Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Depresja mimo lata - jak sobie z nią radzić?

28.08.2012 Autor: Magdalena Mucha[ 1 komentarz ]
Letnie depresje dopadają ludzi coraz częściej

Letnie depresje dopadają ludzi coraz częściej
Źródło: sxc.hu

To, że suchy wiatr zimowy wywołuje w nas depresyjny nastrój jest wiadome. Ale u niektórych ludzi taki nastrój jest spowodowany słońcem.

Dane European College of Neuropsychopharmacology opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia są porażające. Według raportu instytutu aż 30 mln Europejczyków cierpi na depresję.
Kto to zna? Słoneczny dzień z błękitnym niebem, ale zamiast radości odczuwamy niepokój, nieokreślone tęsknoty i uczucie braku przynależności do świata.
Letnie depresje dopadają najczęściej tych, którzy są samotni i nie umieją się cieszyć piękną pogodą ze znajomymi czy rodziną i nie chodzą np. na basen, bo czują się nieatrakcyjni, starzy, grubi oraz uważają, że: „nie odpowiada im klimat radości życia” - tak twierdzi Helmut Albrecht, szef lekarzy w klinice medycyny psychosomatycznej i psychoterapii w Berlinie.

Depresja zimowa, a depresja letnia


W 1984 Norman Rosenthal – profesor psychiatrii z Waszyngtonu odkrył, że niektórzy ludzie cierpią zimą na depresję, na tzw. czasowe, aktywne zaburzenia. 2 lata później odkrył, że jest także odpowiednik zimowej depresji – tzw. letnia depresja, ale cierpi na nią o wiele mnie osób. Podczas gdy ludzie cierpiący na depresję zimową są ekstremalnie zmęczeni, mają napady wilczego apetytu, ci którzy przeżywają depresję letnią są niespokojni, mało śpią i rzadko są głodni. Najliczniejszą grupą osób, której to dotyczy są kobiety pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.
Michael Groezinger z Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii uniwersyteckiej w Aachen mówi, że letnia depresja musi trwać przynajmniej 2 lata z rzędu.

Jak pisze gazeta „Die Welt”, dla niektórych ludzi czas letni to ciężki okres, ponieważ ciąży na nas pewne wymaganie, że musi być u nas wszystko w porządku i to wymaganie przybiera na sile w lato. Groezinger powiedział, że „jeśli człowiek w głębi serca czuje, że nie wykorzystał wszystkich możliwości, wówczas może to na niego wpływać przygnębiająco”.
Lekarze uważają, że poprzez ilość ubrań na sobie, pokazujemy warstwy naszych problemów, a nasza figura nie jest widoczna. A jeśli ktoś czuje się tak, czy owak kiepsko, będzie w tym uczuciu ogromu własnych problemów jeszcze silniej utwierdzony, gdy znajduje się w otoczeniu ludzi, którym wiedzie się znacznie lepiej.

Co zrobić gdy ktoś ma depresję?


Christie Rummel-Kluge – menedżer Niemieckiej Fundacji Pomocy Przeciwdepresyjnej radzi ludziom, którzy cierpią na letnią depresję, by nie wybierali się na urlop, ponieważ to nie poskutkuje. Zmiana otoczenia nie wpłynie na zmianę nastroju, ponieważ człowiek z tą depresją pojedzie w inne miejsce i tam będzie wszystko przeżywał.
W takim przypadku jak twierdzi „w miejscowości wypoczynkowej nasila się poczucie winy, ponieważ oczekuje się, że czas wykorzystany na relaks powinien nam zrobić dobrze, ale człowiek wówczas nie będzie miał uczucia że odpoczął".
Kto od przynajmniej 2 tygodni jest przygnębiony, przestaje wykazywać zainteresowanie rzeczami, które sprawiały mu przyjemność albo nie robi nic z własnej inicjatywy, tylko to co musi, powinien iść do lekarza i pozwolić się zbadać czy nie cierpi na depresję. Szczególnym znakiem charakterystycznym dla depresji są nasze zainteresowania, rzeczy które sprawiały radość i dawały siłę, nagle przestają cieszyć, o czym przekonuje Rummel-Kluge.

Nie każdy człowiek, któremu chwilowo się nie układa, będzie cierpiał na ciężką depresję. Często ludziom pomagają proste „leki”. Lekarz Helmut Albracht radzi wszystkim, którzy chorują w lato, by spotykać się z ludźmi i nawiązywać nowe kontakty, razem uprawiać sport, iść ze znajomymi na zakupy. Pyzatym pomaga, gdy delektujemy się dobrym jedzeniem i jesteśmy świadomi tego, że mamy wokół siebie piękne środowisko.
...

Odsłon: 3328 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Depresja mimo lata - jak sobie z nią radzić?:

Komentarz

Grzegorz Laskowski |

2012-11-09, 11:37

W depresji pomaga też zmiana pożywienia w tym zasilenie ciała tym czego dotychczas w nim brakowało; np. http://syneloi.olejagrabla.pl/.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Magdalena Mucha Magdalena Mucha Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 23.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Sontheim

Mechanik samochodowy 30.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

Fizjoterapeuta 18.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Treuchtlingen

Komisjoner/Pomocnik 21.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Uffenheim, (Bawaria) Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy