Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

System rowerów miejskich - tanio, zdrowo i sprawnie

29.07.2012 Autor: Magdalena Mirecka[ 0 komentarzy ]
W kraju tulipanów i wiatraków aż 85 % społeczeństwa aktywnie jeździ na rowerach.

W kraju tulipanów i wiatraków aż 85 % społeczeństwa aktywnie jeździ na rowerach.
Źródło: Wikimedia Commons, autor: Jorge Royan

System rowerów miejskich - poznański rower miejski

System rowerów miejskich - poznański rower miejski
Źródło: WikimediaCommons, autor: MOs810

Dobra wiadomość dla miłośników rowerów – Warszawa nie tylko rozbudowuje sieć dróg rowerowych i zachęca do takiego sposobu poruszania się po mieście, ale wprowadza nowe projekty.

Od kilku a nawet kilkunastu lat popularnym środkiem transportu stał się rower. Jazda na dwóch kółkach jest dobra dla zdrowia, środowiska i komunikacji miejskiej w zatłoczonych centrach dużych miast. W trosce o środowisko Unia Europejska promuje ten środek transportu. W podpisanej w 2009 roku Karcie Europejskiej uchwalonej na konferencji Velo City 2009, państwa europejskie zobowiązały się do tego, by co najmniej 15% ich mieszkańców zamieniło komunikację miejską na rowery. Dotychczas średnia wynosi najwyżej 5% i to wliczając zawyżającą te dane Holandię.

Holandia – raj rowerzystówW kraju tulipanów i wiatraków aż 85% społeczeństwa aktywnie jeździ na rowerach. Traktuje to nie tylko jako rozrywkę czy sport, ale jako pełnoprawny środek transportu, dlatego nikogo nie dziwi widok ubranego w elegancki garnitur urzędnika zmierzającego do pracy na rowerze. Płaski teren tego kraju i rozbudowana sieć dróg rowerowych sprzyja takiemu sposobowi poruszania nie tylko w dużych miastach, ale również miedzy nimi. W Holandii rowerów jest więcej niż ludzi, każdy posiada własny (często więcej niż jeden), ale w razie potrzeby łatwo można też je wypożyczyć. Rowery w Holandii spotyka się na każdym kroku pieczołowicie poprzypinane w najróżniejszych miejscach, a co bardziej ostrożni mogą je zostawiać na specjalnych parkingach lub nawet ubezpieczyć.

Polsce daleko jeszcze do państw zachodnich zarówno w podejściu do rowerowej rewolucji, jak i w przystosowaniu przestrzeni miejskiej. Powoli jednak widzimy zachodzące zmiany – na ulicach coraz więcej cyklistów, w tym także polityków i osób publicznych, aktywnie promujących zdrowy i ekologiczny tryb życia.

System rowerów miejskich - Polska na roweryWładze miast starają się zachęcać do zmiany środka transportu, ułatwiając rowerzystom poruszanie się po mieście – powstające coraz to nowe ścieżki rowerowe i stojaki to już prawie norma. Warszawa zdecydowała się pójść jeszcze o krok dalej i wzorem europejskich metropolii organizuje wypożyczalnię rowerów.

Nie ma być to jednak wypożyczalnia typu tych spotykanych między innymi w ośrodkach wczasowych, ale tzw. system rowerów miejskich. W założeniu pojazdy nie są wypożyczane na dłuższy czas, ale tylko na krótki przejazd, pokonanie małej odległości. Nie chodzi bowiem o samą przyjemność z jazdy, ale o praktyczność, o dotarcie do celu. Dlatego właśnie istotne jest powstawanie dużej ilości stacji dokowych, które dają możliwość wypożyczenia i oddania roweru w dowolnym miejscu w mieście. W sierpniu gotowych będzie 57 stacji, ale wraz ze wzrostem popularności projektu mają powstawać nowe. Wcześniej podobny pomysł zorganizowało inne polskie miasto – Poznań. Chociaż poznaniacy uprzedzili stolicę to ich projekt jest na znacznie mniejsza skalę. Utworzono tam tylko 7 stacji.

W założeniu zamiast czekać na autobus, w każdej chwili mieszkaniec Warszawy może zdecydować się, by wskoczyć na rower i szybko dojechać do celu. System rowerów miejskich zarabiać będzie dodatkowo na umieszczonych na pojazdach reklamach, dzięki czemu ceny za wypożyczenie roweru mają być niewielkie, do 20 minut nawet za darmo. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie Veturilo, umieścić inicjacyjną opłatę 10 zł i cieszyć się z nowych możliwości.

Niestety znając polskie realia powinniśmy zadać sobie pytanie jak długo będziemy się tym cieszyć – czy Polacy będą potrafili dbać i szanować wspólną własność czy też niedługo 1000 rowerów sprowadzonych z Niemiec przestanie nadawać się do użytku. Pod znakiem zapytania stoją również niestety umiejętności amatorów-cyklistów. Duża ich ilość na ulicach (bo niestety ścieżek rowerowych ciągle jeszcze jest niewystarczająco dużo – szczególnie w centrum) może stanowić zaskoczenie i utrudnienie dla kierowców samochodów.

Pozostaje trzymać kciuki za powodzenie projektu, bo jest on iście europejski – ma być tanio, zdrowo i sprawnie. Niech jeszcze będzie bezpiecznie i na długo, a wszyscy będą zadowoleni.

Źródło: http://polskanarowery.sport.pl


...

Odsłon: 3373 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł System rowerów miejskich - tanio, zdrowo i sprawnie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Magdalena Mirecka Magdalena Mirecka Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - również dla par! 15.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren / Emsdetten - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy