, że do Zakopanego jest zaledwie ponad 50 km.
Wśród miejscowości, które każdy turysta zwiedzający walory turystyczne Pienin, powinien odwiedzić należy wymienić: Krościenko nad Dunajcem, Szczawnicę oraz Jaworki. Pierwsza z nich zachwyca swoim kameralnym urokiem, niewielkim, ale przyciągającym zwiedzających ryneczkiem oraz sceną nad samą rzeką, na której organizowane są występy artystyczne lokalnych artystów oraz różne konkursy dla turystów. To w Krościenku swój początek mają szlaki na Trzy Korony (982 m n.p.m.), Sokolnicę (747 m n.p.m.) czy Czerteź (774 m n.p.m.).
Natomiast Szczawnica tętni życiem. Liczne stragany lokalnych handlarzy oraz bliskość kolei krzesełkowej i stoków narciarskich na Palenicy, sprawiają, że miasteczko jest pełne zwiedzających. Z kolei w pobliżu Jaworek znajduję się szlak do Wąwozu Homole oraz na najwyższy szczyt Pienin - Wysokie Skałki (1050 m n.p.m.), z którego widok rozpościera się widok na Słowację. Szlak w tamtym kierunku ciągnie się częściowo przez granicę polsko-słowacką, a dojście jest momentami niebezpieczne – strome skalne schody oraz rozciągające się po obu stronach ścieżki przepaście mogą wywołać strach u nieodpornych turystów.

Ochrona przyrodyWędrując górskimi szlakami powinniśmy pamiętać również o przestrzeganiu zasad ochrony przyrody oraz reagowaniu na wszelkie przejawy łamania zasad obowiązujących w parku narodowym. Zdarzają się bowiem przypadki zaśmiecania przez nieodpowiedzialnych turystów obszarów przyrodniczych, niszczenia roślin czy atakowania zwierząt oraz picia alkoholu na szlakach. W takich sytuacjach należy zwrócić uwagę nieodpowiedzialnym osobom lub zgłosić sprawę Straży Parku Narodowego, która na mocy ustawy o ochronie przyrody, jest zobligowana do ochrony walorów przyrodniczych i podejmowania działań w zakresie zwalczania przestępstw i wykroczeń w tym zakresie.

Mobilny turystaWielu z nas ekscytuje się atrakcjami turystycznymi państw europejskich, co nie powinno dziwić, gdyż wiele zakątków "starego" kontynentu przyciąga swoim urokiem i walorami przyrodniczymi. Jako przykład mogą posłużyć: francuski Park Narodowy Pirenejów, hiszpański Park Narodowy Cañadas del Teide, czy położony w zachodniej Irlandii Park Narodowy Connemara stanowiące obszary chroniące najcenniejsze dziedzictwo przyrodnicze tych państw. Co roku te i inne miejsca odwiedzają setki tysięcy turystów.

Współcześni turyści powinni być osobami mobilnymi i starać się odwiedzać zarówno miejsca położone w ich najbliższym otoczeniu, jak i inne, gdyż walorów estetycznych nie można zmierzyć żadną miarą, a każdy park narodowy jest unikalny. Dlatego warto poświęcić czas na odwiedzenie rodzimych zakątków, takich jak m.in. Pieniński Park Narodowy, ale również innych miejsc, zachęcając jednocześnie zagranicznych turystów do odwiedzenia Polski.

...

Odsłon: 3848 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Pieniński Park Narodowy - skarby polskiej przyrody nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

Fizjoterapeuta 07.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wemding,Salach

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy