Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Słowenia – atrakcje bałkańskiej kultury

09.11.2012 Autor: Justyna Dykas[ 0 komentarzy ]
Rzeka w Mariborze

Rzeka w Mariborze
Źródło: Wikipedia, autor:Snowdog

Jaskinia Postojna- jedna z najpiękniejszych atrakcji Słowenii

Jaskinia Postojna- jedna z najpiękniejszych atrakcji Słowenii
Źródło: Wikipedia, autor:Boštjan Burger

Atrakcje Słowenii - Stara Trta zimą

Atrakcje Słowenii - Stara Trta zimą
Źródło: Wikipedia, autor:Dziczka

Słowenia nie jest popularnym kierunkiem wśród turystów. Jednak ze względu na swą historię i atrakcje turystyczne, warto zatrzymać się choć na chwilę - można tu przekroczyć granicę Europy słowiańskiej i Bałkanów.

Słowenia jest państwem położonym w Europie Środkowej, krajem wyżynnym i górskim - 90% powierzchni kraju leży 300 m n.p.m. Jeśli chodzi o względy kulturowe, kraj powiązany był z krajami Europy Środkowej, głównie Austrią i północnymi Włochami, częściowo również z Węgrami. Co ciekawe, mimo iż Słowenia nie była samodzielnym państwem przez wiele wieków, literatura w języku słoweńskim bezustannie się rozwijała. Przełom w rozwoju kultury słoweńskiej datuje się na pierwszą połowę XIXw.

Na kartach historii


Słowiańscy przodkowie dzisiejszych Słoweńców przybyli na ziemie obecnie należące do Słowenii w VI wieku naszej ery.
Zabytki z Freising, najstarsze słowiańskie manuskrypty zapisane alfabetem łacińskim, które dotrwały do dzisiejszych czasów, zostały napisane ponad 1000 lat temu. W XIV wieku większość słoweńskich ziem została włączona do państw rządzonych przez Habsburgów – później przekształconych w Monarchię Austro-Węgierską. Po upadku Austro-Węgier w 1918r. Słoweńcy wraz z innymi narodami południowosłowiańskimi utworzyli Królestwo SHS, przemianowane w 1929r. na Królestwo Jugosławii. W 1991r. Słowenia odłączyła się wraz z Chorwacją.


Atrakcje Słowenii - MariborJednym z najciekawszych miast pod względem historii jest Maribor. Pierwsze wzmianki dotyczące tego miasta pochodzą z 1147 roku. Przez wieki znajdowało się pod panowaniem Habsburgów. Powstanie wielkiego Imperium Osmańskiego stanowiło nie lada zagrożenie. W XIV wieku Maribor został otoczony murem obronnym, w celu obrony miasta przed atakami Turków i Węgrów. Do dziś zachował się jedynie fragment muru – 4 wieże figurujące przy rzece. Niestety, wiele zabytków podczas II wojny światowej zostało zniszczonych – zburzono aż 2/3 miasta. Do ciekawszych zabytków istniejących do dziś można zaliczyć Muzeum Narodowego Wyzwolenia, liczne piwnice do przechowywania wina tzw. vinag, Słoweński Teatr Narodowy, czy Galeria Sztuki Współczesnej. W 1945r. Miasto weszło w skład Jugosławii.

Maribor - co warto zobaczyć?


Maribor jest drugim co do wielkości miastem w Słowenii, rozciągającym się na północnym wschodzie kraju, wzdłuż rzeki Drawy. Niegdyś powstawały tam winiarnie prowadzone przez społeczności żydowskie. Słowenia leży na szlaku wakacyjnych podróży Polaków do Włoch i Chorwacji, jednak niewiele osób wie, że ten kraj kryje w sobie niesamowite piękno – bogactwo atrakcji turystycznych oraz krajobrazowych.
Jeśli chodzi o aspekt przyrodniczy, niedaleko Mariboru znajduje się masyw Pahorje, zwany też płucami Mariboru, gdzie każdy kto lubi sport, znajdzie coś dla siebie: stoki narciarskie zjazdowe i biegowe, wyciągi, kolejka, trasy rowerowe i piesze. Nieopodal znajdują się również centra spa o wysokim standardzie z wodą termalną, wydobywaną z głębokości około 900m (temp. 69 stopni).
Jedną z głównych atrakcji Mariboru jest Stara winorośl (ze słoweńskiego – Stara trta) – najstarsza winorośl na świecie, mająca ok. 400 lat. Została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Wiek winorośli potwierdzają obrazy z 1657 i 1681 roku, które przedstawiają ją na tle budynku. Rokrocznie wytwarza się z winorośli około 100 butelek wina – z tej okazji organizowany jset festiwal, podczas którego zbiera się winogrona tradycyjną metodą.

Bled i jego szmaragdowe jezioro


Udając się do Słowenii nie można zapomnieć o zwiedzeniu miejscowości Bled położonej nad szmaragdowym jeziorem, otoczonej Alpami Julijskimi. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w kraju. W sezonie miasto odwiedza ponad 4 tysiące turystów, co sprawia że staje się na kilka miesięcy osadą turystyczną. Ponadto w pobliżu miejscowości znajduje się Triglawski Park Narodowy. Według dokumentacji historycznej zamek w Bledzie, zbudowany na skale wznoszącej się 130 m nad poziom jeziora, jest najstarszym w kraju. Dziś urządzony jest jako muzeum.
Warto też udać się do Postojnej – (j.słoweński- Postojnska jama), jaskini słoweńskiej znajdującej się nieopodal miasta Postojna. Pokonanie trasy turystycznej zajmuje około 1,5 godziny – przez większość czasu pokonujemy trasę kolejką elektryczna.

Najwyższy szczyt to położony w Alpach Julijskich - Triglav (2864 m)- znajduje się on na terenie parku narodowego o tej samej nazwie. Co więcej, Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych państw na świecie - lasy zajmują prawie połowę powierzchni kraju.


Jak dojechać?


Do Słowenii najlepiej udać się busem do Lubljany. Bilety można kupić przez internet (np. na stronie http://www.biletyautobusowe.com/). Istnieje wiele możliwości innych dojazdów, np. pociągiem do Austrii lub Węgier i stamtąd lokalnym transportem. Odważni mogą spróbować swych sił jadąc „na stopa”, jednak należy pamiętać że poruszając się w ten sposób czas podróży do celu może się znacznie wydłużyć.


...

Odsłon: 6303 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Słowenia – atrakcje bałkańskiej kultury nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Justyna Dykas Justyna Dykas Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 23.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) – Niemcy – Praca dla studentów na święta! 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) – Niemcy – Praca dla studentów na święta! 23.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy