Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zamknięte osiedla – izolacja społeczna?

09.06.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 6 komentarzy ]

Na polskim rynku mieszkaniowym bardzo modne stają się osiedla zamknięte (gated communities). Urbaniści informują, że Warszawa jest miastem, w którym liczba tych osiedli jest nieporównywalnie większa niż w innych miastach Europy.

Różne punkty widzenia


Podczas gdy w Europie nie buduje się zamkniętych osiedli, uważając je za przedsięwzięcia raczej aspołeczne, w Warszawie stają się one coraz bardziej popularne. Różnica jest naprawdę rażąca, w Berlinie czy Paryżu istnieje kilka takich osiedli, a w stolicy Polski wybudowano ich już kilkaset. Zamknięte osiedla uważa się za bardzo bezpieczne miejsca ze względu na ogrodzenia i liczną ochronę - nie wszyscy jednak zgadzają się z takim stwierdzeniem: wielu specjalistów twierdzi, że osiedla te sprawiają wrażenie luksusowych i prestiżowych miejsc, które wydają się być atrakcyjnym łupem dla potencjalnych włamywaczy.
Idea utworzenia wspólnoty ludzi mieszkających w takich odgrodzonych osiedlach też nie do końca spełnia swój cel. Badania wskazują, że samo miejsce zamieszkania nie sprzyja tworzeniu więzi sąsiedzkich i mieszkańcy tych osiedli bardzo bronią swojej prywatności.

Osiedla zamknięte dzielą ludzi


Wielu ludziom nie odpowiada idea budowania zamkniętych osiedli strzeżonych, gdyż pomysł ten podkreśla różnice między mieszkańcami bogatszymi i biedniejszymi. W konsekwencji może to doprowadzić do segregacji społecznej i agresywnych zachowań miedzy grupami ze strzeżonych osiedli i spoza nich.
Ogrodzone płotami osiedla stwarzają też problemy w komunikacji pieszej czy rowerowej. Często można spotkać się ze sprzeciwem obywateli nie mieszkających na osiedlach strzeżonych, gdyż osoby te, nie mając prawa wstępu na ten teren, muszą nadkładać drogi okrążając osiedle ogrodzone płotem.
Z tych właśnie względów socjologowie biją na alarm i ostrzegają przed rozpowszechnianiem tego typu zabudowania miejskiego. Dowodem niezadowolenia społecznego są także działania przeciwników ogradzania terenów mieszkalnych, takie jak zamykanie pod osłoną nocy bram strzeżonych osiedli i zostawianie wiadomości: „Uwaga, wyjście poza bramę grozi spotkaniem biednego człowieka.”

Gated communities i CPTED w Europie


Zamknięte osiedla nie cieszą się takim powodzeniem w innych krajach europejskich. W architekturze niemieckiej i francuskiej nie spotykamy się z taką ilością strzeżonych osiedli, jak w przypadku Stanów Zjednoczonych czy właśnie Polski.
Państwa, takie jak Wielka Brytania czy Holandia w inny sposób zapewniają bezpieczeństwo swoich osiedli. Kraje te realizują program o nazwie: Prewencja Poprzez Projektowanie Przestrzenne (z ang. Crime Prevention Through Environmental Design). Program ten jest inicjowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie CPTED i Europejskie Stowarzyszenie Projektowania Przeciwko Przestępczości. System ten odnosi duże sukcesy dzięki metodom, takim jak dobre oświetlenie ulic, duża integracja mieszkańców w celu odstraszenia potencjalnych przestępców, czy stałe monitorowanie osiedli. W Polsce w 2005 roku powstała fundacja Bezpieczna Przestrzeń, dzięki której wdrażany jest program o nazwie: Bezpieczna Przestrzeń, oparty na metodzie CPTED.
Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa jest to na pewno ciekawa alternatywa w stosunku do grodzenia i izolowania osiedli, tak jak ma to miejsce w stolicy.


...

Odsłon: 13835 | ranking >>


Komentarze: 6 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Zamknięte osiedla – izolacja społeczna?:

Komentarz

Monsieur

2010-06-16, 17:43

Jesus Maria ale to spoleczenstwo jest zlewicowane
co to ku*** obchodzi jakiegos obcego czlowieka czy ja sobie mieszkam na takim osiedlu czy nie mieszkam ? to absurd
MOJA KASA MOJE ZYCIE MOJE DECYZJE


Komentarz

GN

2010-08-24, 08:33

Tylko mało kto wie że ceny mieszkań są takie same jak w komunistycznych wielkopłytowcach. Na pewno nie wie o tym auto tego artykułu. A bronić mają nie przed "biednymi" tylko przed tzw. niechętnym do pracy marginesem społecznym śpiącym i załatwiającym swoje potrzeby na klatkach schodowych i pod oknami mieszkańców, oraz przed dewastowaniem i malowaniem dobra wspólnego na takich osiedlach. Mieszkańcy wtedy czują wspólną własność i szanują ogrodzony teren przez co wygląda on estetycznie. No ale w sumie jak można nie dać komuś załatwić potrzeb fizjologicznych przed windą albo nie pozwolić wymalować napisu na murze. HAMSTWO HAMSTWO i jeszcze raz HASMSTWO! BUDUJMY NOWE OSIEDLA I RÓBMY Z NICH MELINY! MALUJMY NAPISY NA ŚWIEŻO OTYNKOWANYCH BLOKACH!!!!!! - rozumiem że autor artykułu wyznaje takie idee - Więc takim krajem powinniśmy być?


Komentarz

Paulina Bogacz | Redaktor TwojaEuropa.pl

2010-08-24, 10:37

Witam,
Dziękuje za przeczytanie artykułu. Po pierwsze, chciałabym podkreślić, że artykuł nie jest wyrazem moich własnych odczuć, a jedynie przedstawieniem problemu powstawania osiedli zamkniętych i ich wpływu na spójność społeczną w polskich miastach.
Po drugie, wizja zdegenerowanego społeczeństwa, jaką Pan/Pani przedstawia wydaje się być dość skrajna – nie na każdym osiedlu spotykamy ludzi śpiących na klatkach i załatwiających tam swoje potrzeby.
Co do pytania, nie wyznaję idei rozprzestrzeniania się chamstwa i niszczenia nowych osiedli, ale nie wydaje mi się też, że grodzenia rozwiążą problem wandalizmu w dużych miastach. Rozumiem jednak, że w dzisiejszych czasach ludzie potrzebują poczucia bezpieczeństwa, które na pewno dają im chronione osiedla zamknięte i jest to ich dużą zaletą.
Dziękuję za wyrażenie swojej opinii, gdyż temat grodzenia osiedli jest bardzo ciekawy i kontrowersyjny i warto podejmować na ten temat dyskusje :)
Serdecznie pozdrawiam,
Paulina Bogacz


Komentarz

Matrix

2010-10-09, 16:11

Witam.

Moim zdaniem osiedla zamknięte to symbol dyskryminacji - ktoś jest biedny, to musi mieszkać wśród wandali itd.
Same osiedla może i mają monitoring, ochronę i w ogóle, ale nieco przesadzają z poziomem ochrony, choćby wspomniani rowerzyści którzy muszą nadkładać drogę ponieważ ktoś postanowił ogrodzić osiedle płotem. Osobiście więc mówię 'nie' osiedlom zamkniętym - izolacja, separacja i nieufność nie powinny cechować polaków. Nawet tych bogatych.


Komentarz

garrymoore

2011-11-27, 07:43

hi to all www.twojaeuropa.plers this is my first post and thought i would say a big hello to yous -
thanks speak soon
g moore


Komentarz

sfdf

2013-12-20, 21:24

jaka ochrona na szczeżonych osiedlach dziadki śpiące w nocy... to ma być ochrona? opłata za ochronę wyższa niż fundusz remontowy w wielkiej płycie....

a co będzie za 10 lat jak nowe bloki już nie będą nowe i będzie potrzeba ich drobnych poprawek a nawet rewitalizacji (jakość obecnych materiałów z jakich się buduję bloki jest gorsza niż 40-lat temu.... (beton jest o wiele mocniejszy niż gazobeton lub tekturowo-gipsowe ściany)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brygadzista (k/m) prefabrykaty betonowe 21.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

Sprzedawca w budce z przekąskami (k/m) – Niemcy 12.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schüttorf

Kierowca C+E/ rozwożenie napojów do klientów 17.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Landshut

Stolarz meblowy- bezpłatne zakwaterowanie 17.02.2020 Kraj: Niemcy Miasto: różne lokalizacje

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy