Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Holandia - studia na luzie

21.06.2012 Autor: eduabroad [ 0 komentarzy ]
Holandia - rowerem na studia i na imprezę

Holandia - rowerem na studia i na imprezę
Źródło: sxc.hu

Holandia oferuje studentom niezwykle bogate życie rozrywkowe. Bitwa na poduszki

Holandia oferuje studentom niezwykle bogate życie rozrywkowe. Bitwa na poduszki
Źródło: WikimediaCommons

O czym marzy młody człowiek tuż po maturze? Wolność, swoboda, imprezy, interesujący ludzie i niecodzienne miejsca. No, może jeszcze ciekawe studia i dobra praca. Wszystko to znajdziecie w Holandii.

Właśnie teraz macie ostatnią szansę, by zawalczyć o studia na holenderskich uczelniach. Podobno najlepsze są spontaniczne decyzje!


Rowerem na studia i…Jeśli po kilku miesiącach spędzonych na nauce przy biurku mięśnie są nieco zwiotczałe, warto zadbać o kondycję. W Holandii jednym z głównych środków transportu jest rower. Ich liczba jest dwukrotnie większa niż liczba samochodów, a długość ścieżek rowerowych przekracza 15 tys. kilometrów.
Najbardziej zroweryzowanym miastem jest Groningen. Ponad 57 proc. podróży w tym mieście odbywa się na dwóch kółkach. Jednocześnie mieszkańcy Groningen są najbardziej zadowolonymi z życia Holendrami. Być może wynika to z ich wieku – połowa nie skończyła jeszcze 30 roku życia, a co piąty jest studentem. W efekcie Groningen jest największym, po Amsterdamie, miastem akademickim w Holandii. Co ciekawe, jest to również najbezpieczniejsze miasto w kraju tulipanów.

…na imprezęTo, co młodzi ludzie najbardziej cenią w Holandii to duża tolerancja i wolność. Nie spotkacie tam skostniałego konserwatyzmu, przeciwko któremu często buntują się młodzi Polacy. Jest za to silny liberalizm, obejmujący wszystkie dziedziny życia. Holandia oferuje studentom niezwykle bogate życie rozrywkowe. Puby i kluby są otwarte całą noc, a ceny dostosowane do możliwości studentów. Fanów piwa zainteresuje fakt, że Holendrzy mogą smakować w ponad stu gatunkach złocistego napoju. Nie brakuje też zwariowanych, typowo studenckich pomysłów, jak na przykład bitwa na poduszki w Groningen, w której wzięło udział 3 tys. osób. Wyczyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Mix kulturowyStudenckie życie urozmaica ogromna różnorodność etniczna żaków. Chyba nigdzie
nie spotkacie tylu osób z różnych zakątków świata o niecodziennych poglądach i zwyczajach. Dla młodego człowieka jest to bardzo cenne doświadczenie. Pomaga poznać świat i odnaleźć własną drogę. Kto wie, może zainspiruje was filozofia młodego buddysty. Dość powszechne są stowarzyszenia studenckie, w ramach których młodzi ludzie organizują swój wolny czas, mogą lepiej się poznać. Są to kilkunastoosobowe grupy, w których panuje ustalona hierarchia i podział obowiązków. Często, aby zostać członkiem takiej organizacji trzeba przejść próbę lojalności. Brzmi poważnie, ale w rzeczywistości to świetna zabawa.

Studia dla każdegoObawiacie się, że nie znacie języka holenderskiego? Żaden problem – zajęcia na uczelniach są prowadzone po angielsku. Na ulicy również można się porozumieć w tym języku, Holendrzy uczą się go od dziecka. Znają również niemiecki i francuski. Warto dodać, że są oni bardzo praktyczną nacją. Słyną z obowiązkowości i trzeźwego myślenia. Dobrze jest więc zaprzyjaźnić się z holenderskim studentem, który na pewno chętnie pożyczy swoje rzetelne notatki.
Jednak to nie teoria jest najważniejsza na uczelniach w Holandii. Wykładowcy stawiają głównie na umiejętności praktyczne. Liberalna filozofia kraju przenosi się także na ich relacje ze studentami. Są one bardziej przyjazne, otwarte i swobodne. Jednak uważajcie na egzaminach! Ściąganie jest tam bardzo źle postrzegane. Podczas nauki studenci mają duży wpływ na kształt swoich studiów. Mogą sami decydować, jakie przedmioty i w jakim tempie będą realizować. - Poza komunikatywnym angielskim, trzeba popisać się na maturze i mieć dużo motywacji – informuje Karol z Programu eduABROAD pomagającego w rekrutacji na studia za granicą.

Jak zapełnić studencką kieszeń?Studia w Holandii są co prawda płatne, ale jako obywatele Unii Europejskiej możecie liczyć na zniżki i za rok akademicki przyjdzie Wam zapłacić prawie 1800 Euro. Znalezienie pracy również nie stanowi problemu, bezrobocie w Holandii jest bardzo niskie. Studenci zarabiają około 6 - 10 euro za godzinę. To czego nie spotkacie w Polsce, to system doceniania aktywnych zawodowo studentów. Ci, którzy wykażą się przedsiębiorczością i znajdą pracę, oprócz wynagrodzenia dostaną dofinansowanie od państwowej instytucji IB-Groep.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, studia za granicą nie są tylko dla bogatych osób z najlepszymi wynikami w nauce. Liczy się także motywacja, ambicja i chęć rozwoju.
Nie ma na co czekać! Najbliższe terminy rekrutacji upływają 1 lipca!

...

Odsłon: 6007 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Holandia - studia na luzie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

eduabroad eduabroad Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Kierowca zawodowy (k/m) - transport lokalny - Niemcy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Piaskarz – Holandia 12.05.2021 Kraj: Holandia Miasto: Wybierz miasto

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Stolarz budowlany – Niemcy 10.05.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy