Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Unia Zachodnioeuropejska

11.06.2009 [ 5 komentarzy ]
Flaga Unii Zachodnioeuropejskiej

Flaga Unii Zachodnioeuropejskiej
Źródło: Wikimedia Commons

UZE nie funkcjonuje jako oddzielna organizacja, lecz jako część Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, czyli II filaru UE. Czytając ten artykuł poznacie jej historię, kompetencje i funkcje.

Czym jest UZE ?


Unia Zachodnioeuropejska (Western European Union) nie jest tak znaną organizacją jak Unia Europejska czy NATO. Jednak istniała przez ponad pięćdziesiąt lat spełniając ważne funkcje obronne. Unia Zachodnioeuropejska została powołana 22 października 1954 roku, na mocy Układów Paryskich, które weszły w życie w maju 1955 roku i przekształciły tym samym Unię Zachodnią.

UZE miała spełniać funkcje Europejskiej Wspólnoty Obronnej, natomiast nie pełniła funkcji integracyjnej. Na początku organizacja ta nie odgrywała znaczącej roli, bowiem działania w zakresie obronności i wojska pełniło NATO. Różnica polegała na tym, że członkowie UZE musieli podjąć natychmiastową akcję militarną, jeśli inne państwo członkowskie Unii zostało zaatakowane. Natomiast przepisy traktatowe NATO mówią, że państwa członkowskie mają w sytuacji zagrożenia innego państwa członkowskiego podjąć akcję, jaką uznają za stosowną.

UZE stała się więc forum wymiany raportów na temat potencjału sił narodowych, nie posiadała za to żadnych funkcji operacyjnych.
Była organizacją o charakterze polityczno-obronnym. Do chwili powstania UE nie odgrywała znaczącej roli. Jednak na podstawie Traktatu o Unii Europejskiej uznano UZE za zbrojne ramię Wspólnoty, co w przyszłości miało doprowadzić do utworzenia wspólnej armii europejskiej.
W Traktacie Nicejskim usunięto zapisy o UZE jako integralnej części unijnych procesów integracyjnych o charakterze polityczno-obronnym. Jednakże mimo wygaśnięcia UZE jako organizacji polityczno – militarnej, jej kompetencje są obecnie realizowane w ramach II filaru UE.

Członkowie UZE


Według informacji z oficjalnej strony UZE w 2001 roku w skład Unii wchodziło 10 państw: Francja, Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Grecja, Hiszpania i Portugalia. Poza tym 6 państw posiadało status członków stowarzyszonych (Czechy, Polska, Islandia, Norwegia, Turcja i Węgry), 7 partnerów stowarzyszonych, a 5 status obserwatora (Austria, Dania, Finlandia, Irlandia i Szwecja).

Organy UZE:


W skład Rady Unii Zachodnioeuropejskiej wchodziły:
  • Rada Ministrów – zbierająca się w Brukseli dwa razy w roku (ministrowie spraw zagranicznych i obrony państw członkowskich, przewodnictwo zmienia się co pół roku) oraz Stała Rada – funkcjonująca w sposób ciągły;
  • Sekretariat Generalny z siedzibą w Brukseli (obsługa działalności Rady UZE, sporządzanie sprawozdań)
  • Zgromadzenie Parlamentarne z siedzibą w Paryżu (delegacje parlamentów państw członkowskich).

Zadania UZE:


Podstawowym zadaniem UZE było zapewnienie bezpieczeństwa państwom członkowskim. Na początku w sposób praktyczny realizowało je NATO. Dopiero lata 80. i 90. XX w. przyniosły próbę wzmocnienia roli organizacji poprzez włączenie jej w system wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Podjęto wówczas decyzje o zwiększaniu zdolności operacyjnych UZE tak, aby mogła ona funkcjonować z użyciem sił zbrojnych poza obszarem państw członkowskich, np. w celu niesienia pomocy humanitarnej lub dla utrzymania bądź przywracania pokoju. Kwestia ta wiąże się z pojęciem tzw. europejskiej tożsamości obronnej. Krajami, które zapoczątkowały nowy kierunek były Francja i Niemcy. Państwa te wystąpiły z propozycją utworzenie europejskiego korpusu podlegającego UZE, który mógłby być wykorzystywany także przez NATO. W latach 90 – tych UZE stała się bardziej aktywna, czego przejawem było stworzenie Korpusu Europejskiego, zacieśnianie współpracy z NATO i zaproszenie do współpracy na prawach partnera stowarzyszonego państw stowarzyszonych z UE i ubiegających się o członkostwo w tej organizacji.


AKTUALIZACJA REDAKCJI (28.01.2010r.):

UZE dziś


Ostatnie wzmianki o aktywnych działaniach Unii Zachodnioeuropejskiej pochodzą z 2001 roku. Między innymi 17 lipca delegacja UZE złożyła wizytę w polskiej Marynarce Wojennej. Przewodniczący UZE, Klaus Buhler, spotkał się m.in. z dowódcą Marynarki Wojennej admirałem Ryszardem Łukasikiem.

Ostatnie znane misje UZE miały miejsce między 1997 a 2001 rokiem na Bałkanach - polegały głownie na szkoleniu lokalnych instruktorów i pomocy w usuwaniu min. Po tym okresie nie są znane żadne inne działania, ostatnia aktualizacja oficjalnej strony UZE miała miejsce w 2002 roku. Co prawda w 1999 roku został uchwalony porządek prezydencji krajów członkowskich na lata 2001-2012, jednak nie wiadomo, czy jest on wciąż aktualny.

Adres siedziby UZE


Western European Union
Rue de l'Association, 15
1000 Brussels

Oficjalna strona internetowa UZE:
http://www.weu.int/

inne źródła:
www.mw.mil.pl


Od redakcji:

Likwidacja UZE


W marcu 2010r. państwa członkowskie zdecydowały, że w związku z zatwierdzeniem traktatu lizbońskiego UZE zakończy swoje funkcjonowanie do 30 czerwca 2011r.

...

Odsłon: 18769 | ranking >>


Komentarze: 5 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Unia Zachodnioeuropejska:

Komentarz

k12

2010-01-24, 16:57

BŁĄD: UZE nie zostało \"zamkniete\", co prawda UE \"przejela\" jej kompetencje obronne lecz UZE dalej istnieje


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-01-25, 15:59

Tak, formalnie istnieje, jednak w 1999 roku przestała funkcjonować, została "wygaszona" więc praktycznie rzecz ujmując uzasadnione jest mówienie o niej w czasie przeszłym.

Jeśli się mylę i są jeszcze jakieś struktury organizacyjne, spotkania pod szyldem UZE itp. bardzo proszę o informacje/link - oczywiście uzupełnimy artykuł.


Komentarz

kato

2010-01-28, 14:46

http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=archiwum&years=2001&months=&id=859

delegacje nadal wysyłaja


Komentarz

Łukasz Matuszewski | Wydawca TwojaEuropa.pl

2010-01-28, 19:28

Aktualizowałem artykuł - napisałem również na maila dostępnego na oficjalnej stronie UZE z zapytaniem o obecny status organizacji.
Wspomniana wyżej wizyta była w lipcu 2001 roku. Ostatnia aktualizacja strony miała miejsce w 2002 roku, więc prawdopodobne jest, że organizacja już nie funkcjonuje.

Jak tylko otrzymamy informację zwrotną ponownie aktualizuję artykuł.


Komentarz

Ludmiłka

2010-03-12, 00:49

mam ogromną prośbę - muszę znaleźć statut i regulamin UZE.na pewno wiem,że jest to dostępne w języku polskim, tylko nie wiem gdzie. będę wdzięczna za każdą pomoc :)
z góry dziękiPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 18.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 18.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

Pomocnik (k/m) – Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 27.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! Zapewniony pewny dojazd! 27.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... mgAZYiXDbHn: djhPosSxwNgE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... ipovJMUzkSAsWjC: bXDjEylnrW

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... FzrfLWUIZlCMcQ: PFeqMvlkJyA

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RkarPuqGjXBFVe: JrQtBKFomLlWgei

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy