Hiszpania – formalności przy zatrudnieniu, własna działalność
12.06.2009 | Autor: Anna Maria Sierpińska | [ 0 komentarzy ] |
Źródło: stock.xchng
- Wybierasz się do Hiszpanii?
- Zarezerwuj hotel w Hiszpanii
- Wynajmij samochód w Hiszpanii
- Podobne tematy:
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
- Języki wschodnioeuropejskie pomogą w karierze
- Języki skandynawskie – trudne, ale opłacalne
- Hiszpania - inne artykuły:
- Polska uczestnikiem europejskiego projektu Coach4U
- Katalonia: opcja separatystyczna wygrywa wybory
- Polacy podróżują coraz częściej
Hiszpania, Królestwo Hiszpanii jest monarchią konstytucyjną. To trzeci co do wielkości kraj w Europie. Państwo słynie z niepowtarzalnego, zróżnicowanego krajobrazu, ciepłego klimatu, widowiskowej corridy, tańca flamenco, smacznego czerwonego wina i gazpacho oraz popołudniowej sjesty, a także wielu miejsc pracy. Co prawda zarobki w Królestwie Hiszpanii nie są zbyt wysokie, ale bardzo łatwo znaleźć tu pracę, zwłaszcza przy pracach sezonowych. Zanim, jednak podejmiemy decyzję o wyjeździe do pięknej Hiszpanii, powinniśmy zorientować się o warunkach pracy, aby uniknąć niespodzianek.
Wiza
Z chwilą przystąpienia Polski do UE - obywatele naszego kraju mogą przekraczać granicę Hiszpanii na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Co prawda, dopiero z dniem 1 maja 2006 roku Hiszpania zniosła ograniczenia w przepływie polskich pracowników. Toteż teraz nie potrzebują już wiz - pracownicy sezonowi, zatrudniani na maksymalny okres 180 dni przy pracach polowych (zbiory owoców). Brak obowiązku wizowego, dotyczy również osób otwierających i prowadzących swoją działalność gospodarczą w Hiszpanii (trabajo por cuenta propia). Wyjątek - obowiązek uzyskania wizy mają tylko osoby, które udają się do Hiszpanii na podstawie stałej umowy o pracę (trabajo por cuenta ajena). Wizę należy uzyskać w hiszpańskim konsulacie w Polsce. Udając się do konsulatu powinniśmy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
- pismo od przyszłego pracodawcy o zatrudnieniu
- aktualne wyniki badań lekarskich
- zaświadczenie o niekaralności
Formalności po przyjeździe do Hiszpanii
Obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, mają prawo do zamieszkiwania na terytorium Hiszpanii na okres nieprzekraczający trzech miesięcy - od 30 kwietnia 2007 roku nie ma już wymogu posiadania karty pobytu (Dyrektywa 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej). Jeśli nasz pobyt na terenie Hiszpanii nie ma charakteru turystycznego, a zarobkowy - należy wyrobić numer identyfikacji cudzoziemca (Número de identidad de extranjero - NIE). Wniosek o nadanie numeru NIE należy złożyć w komisariacie policji (Policía Nacional), który zajmuje się wydawaniem dokumentacji dla cudzoziemców. Na komisariacie policji powinniśmy przedstawić urzędnikowi:
- ważny polski dokument (paszport lub dowód osobisty),
- 3 fotografie,
- inne dokumenty uwiarygadniające cel pobytu inny niż zarobkowy (np. zaświadczenie o pobieraniu renty, zaświadczenie z uczelni, zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej).
Kiedy wiemy, że nasz pobyt w Hiszpanii będzie trwał dłużej niż 90 dni - należy w przeciągu 3 miesięcy od wjazdu do kraju zgłosić się do Registro Central de Extranjeros - przy urzędach ds. cudzoziemców w celu zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Cudzoziemców (Registro Central de Extranjeros) oraz uzyskania karty pobytu. Do urzędu należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
- paszport lub dowód osobisty,
- 3 fotografie,
- dokumenty potwierdzające cel pobytu (np. umowa o pracę).
Podkreślić należy, iż w Hiszpanii nie ma obowiązku meldunkowego (Empadronamiento). Jednak zameldowanie w miejscu pobytu wiąże się z pewnymi przywilejami, np. z prawem do korzystania ze świadczeń społecznych, prawem do udziału w wyborach lokalnych (bierne i czynne prawo wyborcze) oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Toteż powinniśmy dopełnić formalności meldunkowych na lokalnym posterunku policji, a także wystąpić o zaświadczenie o zameldowaniu - w lokalnym urzędzie miasta lub gminy (Ayuntamiento) w oparciu o umowę najmu lub rachunek za wynajem na nasze nazwisko lub zaświadczenie od właściciela mieszkania o zakwaterowaniu.
Własna działalność gospodarcza
W przypadku osób rozpoczynających działalność gospodarczą w Hiszpanii, należy uzyskać zezwolenie władz lokalnych i wpis do rejestru - to obowiązki, które mają też obywatele hiszpańscy. Konieczne jest posiadanie numeru identyfikacyjnego cudzoziemca NIE. W celu otrzymania NIE należy zgłosić się do Policía Nacional, wypełnić wniosek o nadanie numeru NIE. Procedura jest różna i zależy od charakteru prowadzonej działalności. Inne formalności związane z rejestracją działalności dotyczą hydraulików, inne lekarzy czy adwokatów. W przypadku przedsiębiorców przy składaniu deklaracji pobytowej, oprócz dokumentu tożsamości i zdjęć należy przedstawić dodatkowo, dokumenty świadczące o podejmowaniu działalności gospodarczej (np. zezwolenie władz lokalnych).
Szczegółowe informacje możemy znaleźć na stronach:
- www.aeat.es
- www.minhac.es
- www.seg-social.es
- www.vue.es
- www.camaras.org
- www.ventanillaempresarial.org
Przeczytaj więcej na ten temat w artykułach:
Praca w Hiszpanii – umowy, urlopy, wynagrodzenia
Praca w Hiszpanii – podatki, ubezpieczenie społeczne