Meteory - klasztory na wzgórzach
09.07.2012 | Autor: Katarzyna Kubeł | [ 0 komentarzy ] |
Meteory-zespół klasztorów wzniesiony na wzgórzach
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Takeaway
Wielki Meteor - największy i najstarszy klasztor
Źródło: commons.wikimedia.org, autor: Janmad
- Wybierasz się do Grecji?
- Zarezerwuj hotel w Grecji
- Wynajmij samochód w Grecji
- Podobne tematy:
- Aż 3/4 europejskich urlopowiczów zirytowanych przywłaszczaniem leżaków
- Oryginalne podróżowanie po Europie – przenocuj w jajku Wielkanocnym
- Praktyczny przewodnik po Finlandii
- Grecja - inne artykuły:
- Porozumienie Turcja - UE w praktyce
- Nieudany eksperyment polityki oszczędności
- Polacy podróżują coraz częściej
Grecja kojarzy nam się głównie z błękitnym morzem, piaszczystymi plażami oraz zabytkami sięgającymi czasów, w których mieszkańcy czcili bogów Olimpu. Jednak w Grecji są również zabytki z późniejszych epok, np. Meteory.
Meteory - klasztory położone na skałach
"Meteora" po grecku oznacza "zawieszone w powietrzu", leży na równinie tesalskiej, w jej północno-zachodniej części, w okolicy miasta Kalampaka. Skały zostały uformowane ponad 30 milionów lat temu na dnie morza. Przetrwały cofnięcie się morza, zachowując ciekawe kształty, które wyrzeźbiła w nich woda. Na wzgórzach wybudowano prawosławne klasztory. Od XI w. meteory uważane są za obraz wielkości Boga.
Historia klasztorów
Pierwsze wspólnoty religijne żyły na wzgórzach już w X wieku, na początku ich mieszkanie stanowiły jaskinie i pustelnie.
Pierwszy klasztor został założony w 1336 roku, wówczas na wzgórzach znajdowało się skupisko pustelni. Według legendy św. Atanazy, założyciel Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro), najstarszego monastyru, wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. Było to podczas wojen Bizancjum z Serbią. W tym czasie klasztory stanowiły dobre oraz niedostępne schronienie. Ukrywał się w nich m.in. Jan Paleolog – następca tronu serbskiego. Okres świetności klasztory przeżywały za panowania osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520-1566). Istniały wówczas 24 klasztory. Obecnie zamieszkałych i dostępnych do zwiedzania jest tylko 6.
Dopiero niedawno powstały wykute w skałach ścieżki do klasztorów dla ułatwienia dostępu zwiedzającym. Wcześniej mnisi dostawali się do nich za pomocą koszów umieszczonych na linach i wciąganych ręcznym kołowrotem. Istnieje teoria, która głosi, że nad skałami puszczano latawce. Na nich to zawieszane były liny, które posłużyły do stworzenia pierwszych sznurowych drabin.
Informacje turystyczne
Wszystkie klasztory są zamknięte w godzinach 13.00-15.00. Jeżeli chcemy zwiedzić klasztory powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju. Dla mężczyzn są to długie spodnie, kobiety muszą mieć zakryte ramiona i kolana.
W pobliżu Meteorów znajdują się 32 hotele, najwięcej w Kalampaka i Kastraki. Dodatkowo w tych miejscowościach znajdują się 22 domy z pokojami do wynajęcia oraz 7 kampingów.
Jeżeli planujemy wczasy w Salonikach lub Atenach, wówczas możemy dojechać do Meteorów autobusem lub pociągiem.
Klasztory dostępne do zwiedzania:
- Wielki Meteor jest to najokazalszy klasztor, obecnie służy jako muzeum, znajduje się w nim najwięcej relikwii, m.in. czaszki założycieli oraz relikwie wielu świętych oraz ksiąg;
- Klasztor Varlaam - Wszystkich Świętych znajduje się w nim ręczny kołowrót służący do transportu ludzi i zaopatrzenia oraz relikwie i rękopisy;
- Klasztor Świętej Trójcy;
- Klasztor Św. Mikołaja Odpoczywającego;
- Klasztor Św. Stefana;
- Klasztor Rousanou.