Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Bezrobocie młodzieży - czy młodzi Europejczycy to "stracone pokolenie"?

21.08.2012 Autor: Julia Świątek[ 5 komentarzy ]
Premier Włoch, Mario Monti, spisuje na straty dzisiejsze pokolenie młodych Włochów

Premier Włoch, Mario Monti, spisuje na straty dzisiejsze pokolenie młodych Włochów
Źródło: Wikimedia Commons, autor: danacreilly

Młodzi bezrobotni protestują na ulicach Hiszpanii

Młodzi bezrobotni protestują na ulicach Hiszpanii
Źródło: Wikimedia Commons, autor: juarkord

Kryzys najmocniej uderza w młodych Europejczyków - wychowanych w dobrobycie, wolnych od wojen i reżimów, o europejskiej tożsamości. Czy bezrobocie młodzieży mocno nadszarpnie ideę Unii Europejskiej?

Kiedy premier jednego z państw-założycieli UE, Mario Monti, ogłasza publicznie, że współczesne pokolenie młodych Włochów jest „pokoleniem straconym”, należy niewątpliwie uznać to za porażkę demokracji wobec światowego kryzysu finansowego. Gdy 50 lat temu ojcowie Unii Europejskiej mozolnie wypracowywali integracyjny sukces, nikomu nie przyszło do głowy, że w przeciągu następnego półwiecza system, mający okazać się nowatorskim rodzajem gospodarczego, społecznego i politycznego umocnienia, będzie przechodził tak głęboki i zagrażający Wspólnocie kryzys. Dlaczego gdy w dorosłe życie wchodzi pokolenie lat 90 – pierwsza generacja wolna od wojen i reżimów, o europejskiej tożsamości – zawodzą mechanizmy prawno-kontrolne i Europa stoi na skraju przepaści?

Bezrobocie młodzieży, a stracone pokolenie


Trudno nie zgodzić się z premierem Włoch, kiedy przychodzi do analizy włoskich wskaźników ekonomicznych. Według nich wśród pokolenia dwudziestolatków aż 36% nie znajduje zatrudnienia i zasila rzesze bezrobotnych – jest to wynik zatrważający i rekordowo wysoki. Od początku roku wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży wzrósł o ok. 7 punktów procentowych, co największa włoska lewicowa centrala związkowa Cgli określiła „dramatycznym kryzysem narodowym”.
Niestety problem nie ogranicza się do samych Włoch, ale do całego południa Europy. Grecja może w przyszłym miesiącu opuścić strefę euro, Hiszpania rozważa możliwość ubiegania się o pełen pakiet ratunkowy. Średnio 20% młodych Europejczyków pozostaje bezrobotnych, w Hiszpanii i Grecji odsetek ten wynosi aż 52%. A może być jeszcze gorzej – w ostatnich dniach rząd Grecji zapowiedział kolejne zwolnienia, mające dotknąć głównie pracowników sektora publicznego – pracę ma stracić aż 30 tys. zatrudnionych.

Młodzi gniewni


W jaki sposób młodzi ludzie odpowiadają na kryzys? Oburzeniem. W ciągu ostatniego roku w większości krajów Europy młodzi wchodzący na rynek pracy organizowali protesty przeciwko państwowym i unijnym sposobom walki z recesją, brakowi „autentycznej” demokracji, kapitalizmowi, bezrobociu młodzieży. „Oburzeni” twierdzą, że politycy, którzy powinni słuchać głosu społeczeństwa, zamiast tego „są na usługach elit finansowych” i ignorując wolę większości działają na rzecz niewielu.
Pytaniem pozostaje: czy zamiast okupować europejskie stolice, toczywszy walkę przeciwko nierównościom społecznym i cięciom budżetowym, młodzi ludzie nie powinni raczej skierować swoich pretensji przeciwko Brukseli i domagać się dalekoidącej i szybkiej integracji gospodarczej? I czy „oburzeni” południowcy nie powinni skupić się przede wszystkim na wzywaniu do solidarności chociażby młodych Niemców?
Jak pokazują dane Eurostatu, to właśnie w Niemczech bezrobocie wśród młodzieży jest najniższe w całej Unii – oscyluje wokół 8%, co jest wynikiem śmiesznie niskim przy 22% unijnej średniej.

Co na to Unia?


3 miesiące temu Komisja Europejska zapoczątkowała inicjatywę mającą wspomóc młodych ludzi w wejściu na rynek pracy. Opiera się ona przede wszystkim na wsparciu młodzieży w znalezieniu zatrudnienia w innych państwach członkowskich i ma na celu zmniejszenie bezrobocia w Unii. Działania podjął również Parlament Europejski – w swojej rezolucji, która docelowo ma stopniowo zwalczyć kwestię bezrobocia młodzieży, zaproponował chociażby opracowanie „europejskiego planu inwestycyjnego”, by tworzyć nowe miejsca pracy, czy otworzenie „europejskiej gwarancji na rzecz młodzieży”, która ma ograniczyć czas pozostawania bezrobotnym do maksymalnie 4 miesięcy.

Kapitulacja demokracji?


Pomimo podjęcia przez Unię określonych działań, nastroje w dalszym ciągu się nie polepszają, a obywatele histerycznie apelują do europejskich przywódców o jak najszybsze zorganizowanie szczytu ratującego przyszłość młodych. Podczas gdy Europa wydaje się skupiać wyłącznie na próbach ratowania banków i krajów, obok rozgrywają się dramaty społeczne, za które być może przyjdzie zapłacić znacznie większą cenę, niż miliardy, które wyłożone zostaną na instytucje finansowe. Obawy o dewaluację i zatracenie kapitału młodzieży są coraz większe – brak europejskiej solidarności może niestety prowadzić do poważnych przemian politycznych. Obecna atmosfera w Europie może bowiem sprzyjać sytuacji, w której do władzy dojdą najbardziej ekstremistyczne ugrupowania – a to stwarza dramatyczne zagrożenie dla całej Unii Europejskiej. Populizm, skrajne ideologie i dochodzące do tego czynniki ekonomiczne – wszystko to tworzy grunt podatny dla kolejnego kryzysu – tym razem w świecie wartości. A to ostatnia rzecz, jakiej "straconemu pokoleniu" teraz potrzeba.


...

Odsłon: 4235 | ranking >>


Komentarze: 5 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Bezrobocie młodzieży - czy młodzi Europejczycy to "stracone pokolenie"?:

Komentarz

Patrycja Pożycka | Redaktor TwojaEuropa.pl

2012-08-21, 14:14

Podstawowy problem młodych ludzi to przede wszystkim brak doświadczenia... Jeżeli student chce poświęcić się nauce to od razu może zostać skazany na problemy ze znalezieniem pracy... smutne, ale prawdziwe. Łączenie pracy ze studiami staje się obecnie koniecznością, więc może warto byłoby pomyśleć o zmianach w procesie kształcenia? Uczelnie powinny zadbać o więcej zajęć praktycznych, żeby młody człowiek potrafił wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, bo często można przeżyć niezłe rozczarowanie rzeczywistością, kiedy niejednokrotnie diametralnie różni się od teorii książkowych... A pracodawca potrzebuje pracownika, który potrafi odnaleźć się w realnym życiu..


Komentarz

Kamil Sabatowski

2012-08-21, 14:50

Aktualny system finansowy jest niewydolny, system emerytalny jest niewydolny dlatego, że systemy te nie dostosowują się do szybko zmieniających się realiów rynkowych. Odkąd zniesiono parytet złota coraz więcej banków wspieranych jest rządowymi subwencjami. Obecny stan rzeczy umożliwia duży przepływ pieniężny najbogatszej warstwie społecznej - wielu biznesmenów światowego formatu 'trąbi' o tym, że klasa średnia może wkrótce zniknąć - albo wzbogacą się, albo znajdą się w towarzystwie biednych. Przeraża mnie osobiście, że system edukacji również znajduje się w stagnacji - szkoły bronią własnych konserwatywnych tradycji i niedostowują się do zapotrzebowania rynku. Zamiast narzekać na bezrobocie, zacznijmy zauważać możliwości, które pojawiają się na naszej drodze niemalże każdego dnia - szklanka jest do połowy wypełniona, a nie pusta! Media o tym nie wspominają, ale kryzys gospodarczy polega na transferze pieniędzy od wartwy biednej i średniozamożnej do ludzi bogatych. To tylko dowodzi o tym, że kryzys to fantastyczny sposób na to, aby się wzbogacić! Studia wyższe mają rozwijać zainteresowania i poszerzać światopogląd. Dlaczego tak wiele osób łudzi się, że studiuje po to, aby znaleźć dobrze płatną pracę, skoro powszechnie wiadomo, że coraz bardziej standardy nauczania odbiegają od zapotrzebowania pracodawców?


Komentarz

Julia Świątek | studentka UW, pracownik korporacji,...

2012-08-21, 15:00

Dlatego prywatne uczelnie w Polsce osiągają coraz lepsze pozycje w rankingach - bo nie mają tak skostniałych struktur i dostosowują się szybciej do zapotrzebowania na rynku pracy. Natomiast publiczne uniwersytety opanowane są przez hermetyczne środowiska, które broniąc swoich interesów zamykają się na jakiekolwiek zmiany i innowacje. Sami wiemy jak to jest mieć na studiach pełno zupełnie nieprzydatnych do czegokolwiek przedmiotów, tylko dlatego, żeby wykładowca nie stracił pracy ;)


Komentarz

Piotr Walczak | Programista TwojaEuropa.pl

2012-09-06, 17:03

Co do systemu kształcenia to się zgodzę, często uczelnie nie nadążają za szybko zmieniającym się rynkiem pracy. W uczelniach też czasami jest kolesiostwo jak w PZPN :( niestety składa się to wszystko na ponury obraz polskiego rynku pracy, który w tym systemie socjalistycznym nie ma szansy efektywnie działać


Komentarz

Karolina Bąkowska |

2013-01-21, 22:35

Polskie uniwersytety (mowa o państwowych) rzeczywiście pozwalają rozwijać zainteresowania i światopogląd, natomiast z obecnym rynkiem pracy mają bardzo niewiele wspólnego. Pytanie tylko, kto idzie na studia, aby zdobyć praktyczne umiejętności, a komu zależy przede wszystkim na poszerzaniu horyzontów. Środowisko kadry uniwersytetów jest niezwykle zamknięte i niestety problemy rynku pracy to tylko bardzo dobrze znana teoria, która nie jest poparta żadnym doświadczeniem. Połączenie studiów z pracą wydaje się być dobrym pomysłem, jednak jednocześnie wiąże się siłą rzeczy z zaniedbaniem nauki. Potrzebna jest gruntowna reforma systemu edukacji, a także zmiana mentalności społeczeństwa, aby przed wyborem studiów każdy był świadomy, czego może się spodziewać na rynku pracy. Współcześnie uczelnie (głównie prywatne, choć nie wszystkie) podlegają komercjalizacji, więc tytuł magistra można łatwo zdobyć za pieniądze, niezależnie od włożonego wysiłku. Rynek pracy nie znajduje miejsca dla wszystkich.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Julia Świątek Julia Świątek studentka UW, pracownik korporacji,...
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 15.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy