Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kurs Uniwersytetu Stanford bez wychodzenia z domu? Zaufaj zdalnemu nauczaniu

12.11.2012 Autor: Anna Lisicka[ 0 komentarzy ]
Zdalne nauczanie to oszczędność czasu

Zdalne nauczanie to oszczędność czasu
Źródło: www.sxc.hu/autor:kilokilo

Kursy online umożliwiają nam interakcje z ludźmi z całego świata

Kursy online umożliwiają nam interakcje z ludźmi z całego świata
Źródło: NASA

John Hennesy - dyrektor Uniwersytetu Stanford - jednej z najbardziej prestiżwych uczelni świata

John Hennesy - dyrektor Uniwersytetu Stanford - jednej z najbardziej prestiżwych uczelni świata
Źródło: Flickr.com, autor:maveric2003

Yale, Cambridge, Stanford? Kto z nas nie chciałby mieć w CV którejś z tych renomowanych uczelni? Jest jednak łatwe wyjście. Jakie? Dzięki zdalnemu nauczaniu możemy zapisać się na kurs online!

Zdalne nauczanie jako pomysł na ulepszenie CV


Studiujesz, uczysz się, odbywasz praktyki ale to wszystko nie daje Ci gwarancji zdobycia wymarzonej pracy. Niestety statystki są pesymistyczne i wciąż się pogarszają. Obecnie co dziesiąty bezrobotny ma wyższe wykształcenie 1. Wada systemu czy objaw lenistwa polskich studentów? Prawdopodobnie oba czynniki mają duży wpływ na obecny stan rzeczy. Jedynym wyjściem z tej trudnej sytuacji jest łapanie każdej możliwej okazji umożliwiającej zdobycie nowych umiejętności czy wiedzy, a przy okazji ulepszenie życiorysu.

Zdalne nauczanie znane jest już od wielu lat, a w niektórych krajach jest jedynym istniejącym wyjściem. Dla przykładu w Australii, uczniowie często mieszkają setki kilometrów od siebie, gęstość zaludnienia to 2,8 osób na km² 2. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest organizowanie nauczania na odległość. W Polsce, czy w innych krajach Europejskich rzadko jest to koniecznością, ale nie znaczy to, że szkoły online są złym wyjściem, tym bardziej jeśli mówimy o prestiżowych i znanych na całym świecie Uniwersytetach.

Wystarczy się zarejestrować!


Principles of Macroeconomics na Uniwersytecie Melbourne, Experimental Genome Science na Uniwersytecie Pensylwania, Foundations of Business Strategy na Uniwersytecie Virginia… Renomowane uczelnie z całego świata postanowiły dać szansę każdemu, kto chce zdobyć dodatkową wiedzę. Jedyną koniecznością jest dostęp do Internetu oraz znajomość angielskiego. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak wysoko postawiona poprzeczka.

Pierwszym krokiem jest określenie w jakiej dziedzinie chcielibyśmy się dokształcić. Należy pamiętać, że kończenie kursów „na oślep”, skupiając się na ilości, a nie jakości, nie jest dobrze odbierane przez przyszłych pracodawców. Ważne, aby odgrywały one jakieś znaczenie w naszym życiorysie. Co innego, gdy pragniemy ukończyć kurs z czystej ciekawości bądź dla rozwoju własnego hobby – w takim wypadku brak jest jakichkolwiek restrykcji ;)

Biorąc jednak pod uwagę sytuację, gdy kurs ma być uzupełnieniem naszej wiedzy, dobrze jest się najpierw określić. Kolejnym krokiem jest ruszenie na poszukiwania pożądanego kursu. Dla przykładu, można odwiedzić platformę Uniwersytetu Stanford, wybrać interesujące szkolenie oraz zarejestrować się. Warto zwrócić uwagę na datę rozpoczęcia kursu, aby nie zacząć nauki, podczas gdy reszta osób będzie w trakcie ostatniego projektu. Jeśli oferta Stanford nie wystarcza, można poszukać w innych uczelniach. Na końcu artykułu zamieszczone zostały linki do stron na których znaleźć można o wiele więcej kursów z wielu różnorodnych uczelni.

Wszystko w co się angażujemy wymaga naszej pracy. Kursy online nie są wyjątkiem. Nie ukończymy szkolenia i nikt nie wyśle nam dyplomu, jeśli nie będziemy wypełniać zadań, uczestniczyć w dyskusjach, pracować w grupie oraz oglądać i słuchać krótkich wykładów. Tak mniej więcej wygląda każde z tych szkoleń. Przy ogłoszeniach można odnaleźć szczegółowe informacje dotyczące każdego kursu. Zazwyczaj trwają one od 5 do 12 tygodni, a czas, który należy poświęcić na naukę i wypełnianie zadań to od 3 do 10 godzin tygodniowo. Wymagania są więc różnorodne, wszystko zależy od kursu, tematyki oraz uczelni proponującej szkolenie.

Czy na pewno warto?


Każdy z nas powinien subiektywnie ocenić, czy tego rodzaju dokształcanie będzie mu przydatne. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to alternatywa dla wszystkich osób, które borykają się z problemem braku czasu czy funduszy niewystarczających na szkolenia stacjonarne. Alternatywa pełna zalet! Po pierwsze, jak wspomniałam, zajęcia są bezpłatne, a po drugie nie wymagają od nas poświęcenia czasu na dojazdy, gdyż wszystkie potrzebne materiały znajdują się na platformie. Możemy się uczyć oraz uczestniczyć w zajęciach, w zaciszu własnego mieszkania. Co więcej, szkoły oferujące te szkolenia, to bardzo często renomowane i znane na całym świecie Uniwersytety, o których marzył nie jeden z nas. Na stronie kursów oferowanych przez Stanford wyświetlają się najważniejsze korzyści. Pierwszym hasłem jest „Learn from Stanford professors, for free” („Ucz się od profesorów ze Stanford, za darmo”), ponieważ wykładowcy prowadzą owe kursy, przekazują informacje za pomocą filmów video, poprawiają wypełnione przez nas zadania i uczestniczą w dyskusjach. Kolejną pojawiającą się korzyścią jest „Collaborate with teams from across the world” ( „Współpracuj z zespołami z całego świata”), ponieważ na każdym kursie, oprócz prac indywidualnych, wymagane są też prace grupowe. Uczestnicy dzieleni są na team’y oraz muszą współpracować za pośrednictwem Internetu. Zdalne nauczanie nie wiele różni się więc od stacjonarnego.

Bardzo istotnym plusem uczestnictwa w szkoleniach online jest możliwość otrzymania certyfikatu po zakończeniu kursu, ale niestety nie wszystkie Uniwersytety taki dyplom wręczają. Nie przeszkadza to jednak w „chwaleniu się” z jego ukończenia ;)
Jeśli jednak uczelnia uprzedza o wystawianiu dyplomu, otrzymamy go na skrzynkę email, po czym bez przeszkód możemy wykorzystywać go w przyszłych staraniach o pracę. Ważne jest więc zamieszczenie tej informacji w naszym CV. Nabyta wiedza nie jest jednak adekwatna ze szkolną edukacją, gdyż jest to nauka innego rodzaju. Warto więc stworzyć w swoim życiorysie oddzielny podtytuł, gdzie znajdą się wszystkie tego rodzaju kursy. Nazwać go można np. Zdalne kursy doszkalające. Należy pamiętać, aby nie kłamać w CV, gdyż jak wiemy, kłamstwo ma krótkie nogi. Nie ma więc sensu ukrywanie, że szkolenie było online. Zapewniam, że w dzisiejszych czasach zdalna nauka to żaden wstyd ;)

Ten rodzaj nauki ma również swoje minusy, a najważniejszym jest fakt, iż wymaga wysokiej samodyscypliny. Ważne jest świadome zarządzanie swoim czasem i wyznaczanie pór dnia, w których odwiedzamy platformę. Bez systematyczności nie ma możliwości na powodzenie. Wielu z nas potrzebuje motywacji z zewnątrz, której w wypadku nauki online nie ma. Jeśli przestaniemy uczestniczyć w dyskusjach i wypełniać zadań, nikt nas nie przywoła do porządku, ponieważ jest to nasza własna decyzja. W artykule „Studia online – czy tradycyjne studiowanie to już przeżytek?” autorka rozważała plusy i minusy e-learningu, więc ciekawych zapraszam do lektury.

Zacznij już dziś!


Osobiście, uważam, że warto. Bez trudu można znaleźć interesujący kurs, który uzupełni naszą wiedzę bądź poszerzy hobby. Zdalne nauczanie to ciekawa alternatywa. Wszystkich którzy są zainteresowani, zapraszam do zapisywania się na szkolenia online. Poniżej zamieszczam kilka stron, ułatwiających szukanie:
1 źródło: http://www.sfora.pl/Studia-to-za-malo-Lawinowo-rosnie-bezrobocie-wsrod-absolwentow-a42984
2 źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Australia

...

Odsłon: 6099 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Kurs Uniwersytetu Stanford bez wychodzenia z domu? Zaufaj zdalnemu nauczaniu nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Anna Lisicka Anna Lisicka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 23.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Fizjoterapeuta 21.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Velbert Dusseldorf

Pracownik produkcji (k/m) - Rostock 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Produkcja w Südharz (K/M). 10.82€ b/h + 33€ netto diety 23.10.2020 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy