Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

7 nowych cudów Funduszy Europejskich i Euroliderów 2012

24.05.2012 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
W kategorii zabytek zwyciężył projekt „Ginący Zabytek-ratowanie Sanktuarium w Świętej Lipce”

W kategorii zabytek zwyciężył projekt „Ginący Zabytek-ratowanie Sanktuarium w Świętej Lipce”
Źródło: WikimediaCommons

Wczoraj Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyróżniło najciekawsze projekty turystyczne, powstałe dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Nagrody z rąk minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej odebrali również Euroliderzy, czyli ludzie, którzy dzięki funduszom zmieniają otaczającą ich rzeczywistość.

POLSKA PIĘKNIEJE


Konkurs „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” organizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego już po raz piąty. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć współfinansowanych z Funduszy Europejskich, które dotyczą rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji. W tym roku do Biura Konkursu napłynęła rekordowa liczba 256 zgłoszeń. Kapituła nominowała 19 projektów do nagród głównych w każdej z siedmiu kategorii. Zwycięzców poznaliśmy 23 maja 2012 roku.

Kategoria rewitalizacja


Nagrodę główną zdobył projekt „Rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp. poprzez adaptację infrastruktury technicznej na cele kulturowe, rekreacyjne i turystyczne”. Wartość projektu to 9,4 mln zł, z czego 4,2 mln zł pochodziło z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt otrzymał także najwięcej głosów w głosowaniu internautów.

Kategoria zabytek


W tej kategorii zwyciężył projekt „Ginący Zabytek-ratowanie Sanktuarium w Świętej Lipce”. Dotacja pochodziła z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego i wyniosła około 8,3 mln zł. Całkowita wartość projektu to około 9,7 mln zł. Sanktuarium jest obiektem zaliczanym do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce, wpisanym do rejestru zabytków. Znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.

Kategoria obiekt turystyczny


Projekt „Budowa Lotniczego Parku Kulturowego w Krakowie, w tym Gmachu Głównego Muzeum Lotnictwa Polskiego” z dotacją z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynoszącą 35 mln zł, zdobył pierwszą nagrodę w kategorii obiekt turystyczny. Całkowita wartość projektu to prawie 56 mln zł.

Kategoria produkt promocyjny


Główna nagroda powędrowała do województwa podlaskiego za projekt „Kampania promocyjna Suwalszczyzny jako jednej z marek turystycznych województwa podlaskiego”. Całkowita wartość projektu współfinansowanego w kwocie 870 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, wyniosła ponad 1 mln zł.

Kategoria turystyka aktywna


Sukcesy reprezentantów Polski w narciarstwie biegowym zachęciły Gminę Wilkowice do starania się o unijne środki na projekt „Budowa tras do narciarstwa biegowego w partiach szczytowych Magurki Wilkowickiej”. Dzięki uzyskanej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w wysokości prawie 1,4 mln zł powstały profesjonalne trasy narciarstwa biegowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Całkowita wartość projektu, wyniosła 1,8 mln zł.

Kategoria turystyka transgraniczna i międzynarodowa


„Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych” to nazwa projektu z województwa dolnośląskiego, który zdobył nagrodę w kategorii turystyka transgraniczna i międzynarodowa. Przedsięwzięcie jest wspólnym dziełem Muzeum Karkonoskiego we Vrchlabí i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Jego wartość wyniosła około 2,4 mln zł z czego około 2 mln zł pochodziło z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Kategoria miejsce przyjazne dzieciom


Każdy kto marzył, by oko w oko stanąć z dinozaurem, może to zrobić w Krasiejowie. Projekt „Budowa obiektu turystycznego oraz ścieżki edukacyjnej na terenie odkryć paleontologicznych (Jura Parku) w Krasiejowie” zdobył nagrodę główną w kategorii miejsce przyjazne dzieciom. Przedsięwzięcie o wartości ponad 5,1 mln zł otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w kwocie 2,1 mln zł.

Wyróżnienie specjalne


Wyróżnienie specjalne powędrowało do Polskiej Organizacji Turystycznej za kampanię „Move Your Imagination” promującą polską turystykę na rynku niemieckim podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB Berlin 2011. Rozpoczęta w trakcie berlińskich ITB promocja polskiej turystyki jest częścią kampanii realizowanej przez POT w perspektywie kilkuletniej w ramach projektu „Promujmy Polskę Razem” dofinansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka. Wartość kampanii wyniosła 12 mln zł, z czego 10,2 mln zł stanowiły środki unijne.

Więcej informacji o zwycięskich projektach znajduje się na stronie www.polskapieknieje.gov.pl


EUROLIDER


W IV edycji konkursu - organizowanego z myślą o wyróżnieniu osób, które wykorzystując Fundusze Europejskie działają na rzecz lokalnego rozwoju i lokalnych społeczności, nominacje Kapituły otrzymało 7 osób. Poprzedni zwycięzcy konkursu oraz internauci wskazali na tego samego laureata. Kapituła wskazała kolejnych trzech.
Euroliderami 2012 zostali:
  • Lidia Kozieł-Siudut - kierownik Zespołu ds. Pozyskiwania Funduszy w Muzeum Narodowym w Krakowie, województwo małopolskie. Pięć projektów, w które była zaangażowana zwyciężczyni zostało już zakończonych, natomiast dwa są w realizacji. Dofinansowanie na łączną kwotę ponad 71 mln zł pochodziło z Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III, Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Infrastruktura i Środowisko, Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego EOG.
  • Izabela Joachmiczak - podinspektor ds. zamówień publicznych, promocji i rozwoju w Urzędzie Gminy Wilczyn, województwo wielkopolskie. Wartość dziewięciu unijnych projektów, w których realizację laureatka była zaangażowana, wyniosła ponad 5 mln zł. Dwa projekty uzyskały dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast siedem z Programu Kapitał Ludzki.
  • Krzysztof Margol - prezes Zarządu Nidzickiej Fundacji Rozwoju Nida w Nidzicy, województwo warmińsko-mazurskie. Dzięki jego działaniom zrealizowano siedem projektów dofinansowanych z unijnych pieniędzy. Ich łączna wartość przekracza 23 mln zł. Dotacja dla trzech z nich pochodziła z Programu Kapitał Ludzki, dwóch z Regionalnego Programu Operacyjnego, po jednym z Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL i Sektorowego Programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.
Laureatem Euroliderów i internautów została: Pani Jolanta Kopeć - kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy w Urzędzie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, województwo łódzkie. Zrealizowała dwadzieścia sześć projektów współfinansowanych ze środków unijnych na łączną sumę 386,54 mln zł. Czternaście uzyskało dotację ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, jeden z Sektorowego Programu Operacyjnego Transport, sześć z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dwa projekty uzyskały wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko, a trzy z Programu Kapitał Ludzki.


...

Odsłon: 3341 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł 7 nowych cudów Funduszy Europejskich i Euroliderów 2012 nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy