Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Poszukiwanie pracy - w labiryncie nowych zawodów

03.08.2012 Autor: Magdalena Mirecka[ 2 komentarze ]
Przeglądając oferty pracy coraz częściej trudno się zorientować, jakiego stanowiska one dotyczą.

Przeglądając oferty pracy coraz częściej trudno się zorientować, jakiego stanowiska one dotyczą.
Źródło: sxc.hu

Przeglądając oferty pracy coraz częściej trudno się zorientować, jakiego stanowiska one dotyczą. Anglojęzyczne nazwy brzmią profesjonalnie i sugerują powstawanie nowych dziedzin i stanowisk pracy.

Niestety w wielu przypadkach kandydaci przeżywają wielkie rozczarowania, bo za tajemniczymi nazwami kryją się trywialne zawody odmienne od tych, których oczekiwaliśmy czytając ofertę. Obcojęzyczna nazwa zawodu sugeruje istotne znaczenie stanowiska, zachodnie standardy i prestiż, ale nie zawsze tożsame jest to z zakresem obowiązków i wynagrodzeniem.

Menedżer - to brzmi dumnieBardzo zachęcająca i obecnie popularna jest nazwa menedżer (występująca w rozmaitych wariantach: manager, menager, menedżer czy menadżer). Wydawać by się mogło, że jest to stanowisko kierownicze – stanowisko kogoś, kto nadzoruje dużą grupę ludzi, jest odpowiedzialny za ważne zadania. Niestety nic bardziej mylnego. Popularność tej nazwy jest tak duża, że bywa nadużywana. Można zostać bowiem menedżerem od wszystkiego (i niczego). I cieszyć się takim tytułem wykonując jak najbardziej prozaiczne czynności. Nie ujmując nikomu ważności wykonywanej pracy, przyznajmy uczciwe, że office manager to tak naprawdę sekretarka.

Zawodem, który jednak najbardziej mnie zaskoczył (i rozbawił) był merchandiser. Nazwa ładna i dumna, powstała od angielskiego merchendise – sprzedawać, handlować. Merchendiser to jednak nie zwykły sprzedawca, ale reprezentant towaru. Do jego obowiązków należy zarówno kontrola jakości towarów, dbanie o ich dostępność, kontrola sprzedaży, a także kontakt z klientami i promowanie sprzedawanych produktów. W założeniu merchendiser jest połączeniem sprzedawcy, kontrolera oraz specjalisty od reklamy i PR-u. Jakie było zaskoczenie, gdy w kilku ofertach pracy na to stanowisko zobaczyłam polskie rozwinięcie nazwy, które brzmiało – wykładacz towaru. Cała magia prysła. Zastanawiające jest więc czy to pracodawca nie zdawał sobie sprawy ze znaczenia użytego słowa czy uczynił to specjalnie, bo niewątpliwie więcej osób chciałoby mówić znajomym, że pracuje jako merchandiser, a nie jako wykładacz towaru.

Akwizytor na zachodnią modłęKorzystanie z angielskich nazw ma oczywiście sens, gdy mamy do czynienia z dużymi korporacjami, mającymi swoje oddziały za granicą – jest to o wiele bardziej zrozumiałe dla anglojęzycznych klientów i partnerów służbowych. Często niestety firmy zdając sobie z tego sprawę specjalnie używają uniwersalnych, a chciałoby się rzec wymyślnych, określeń na stanowiska pracy, by sprawiać wrażenie międzynarodowej korporacji. Pewnie wielu z poszukujących pracy zawiodło się na potencjalnych pracodawcach, którzy mydlili oczy fałszywymi perspektywami. Jeden z najmniej lubianych zawodów – akwizytor, ma bowiem wiele ładnych synonimów, pod którymi niestety kryje się już mniej atrakcyjna praca. Stanowiska między innymi sales representative, account manager, manager biura sprzedaży, specjalista ds. doradztwa i pozyskiwania nowych klientów, przedstawiciel handlowy czy area manager sprowadzają się bardzo często do akwizycji.

Nowe nie znaczy gorszeChcąc być jednak całkowicie uczciwym musimy zaznaczyć, że nie wszystkie te zawody mają wprowadzać w błąd kandydatów. Można w nich widzieć nie do końca udaną próbę przeniesienia zachodnich standardów na polski rynek. W dużej korporacji w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii pracownicy mogą pozwolić sobie na ograniczenie się do wąskiej specjalizacji, u nas niestety wymaga się, by pracownik robił wszystko i jeszcze więcej, obojętnie od stanowiska zatrudnienia.

Najbardziej poszukiwani pracownicy – specjaliści od PR-u i HR-uNie można też zapomnieć, że niektóre z zawodów, nawet tych tajemniczo brzmiących, są realnie potrzebne, a ich często angielskie nazwy wynikają z tego, że nie mają jeszcze polskich odpowiedników. Przykładem niech będzie dobrze już znany PR – public relations. Specjaliści od spraw marketingu i reklamy dzielą się jeszcze na rozmaite podgrupy, wśród których możemy wymienić copywritera, brand managera czy cool huntera. Ten ostatni mający za zadanie analizować i kreować trendy, to poszerzenie obowiązków również niedawno powstałego trendsettera.

Obok PR-u karierę robi inny podobny skrót – HR, czyli human resourses. Kiedyś nazwalibyśmy ten dział kadrami (administracją personalną), ale nie brzmi to tak prestiżowo. HR zajmuje się jednak czymś więcej – to kwestie rekrutowania nowych pracowników, przygotowywania ścieżek karier i tzw. coaching, czyli szeroko rozumiane szkolenia pracowników i ich motywowania.

Wszyscy szukający pracy muszą zapamiętać, że angielskie nazwy zawodu nie zawsze oznaczają zachodnie standardy i zanim wybierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną sprawdźmy, czy międzynarodowa korporacja o jakiej marzymy jest taka na pewno.


...

Odsłon: 4571 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Poszukiwanie pracy - w labiryncie nowych zawodów:

Komentarz

Anna Lisicka |

2012-11-14, 13:50

Powiem szczerze, że ten artykuł podniósł mnie na duchu. Właśnie ukończyłam studia z PR'u i obawiałam sie że jest dokładnie odwrotnie ;) a tu prosze, miła niespodzianka. Czyli opłaca mi się dalej kształcić! haha :)


Komentarz

2012-11-28, 19:45

Very nice site!Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Magdalena Mirecka Magdalena Mirecka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Pracownik działu wysyłki (k/m) 07.01.2021 Kraj: Niemcy

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy