Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studia europejskie na najwyższym poziomie - Kolegium Europejskie

20.05.2012 Autor: Ewelina Jeglikowska[ 5 komentarzy ]
Kampus Kolegium Europejskiego w Brugii

Kampus Kolegium Europejskiego w Brugii
Źródło: Wikimedia Commons/ Le Fou

Kolegium Europejskie w Natolinie znajduje sie na terenie osiemnastoiwecznego parku

Kolegium Europejskie w Natolinie znajduje sie na terenie osiemnastoiwecznego parku
Źródło: Wikimedia Commons/Vindur

Jedną z absolwentek Kolegium Europejskiego w Brugii jest obecna premier Danii Helle Thorning-Schmidt

Jedną z absolwentek Kolegium Europejskiego w Brugii jest obecna premier Danii Helle Thorning-Schmidt
Źródło: Wikimedia Commons/Megens Engelund

The Times określił ją jako uczelnię dla europejskiej elity, The Economist - szkołę dla aspirujących eurokratów, zaś Harvard Business School jako inkubator, w którym młodzi mogą zawierać znajomości - Kolegium Europejskie.

Jeśli studiować, to u najlepszych - Kolegium EuropejskieO jakiej uczelni mowa? Otóż o prestiżowym Kolegium Europejskim, (College of Europe/Collège d'Europe) posiadającym dwie siedziby: od 1949 w Brugii (Belgia) i od 1994 roku w Natolinie (część Warszawy). Na uczelni można zdobywać wiedzę na kierunkach: Europejskie Studia Interdyscyplinarne(Natolin), Europejskie Studia Ekonomiczne(Brugia), Stosunki Międzynarodowe i Dyplomacja UE (Brugia), Europejskie Studia Prawnicze (Brugia), Europejskie Studia Polityczne i Administracyjne (Brugia).
Studia w Kolegium Europejskim zarówno w Brugii, jak i w Natolinie trwają rok. Podczas pierwszego semestru w natolińskim ośrodku studenci skupiają się na integracji europejskiej z multidyscyplinarnej perspektywy: prawa, historii, ekonomii. W drugim semestrze studenci wybierają przedmioty w zależności od tego, w czym będą się specjalizować w przyszłości.

Słynni absolwenciO renomie każdej uczelni świadczą jej absolwenci. Nie inaczej jest z Kolegium Europejskim (ośrodek w Brugii), którego studentami byli m.in. były wiceminister spraw zagranicznych Polski Iwo Byczewski, obecna premier Danii Helle Thorning-Shmidt, brytyjski polityk Nick Klegg czy były prezes STATOIL Leif Terje Løddesøl. Absolwentką ośrodka w Natolinie jest natomiast dziennikarka TVN Anna Kalczyńska. Wielu abiturientów Kolegium Europejskiego to ambasadorzy, wysocy członkowie instytucji unijnych, posłowie parlamentu europejskiego.
Ponieważ językami wykładowymi kolegium są angielski i francuski, student kolegium musi władać językiem angielskim co najmniej na poziomie B2, zaś językiem francuskim co najmniej na poziomie B1.
O warunkach mieszkania, jakie mają natolińscy studenci, zwykły polski student może co najwyżej pomarzyć. Trzeba jednak przyznać, że ma to też swoją cenę - zakwaterowanie - pokój wraz z wyżywieniem na okres 10 miesięcy to koszt 5 tys. euro. W dwóch akademikach, nazwanych na cześć słynnych polskich dyplomatów Włodkowic i Retinger mieszka 120 studentów. Akademiki znajdują się w osiemnastowiecznym kompleksie parkowym. Każdy z pokoi jest kompletnie wyposażony - w meble, telewizor, telefon. W kampusie uniwersyteckim znajdują się ponadto: siłownia, sauna, pralnie, bar studencki.

WymaganiaAby zostać studentem Kolegium Europejskiego należy przejść przez trudny proces rekrutacyjny. Najpierw wypełniamy aplikację online, następnie jedynie wyselekcjonowani kandydaci biorą udział rozmowie rekrutacyjnej, po której następuje decyzja o przyjęciu kandydata. Rozmowy prowadzone są przez wyznaczone w każdym kraju komisje - w Polsce zajmuje się tym Centrum Rozwoju Zawodowego przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Kolegium Europejskie - czesneJednym z minusów jest bardzo wysokie czesne - około 15 tys. euro + 5 tys. euro za akademik i wyżywienie. Pocieszeniem jest fakt, że (jak podaje strona internetowa Kolegium Europejskiego) około 70% studentów dostaje stypendium państwowe lub z prywatnych instytucji.

Jeśli stać nas na wysokie czesne oraz jeśli jesteśmy na tyle zdolni by przejść proces rekrutacyjny, próbujmy! Mottem Unii Europejskiej są słowa „Jedność w różnorodności”. Tym samym wydaje się być Kolegium Europejskie: różne narodowości, różne języki, wspólna Europa.

Więcej informacji nt. Kolegium Europejskiego znajdziesz tutaj: www.coleurope.eu/default.asp...

Odsłon: 7800 | ranking >>


Komentarze: 5 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Studia europejskie na najwyższym poziomie - Kolegium Europejskie :

Komentarz

wmazur

2016-02-15, 15:43

bardzo fajna uczelnia


Komentarz

Elle

2016-02-26, 12:55

Dla osób przygotowujących się do prowadzenia firmy, działalności np. w organizacjach pozarządowych lub pracy w UE na pewno Kolegium będzie dobrym rozwiązaniem. Na pewno interdyscyplinarność studiów ma wpływ na końcowy efekt, jakim jest dobra praca.


Komentarz

Bazyla

2016-03-30, 15:04

Fajnie, że środowisko akademickie jest międzynarodowe, więc faktycznie można poznać osoby, z którymi potem można całe życie współpracować. Co do samej uczelni, moim zdaniem ma fajne te studia, plusem jest tak naprawdę interdyscyplinarność. Jeśli kogoś interesuje właśnie taka tematyka na pewno będzie zadowolony.


Komentarz

Temi

2016-04-28, 12:30

Znam ludzi, którzy tam studiują i naprawdę reprezentują oni bardzo wsoki poziom, co jest zasługą na pewno nie tylko ich, ale również tej uczelni. Plus dla niej :)


Komentarz

Irri

2017-02-03, 14:57

Fajne miejsce. Czuje się klimat osób, które są zainteresowane tym, aby studiować i się rozwijać. Z drugiej strony są fajni wykładowcy, którzy wiedzą, jak przekazać wiedzę i zaciekawić studentów. Dla osób zainteresowanych europeistyką to strzał w 10.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Ewelina Jeglikowska Ewelina Jeglikowska Miłośniczka ludzi, podróży,
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Koordynator (m/k) z j. niemieckim 27.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Pakowacz (m/k) - Praca dla studentów i uczniów - Niemcy 27.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Elektryk przemysłowy (k/m) – Niemcy 12.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Pracownik produkcji (k/m) Wieszanie kur – Niemcy 12.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... mgAZYiXDbHn: djhPosSxwNgE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... ipovJMUzkSAsWjC: bXDjEylnrW

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... FzrfLWUIZlCMcQ: PFeqMvlkJyA

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RkarPuqGjXBFVe: JrQtBKFomLlWgei

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy