Programy edukacyjne w UE - Leonardo da Vinci
24.10.2012 | Autor: Piotr Tutak | [ 0 komentarzy ] |
programy edukacyjne w UE
Źródło: Wikipedia/JLogan
- Podobne tematy:
- Studia za granicą - to się opłaca!
- Studia psychologiczne - gdzie najlepiej rozpocząć naukę?
- UE: promowanie zagranicznych studiów i szkoleń wymaga większych wysiłków
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Unia Europejska oferuje wiele możliwości rozwoju, stworzono w tym celu wiele programów umożliwiających dopasowanie zawodowe i poprawienie sytuacji na rynku pracy oraz lepszy start w dorosłe życie.
Programy edukacyjne w UE
Współczesna gospodarka europejska to przede wszystkim kreatywność i innowacyjność. Ostatnie lata pokazują, jak duże znaczenie ma wykorzystanie nowych technologi oraz szkolenie wykwalifikowanej kadry. Unia Europejska oferuje wiele, by ułatwić lepszy start osobą młodym i poprawić warunki życia osób starszych. Stworzono wiele programów w zakresie edukacji, szkolenia, kultury, badań i młodzieży. Wszystko to element inwestycji, która opłaca się najbardziej, inwestycji w człowieka. Wśród bogatego systemu różnych programów należy wymienić:
- Comenius – edukacja w szkole
- Młodzież w działaniu – pozaszkolne działania dydaktyczne
- Leonardo da Vinci – kształcenie i szkolenie zawodowe
- Erasmus – szkolnictwo wyższe w Europie
- Grundtvig – kształcenie osób dorosłych
- Jean Monnet – nauczanie integracji europejskiej
- Erasmus Mundus – mobilność uniwersytecka na świecie
- Tempus – modernizacja szkolnictwa wyższego w krajach sąsiadujących z UE
- Kultura – wymiana w dziedzinach sztuki
- Media – stymulowanie europejskich produkcji filmowych i telewizyjnych
- Działania Marie Curie – możliwości rozwoju kariery naukowej
Leonardo da Vinci
Program edukacyjny UE, który ma na celu podkreślenie znaczenia mobilności pracowników na rynku pracy w Europie oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wchodzi on w skład grupy programów "Uczenia się przez całe życie". Jako jedno z głównych założeń podkreśla się tu uznanie zdobytych kwalifikacji w państwach europejskich, co ułatwi start na rynku pracy poza granicami. Mobilność, czyli płynne poruszanie się osób posiadających odpowiednie kwalifikacje między państwami. Sposób kształcenia ma być tak dopasowany, by odpowiadał aktualnym potrzebom rynku.
Jak sprawić by dany pracownik stał się uniwersalny na europejskim rynku pracy? Głównie przez szkolenie, podnoszenie kwalifikacji i nabywanie nowych umiejętności. Program zakłada transfer pracowników, jak również osób które szkolą. Ma to na celu poszerzenie zakresu prezentowanych zagadnień w oparciu o doświadczenia innych państw. W ten sposób można zdobywać doświadczenie nie tylko na lokalnym rynku, ale również zapoznać się z sytuacją w innych państwach. Leonardo jest skierowany do: praktykantów, uczniów szkół średnich, osób obecnych na rynku pracy, osób odpowiedzialnych za szkolenia zawodowe, osób związanych ze szkoleniem i udoskonalaniem zawodowym, przedsiębiorców, organizacji handlowych, ośrodków doskonalenia, organizacji non-profit. Aby zgłosić się do uczestnictwa należy nawiązać kontakt z organizacjami zarządzającymi funduszami tego programu, czyli instytucjami szkoleniowymi, pracodawcami lub urzędami pracy. Instytucje powinny zgłaszać chęć uczestnictwa w programie do krajowej agencji danego państwa.
Źródła:
www.leonardo.org.pl
"Co UE może mi zaoferować", Urząd Publikacji Unii Europejskiej, 2010