Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Sposób Grecji na kryzys - testy dla urzędników

30.08.2012 Autor: Magdalena Mucha[ 0 komentarzy ]
Premier Grecji - Antonis Samaras

Premier Grecji - Antonis Samaras
Źródło: WikimediaCommons

Ateny chcą za pomocą testu wyeliminować nieinteligentnych urzędników. Nowy pomysł na kryzys: dzięki testowi z pytaniami zamkniętymi rząd chce wyselekcjonować urzędników i wyrzucić tych najsłabszych.

Oryginalny sposób Grecji na kryzys


Najważniejszy jest wybór tych najlepszych, a nie wyrzucenie najsłabszych urzędników.
Jak pisze „Die Welt”, rząd Grecji rozważa rozwiązanie problemu budżetu państwa za pomocą wprowadzenia testu na głupotę dla urzędników, aby pozbyć się kosztownej służby państwowej, a dokładnie 45 tys. osób. Oczywiście nie zostało to powiedziane w ten sposób, w ministerialnej reformie administracyjnej chodzi raczej o to, by wyodrębnić ten „najbardziej uzdolniony zespół ludzi” ze służby państwowej. Do tego według informacji różnych greckich mediów rozważana jest możliwość przeprowadzenia testu z pytaniami zamkniętymi drogą elektroniczną.
Również absolwenci uniwersytetów powinni poddać się testowi. Według danych gazety „Ta Nea”, testowana będzie nie wiedza techniczna czy specjalistyczna, ale wiedza ogólna. Prawdopodobnie będą też pytania, dotyczące umiejętności wydawania opinii i osądów.
Jednak mniej znaczące jest to, by znaleźć i wesprzeć tych najlepszych, tylko to, by wyeliminować słabszych i aby ich przenieść na listę tzw. „rezerwowych urzędników”.

Urzędnicy zatrzymają swoje honoraria


45 tys. urzędników zostanie zwolnionych, ale w rzeczywistości jednak będą oni otrzymywać swoje honoraria przez przynajmniej 3 lata albo tak długo, dopóki nie przejdą na emeryturę albo znajdą inną pracę.

Ważne są oszczędności


Na dalszym planie stoi to, że Ateny muszą zaoszczędzić 11,5 mld euro, bo tyle pieniędzy potrzeba, aby Grecja spłaciła długi Unii Europejskiej, Europejskiemu Bankowi Centralnemu i Bankowi Światowemu, ponieważ to dzięki tym pieniądzom pożyczonym z konieczności, Grecja wiąże koniec z końcem.

Sporny temat zwolnień


Planowane zwolnienia urzędników to kontrowersyjny temat w kraju. Uczucie strachu, które ogarnęło 770.000 urzędników przyczyniło się do tego, że podczas ostatnich wyborów parlamentarnych ku zaskoczeniu wygrała partia skrajnie lewicowa – Syriza.
Właściwie z jednej strony grecki inwestor zażądał zwolnienie 150 tys. urzędników, z drugiej strony zaś nowy rząd poprzez umowę koalicyjną ustalił, że nikt nie zostanie zwolniony, tylko ewentualnie w najgorszym przypadku przeniesiony.

Rezygnacja z umowy koalicyjnej


Omawiana teraz „rezerwa urzędników” przedstawia powrót do pomysłu rozreklamowanego przez prezesa rady ministrów – Antonisa Samarasa, podczas kampanii wyborczej. Proponował on wówczas, by osoby zatrudnione przez państwowe przedsiębiorstwa, były opłacane 3 lata po zwolnieniu. Istotnie, jak okazało się nie będą otrzymywać pełnej sumy. Wg aktualnych planów zostaną im wydane zasiłki dla bezrobotnych i byłoby to 70% ich pierwotnej pensji. Pomysł innego planu przedstawia już mniej niż 55% albo 60% pierwotnej kwoty.
W rzeczywistości plany pokazują rezygnację z umowy koalicyjnej, przynajmniej ze stanowiska, które narzuca lewica – a więc żadnych zwolnień.
Skrajnie lewicowa partia opozycyjna – Syriza mówi już o tym, że rząd nie przetrwa do końca roku. Eksperci wychodzą z założenia, że wiele zależy od głosów ze strony obywateli.

Zażarte dyskusje w rządzie


We wrześniu parlament musi zagłosować nad dalszymi posunięciami i jeśli protesty będą się rozprzestrzeniać, może być tak, że mała, lewicowa koalicja partyjna będzie przed wyborami w położeniu między politycznym samobójstwem (wsparcie polityki oszczędnościowej), a ustąpieniem z rządu. W każdym razie dojdzie do wielu kłótni wewnętrznych między Pasok i Dimar, a więc także między trzema koalicjantami. Wewnątrz Dimar powinien zostać stworzony klub, który zakazałby prowadzenia rządów przez małe partie.
Jeśli szybko zmienią się te rzeczy, będzie jasne, że „rezerwa urzędników” stoi w sprzeczności w porównaniu z pisemnymi informacjami ministra administracji – Antonis Manitakis.

Wcześniej było za mało urzędników?


Tekst ukazuje zamiar lidera partii koalicyjnych, który to postanowił nikogo nie zwalniać. Chciałby raczej przenieść bezrobotnych urzędników do obszarów, gdzie potrzebne jest zapotrzebowanie, a nie tworzyć rezerwy urzędników dla zbędnej służby państwowej, by uleczyć całą administrację.
Manitakis pisze także, że Grecja nie ma za dużo, ale wręcz za mało urzędników. „Nie posiadamy wypełnionego ludźmi sektora publicznego, jest wręcz odwrotnie. W porównaniu z innymi krajami europejskimi Grecja ma najmniej pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym.”.
Minister wypowiada się również przeciwko planowanym zmniejszeniom dotychczasowych pensji. „Jak długo jeszcze można obcinać pensje z 700 euro?”. Odpowiedź można znaleźć w nowym planie rządu, który prawdopodobnie zostanie wprowadzony. Wg niego zostaną wycofane pieniądze dodatkowe, które otrzymywano podczas urlopów i świąt.
...

Odsłon: 4339 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Sposób Grecji na kryzys - testy dla urzędników nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Magdalena Mucha Magdalena Mucha Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) – Niemcy – Praca dla studentów na święta! 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) – Ibbenbüren / Emsdetten – Niemcy 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 23.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy