Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

KE: Jak pomóc ofiarom wypadków drogowych za granicą?

20.07.2012 Autor: Paulina Bogacz[ 1 komentarz ]
Komisja Europejska rozpoczęła wczoraj konsultacje społeczne, by pomóc ofiarom wypadków drogowych o charakterze transgranicznym.

Komisja Europejska rozpoczęła wczoraj konsultacje społeczne, by pomóc ofiarom wypadków drogowych o charakterze transgranicznym.
Źródło: sxc.hu, autor: Kunstkopf0

W tym roku ok. 130 milionów Europejczyków zaplanowało urlop w innym państwie UE. Niektórzy urlopowicze, co jest nieuniknione, będą uczestnikami wypadku drogowego. KE prowadzi konsultacje jak pomóc ofiarom wypadków?

W tym roku około 130 milionów Europejczyków zaplanowało urlop w innym państwie Unii Europejskiej. Blisko trzy czwarte tych osób przynajmniej raz skorzysta z samochodu lub motocykla, by dotrzeć w zamierzone miejsce. Niektórzy urlopowicze, co jest nieuniknione, będą uczestnikami wypadku drogowego – w drodze na urlop lub podczas samego urlopu. W jaki sposób mogą dochodzić odszkodowania, jeżeli są ofiarą wypadku poza granicami swojego kraju? Do jakiego organu mogą skierować pozew o odszkodowanie? W jakim terminie należy go złożyć?

Komisja Europejska rozpoczęła wczoraj konsultacje społeczne, by pomóc ofiarom wypadków drogowych o charakterze transgranicznym. Ofiary te mogą mieć obecnie trudności ze względu na różniące się terminy wnoszenia powództwa o odszkodowanie za szkodę poniesioną w wypadku drogowym w innym kraju Unii Europejskiej. Konsultacje będą trwać do dnia 19 listopada.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, stwierdziła: „Co roku w Unii Europejskiej dochodzi do blisko miliona wypadków drogowych i niektóre z nich, jak można się spodziewać, dotyczą osób z innych państw UE. Wypadek drogowy dla każdego jest stresującym doświadczeniem, ale może być jeszcze gorzej, jeżeli odmawia się ofierze odszkodowania ze względu na skomplikowane przepisy dotyczące wnoszenia powództwa. Komisja Europejska pragnie dowiedzieć się więcej, tak aby można było zaproponować skuteczne rozwiązania i zapewnić wszystkim ofiarom odpowiedni dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Obywatele europejscy powinni czuć się swobodnie, podróżując samochodem na wakacje w innym państwie członkowskim UE.”

Obecnie różne krajowe przepisy prowadzą do niejasnej dla ofiar sytuacji. Osoby te mogą nie dotrzymać bywa, że krótkich, terminów, co może się zakończyć nieuzyskaniem żadnego odszkodowania. Celem konsultacji jest lepsze poznanie skali problemu i ocena możliwych rozwiązań. Inicjatywa ta zbiega się z szerzej zakrojonymi wysiłkami Komisji mającymi na celu pomoc ofiarom przestępstw na terytorium UE i wpisuje się w ostatnio zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę wniosek Komisji dotyczący minimalnych standardów ochrony w odniesieniu do ofiar przestępstw.

Potencjalne rozwiązania, które są rozważane w konsultacjach społecznych, obejmują pomysły od poprawy informacji przeznaczonych dla ofiar wypadków drogowych o charakterze transgranicznym po harmonizację terminów zawitych i terminów przedawnienia (terminów, których należy dochować, by wnieść pozew o odszkodowanie po wypadku). Konsultacje są skierowane do ofiar wypadków drogowych, wszystkich, którzy podróżują samochodem, osób wykonujących zawody prawnicze, ubezpieczycieli i innych zainteresowanych jednostek i organizacji.

Kontekst


Szacunki dotyczące liczby osób, które były uczestnikami wypadków drogowych o charakterze transgranicznym, różnią się, ponieważ nie ma dostępnych ujednoliconych statystyk. Jest prawdopodobne jednak, że przynajmniej 2% wypadków drogowych w UE dotyczy osób z innego państwa członkowskiego UE. Do grupy tej mogą należeć urlopowicze, pracownicy transgraniczni (tacy jak kierowcy ciężarówek) lub osoby dojeżdżające do pracy z innych państw.

Europejscy turyści, którzy są ofiarami wypadku samochodowego w innym państwie członkowskim, prawdopodobnie wniosą powództwo o odszkodowanie za szkodę poniesioną w wyniku wypadku. W każdym państwie UE obowiązują inne przepisy procesowe dotyczące dochodzenia odszkodowania, w szczególności różnią się przepisy krajowe odnoszące się do terminów wniesienia pozwu, których długość obejmuje okres od 1 roku do 10 lat. Jest mniej prawdopodobne, że osoby z innych państw członkowskich znają te przepisy, co powoduje, że ofiary przestępstw mają problemy z dostępem do wymiaru sprawiedliwości.

W niektórych przypadkach ofiary mogą nawet ryzykować, że nie otrzymają żadnego odszkodowania za poniesiony uszczerbek ze względu na szczególnie krótki termin zawity lub termin przedawnienia, stosowany w państwie członkowskich UE, w którym doszło do wypadku. Podróżni mogą również nie mieć wiedzy na temat rozpoczęcia lub możliwości zawieszenia/przerwania biegu terminów zawitych lub terminów przedawnienia.

Obecne konsultacje stanowią część nieustannego wysiłku Komisji Europejskiej na rzecz poprawy praw obywateli UE. Od 9 maja Komisja prowadzi najszersze jak dotąd konsultacje społeczne dotyczące praw obywateli, by określić możliwe przeszkody, na jakie narażeni są obywatele podczas podróży po Europie, lub na przykład dokonując zakupów przez Internet.

Konsultacje potrwają do 9 września, a otrzymane odpowiedzi zostaną uwzględnione bezpośrednio w sprawozdaniu na temat obywatelstwa UE za 2013 r., które zostanie opublikowane w maju przyszłego roku.

...

Odsłon: 2710 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu KE: Jak pomóc ofiarom wypadków drogowych za granicą?:

Komentarz

asdasd

2013-12-02, 17:08

wiecej informacji na http://kfd.pl/s/wiaadomosciPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Kierowca zawodowy (k/m) - transport międzynarodowy - Niemcy 19.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Operator frezarki (Okuma) 26.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Tillburg

Cieśla szalunkowy – Szwajcaria 01.06.2021 Kraj: Szwajcaria Miasto: Graubunden

Cieśla szalunkowy – Niemcy (darmowe zakwaterowanie) 21.05.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... iwDscuoPFLear: NLScBZfVqiCUQhzJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy