Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wspólnotowy azyl

15.04.2009 Autor: Mateusz Kożuchowicz[ 0 komentarzy ]

Unia Europejska rozpoczęła tworzenie Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (CEAS). W tym celu Ministrowie Sprawiedliwości krajów członkowskich chcą powołania specjalnego Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Polityki Azylowej, który opracuje nowe unijne regulacje w tej materii. Powstaje pytanie: czy nowy system i agencja będą receptą na obecny, kulejący, system polityki azylowej?

Po co zmiany?


Poruszona kwestia wbrew pozorom nie jest dla Unii ani błaha, ani łatwa. Już samo zagadnienie azylu w swej istocie zawiera dużo kontrowersji natury politycznej. Najlepiej świadczy o tym fakt, że przepisy zawarte w Traktacie Ustanawiającym Wspólnoty Europejskie – TWE (art.61- 69) odnośnie polityki wizowej, azylowej i imigracyjnej nie dotyczą Zjednoczonego Królestwa (Wielka Brytania) i Irlandii. Państwa te podpisały odrębny od pozostałych krajów członkowskich protokół, bojąc się, że liberalne stanowisko i warunki UE w tym obszarze spowodują zalanie ich terytoriów uchodźcami.

Przyczyn jest jednak więcej. Zasadniczo potrzebę reform katalizuje stały wzrost liczby osób ubiegających się o azyl na terytorium UE oraz przepisy unijne nadające poszczególnym państwom członkowskim dużą swobodę w podejmowaniu decyzji. To - niestety - skutkuje jej uznaniowością, a także rozmyciem się i niejednolitością kryteriów, którymi kierują się państwa w przyznawaniu azylu w ramach jednej przecież organizacji.

Kiedy azyl, kiedy odmowa?


Ponowny boom - po okresie zmniejszenia zainteresowania w latach 2000 - 2005 - na schronienie w państwie UE rozpoczął się w 2006 roku i trwa do dziś. Łącznie w 2007 i 2008 roku złożono ponad 420 000 wniosków o azyl. Co szczególnie ciekawe aż 63 % z nich zostało rozpatrzonych negatywnie. Dlaczego? Powody są dwa.

Pierwszy natury prawnej, a drugi już stricte polityczny, ściśle korespondujący z motywami, dla których w ostatnich latach Unia zdecydowała się wszcząć proces ujednolicania regulacji azylowych i powołania w tym celu nowej instytucji regulacyjnej.

Uzyskanie azylu jako prawa podmiotowego jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Najbardziej doniosłym z nich jest fakt prześladowania danej osoby lub grupy osób w kraju pochodzenia. W przypadku azylu (inne powody kwalifikują raczej do statusu uchodźcy) chodzi przede wszystkim o prześladowania o charakterze politycznym, czyli np. represjonowanie za głoszone poglądy polityczne. Jeżeli Państwo Członkowskie nie dostrzeże spełnienia tej przesłanki albo okoliczności prześladowania uzna za niewystarczające lub nieuzasadnione, to odmawia nadania prawa do azylu.

Natomiast powód polityczny odmowy wynika z faktu, że rzeczywiste zaistnienie owego prześladowania i tak nie przesądza o przyznaniu prawa do azylu. Na przykład w Polsce: za przyznaniem azylu musi dodatkowo przemawiać ważny interes RP, o czym rozstrzyga Prezes Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców w zgodzie z Ministrem do Spraw Zagranicznych. W każdym razie decyzja należy uznaniowo do państwa, jest fakultatywna. Często więc państwo unijne nie godzi się na azyl, choćby dlatego, że może narazić się na międzynarodowy konflikt dyplomatyczny z państwem pochodzenia danej osoby, albo po prostu nie życzy sobie zwykle słabo wykształconych, nie znających języka państwa przyjmującego, imigrantów. W każdym razie tak argumentowały swoje decyzje Słowenia, Słowacja czy Grecja, podnosząc, że większość wniosków o azyl pochodzi z takich krajów jak Irak, Iran, Pakistan, Turcja, Serbia czy Somalia. Istnieją oczywiście także inne względy, o których jednak nie mówi się aż tak głośno. W końcu, kto by się przyznał, że nie chce azylantów, „bo to cudzoziemcy”, albo dlatego że oprócz tego, że cudzoziemcy, to jeszcze na pewno złodzieje.

CEL- ujednolicać


Właśnie z takim arbitralnym traktowaniem prawa do azylu pragnie rozpocząć walkę Unia Europejska, tworząc Wspólny Europejski System Azylowy. Istotnym jego elementem będzie nowy urząd ds. polityki azylowej, co potwierdza komisarz ds. wewnętrznych Jacques Barrot w wypowiedzi dla serwisu eurobserver.com- "Pracujemy aktywnie, by ustanowić Wspólny Europejski System Azylowy. W tym celu ważne jest, byśmy nie tylko zbliżali do siebie legislacje narodowe, lecz także praktyki. Nowy urząd ma służyć konkretną pomocą operacyjną osobom odpowiedzialnym za politykę azylowa w poszczególnych krajach UE".
Innymi słowy nowy system i urząd mają uzdrowić sytuację, z którą mamy do czynienia obecnie. Mianowicie we wspomnianej Grecji, Słowenii i Słowacji odsetek wniosków zwieńczonych przyznaniem prawa azylu wynosi 3%, podczas gdy w Szwecji, we Włoszech czy na Malcie jest to 50%. Taka dyferencjacja jest nie do zaakceptowania dla unijnych włodarzy, bo dowodzi stosowania różnych kryteriów i metod przez Państwa Członkowskie w granicach tej samej instytucji prawnej, łamiąc więc naczelny unijny postulat, by UE „przemawiała jednym głosem”. Ponadto, jaskrawo godzi to w wewnętrzne fundamenty wartości UE, jak zasady równości i niedyskryminacji. Niewątpliwie dotychczasowe postępowanie nie jest wzorcowe i chluby Wspólnotom nie przynosi. W tym kontekście CEAS jest inicjatywą zasługującą na uznanie.

Szansa jest, ale...


Jeśli nowy system i agencja nie ubezwłasnowolnią się w swej biurokracji i będą działać efektywnie, na zasadach międzypaństwowej współpracy, wymiany pomysłów i najlepszych doświadczeń, to bez wątpienia mają szansę stworzenia sprawnego mechanizmu rzetelnego przyznawania prawa do azylu. Jest to uprawnienie na tyle ważkie, że zasługuje na nowoczesną i transparentną procedurę nabywania. W końcu praktyka prześladowania za poglądy przez autorytarną czy nierzadko totalitarną władzę niechybnie wymaga próby dewastacji. A tym samym ochrony osób, które próbują tego dokonać za nas, narażając się na odwet aparatu państwowego.


Na podstawie:
1. eurobserver.com
2. „The European Union Policy towards a Common European Asylum System”, ec.europa.eu
3. J. Wróbel, Status prawny obywatela państwa trzeciego w UE, Wolters Kluwer Polska, 2007.
4. pap.pl
...

Odsłon: 7919 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wspólnotowy azyl nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Mateusz Kożuchowicz Mateusz Kożuchowicz Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 02.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 € 02.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 16.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 22.02.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren/Meppen/Ibbenbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! QlyIWAnZq: dpEnAUiG

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... YtkwIeXsyLixlEG: nmcuTSiwWv

W centrum Polski głośno o biotechnologii... ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy