Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Za pół roku sesja!

16.07.2012 Autor: eduabroad [ 0 komentarzy ]
Dla maturzystów nadszedł czas na długo wyczekiwane, w pełni zasłużone wakacje.

Dla maturzystów nadszedł czas na długo wyczekiwane, w pełni zasłużone wakacje.
Źródło: sxc.hu

Zleciało jak jeden dzień - lata spędzone w szkolnej ławce to już tylko wspomnienie. Nadszedł czas na długo wyczekiwane, w pełni zasłużone wakacje.

Niezależnie jak je spędzicie – odpoczywając, leniuchując czy pracując – miną jeszcze szybciej niż rok szkolny. Dlatego już teraz warto przygotować się do tego, co się będzie działo od 1 października.

Praca kontra odpoczynekCo po maturze? Większość już pewnie wie, co będzie robić po wakacjach. Jedni wybrali pracę, inni chcą uczyć się dalej. Który wybór jest lepszy? To pytanie, na które nikt nie pokusi się odpowiedzieć w kolejnej już dobie kryzysu. Czas pokaże, co będzie, bo w kalendarzu wakacje i nie czas na dywagacje. Ten najdłuższy w życiu urlop niektórzy przeznaczą na odpoczynek, podróże i przygody. Inni po prostu go przeleżą. Choć to przyjemny sposób spędzania wolnego czasu, to na pewno nie jest opłacalny. Warto rozsądnie zagospodarować ten czas. Odpoczynek jest bardzo ważny, ale cztery miesiące bezczynności bardzo rozleniwiają. Poza tym, taka luka niezbyt dobrze wygląda w CV. Każdy pracodawca doceni jakąkolwiek aktywność zawodową. Dla niego jest ona sygnałem, że ma do czynienia z osobą aktywną, pracowitą i samodzielną.
- Po maturze znalazłem pracę w firmie obsługującej różnego rodzaju imprezy plenerowe, koncerty, festiwale. Zajmuję się rozkładaniem sprzętu, podłączaniem nagłośnienia, rozstawianiem wszystkich atrakcji dla dzieci - karuzeli, dmuchanych zamków, trampolin itp. Praca nie jest lekka. Ale dzięki niej mogę podróżować po całej Polsce, poznawać nowych ludzi, zwiedzać ciekawe miejsca. I jeszcze mi za to płacą – opowiada Kamil, tegoroczny maturzysta.

Nie taki diabeł strasznyPrzerażeni? Pewnie, że nie! Najważniejsza część przygotowań do kolejnego życiowego etapu, czyli egzamin maturalny, już dawno za wami. Z perspektywy kilku miesięcy niemal każdy maturzysta przyzna, że nieprzespane noce, stosy notatek, intensywne zakuwanie, stres w trakcie egzaminów i dłużące się oczekiwanie na wyniki matur to prawdziwa szkoła życia. Szkoła, za którą będziemy tęsknić lub nie, w zależności od tego jaką ścieżkę wybierzemy dalej.
Studia to nowy rozdział w życiu każdego człowieka. Nowi ludzie, nowe reguły - inne niż te obowiązujące w szkole. Ci, którzy mają starsze rodzeństwo, mają nieco łatwiej – znają akademicką rzeczywistość z opowieści, zawsze mogą poprosić o radę brata lub siostrę. Pozostali są zdani tylko na siebie i sami muszą rozpoznać „teren wroga”. Ale spokojnie – wszystkich, którzy boją się, że nie będą potrafili odnaleźć się w nowym świecie, uspokajamy! Tak naprawdę na studiach jest jeszcze fajniej niż w szkole. W końcu nie ma tam wywiadówek!

Podejmij właściwą decyzjęStudia to nie tylko kolejny etap kształcenia. To także jeden z kluczowych elementów budowania swojej zawodowej ścieżki. Warto więc dobrze się zastanowić przed dokonaniem ostatecznego wyboru studiów. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, a kierunki oferowane przez uczelnie coraz bardziej wymyślne. „Pakowanie produktów”, „Nowoczesne metody prowadzenia stada mlecznego” czy „Życie wśród kwiatów” to tylko niektóre z niszowych kierunków, które można studiować w Polsce. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się: budownictwo, zarządzanie i informatyka. Spadło nieco zainteresowanie kierunkami humanistycznymi, jednak pedagogika, psychologia czy dziennikarstwo nadal mieszczą się w pierwszej dwudziestce.
Niestety, media wciąż donoszą o dużym bezrobociu wśród absolwentów uczelni wyższych. Aby uchronić się przed brakiem pracy, studenci muszą nieźle kombinować – dwa kierunki, praca w czasie wolnym od zajęć, dodatkowe kursy i szkolenia to tylko niektóre sposoby zwiększania szans na rynku pracy.
Dobrym pomysłem są dodatkowe praktyki lub wolontariat. Łatwo je pogodzić z zajęciami na uczelni, pozwalają poznać zawód od praktycznej strony i zdobyć pierwsze doświadczenie. Lepiej jest nie poprzestawać na praktykach uczelnianych, które niestety zazwyczaj trwają krótko i są mało konkurencyjnym punktem CV – w końcu ma je każdy. Warto samodzielnie poszukać dodatkowych aktywności. Firmy, zarówno w Polsce, jak i za granicą, bardzo chętnie przyjmują pomoc studentów. Często zdarza się, że po odbyciu takiej kilkumiesięcznej praktyki, student otrzymuje propozycję pracy.
Także wakacje są dobrym czasem dla praktykantów. Zdarza się, że zwykła matematyczna kalkulacja bywa myląca. Czasami bardziej opłaca się być praktykantem za mniejsze wynagrodzenie i zdobyć nowe umiejętności związane z wybranym zawodem, niż pracować dorywczo za większą sumę, ale robić coś, co nigdy nam się nie przyda.

Zagraniczna alternatywaInni próbują jeszcze inaczej i decydują się na studia za granicą. Kusi ich prestiż zagranicznych uczelni, niemal pewna praca, chęć poznania innych kultur. – Ich wakacje są zdecydowanie krótsze, bo start przygody życia na zagranicznych uczelniach to często już końcówka sierpnia. Czasem konieczne jest też załatwienie formalności na miejscu, a więc trzeba wyjechać jeszcze wcześniej – mówi Tomek z serwisu www.studiazagranica.pl.
Większość maturzystów sądzi, że studia za granicą są tylko dla geniuszy, którzy mają bogatych rodziców. Nic bardziej mylnego - wyjechać może każdy, kto zna angielski. Wymagania co do egzaminów maturalnych są porównywalne z tymi, obowiązującymi na polskich uczelniach. Nie jest też aż tak trudno znaleźć pracę, która bardzo często pozwala na samodzielne utrzymanie. Na przykład w Danii wystarczy pracować ok. 15 godzin tygodniowo, aby pokryć wszystkie wydatki związane z mieszkaniem i wyżywieniem. Studia natomiast są bezpłatne.

Rozłąki to czasStudia w innym mieście lub za granicą to często odważna decyzja, jaka pociąga za sobą rozstania
z rodziną lub bliską naszemu sercu osobą. Ale czego się nie robi dla przygody, chęci spróbowania czegoś bardziej ambitnego? Lepiej wykorzystać szanse, które daje los, niż później żałować, stojąc w kolejce po zasiłek.

Karolina Wróbel

...

Odsłon: 2548 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Za pół roku sesja! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

eduabroad eduabroad Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Fizjoterapeuta 13.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: DÜSSELDORF

Monter suchej zabudowy (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy