Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Luksemburg - zwiedzanie i praca w stolicy europejskiej finansjery

15.05.2012 Autor: Ewelina Jeglikowska[ 0 komentarzy ]
Zwiedzanie miasta: Most Adolfa to architektoniczny symbol stolicy Luksemburga

Zwiedzanie miasta: Most Adolfa to architektoniczny symbol stolicy Luksemburga
Źródło: Wikimedia Commons/Caude Wians

W Pałacu Wielkich Książąt zatrzymują sie głowy państ goszczące w Luksemburgu

W Pałacu Wielkich Książąt zatrzymują sie głowy państ goszczące w Luksemburgu
Źródło: Wikimedia Commons/ Emmuhl

Grób gen. Geaorga Pattona znajduje się na cmentarzu żołnierzy amerykańskich nieopodal stolicy Luksemburga

Grób gen. Geaorga Pattona znajduje się na cmentarzu żołnierzy amerykańskich nieopodal stolicy Luksemburga
Źródło: Wikimedia Commons/ Michael Dieleman

Kraj z jednym z najwyższych PKB na mieszkańca, jedno z państw Beneluksu, stolica europejskiej finansjery, wreszcie najbogatsze państwo Unii Europejskiej - Luksemburg to raczej same pozytywne skojarzenia.

Zwiedzanie stolicy Luksemburga


Stolica tego niewielkiego państwa, nosząca oryginalną nazwę Luksemburg jest miejscem, które można zwiedzić w jeden dzień. Pomimo że teren stolicy jest wyżynny, najlepszą metodą na jej poznanie jest piesza wycieczka z mapą w ręku.
Jednym z symboli Luksemburga jest zachwycający, niemal 20 metrowy Most Adolfa, który łączy miasto Luksemburg z południem kraju. Widok, jaki rozpościera się z Adolphe-Bréck jest niezwykłym doznaniem estetycznym.

Z Mostu Adolfa blisko do jednego z najciekawszych luksemburskich muzeów.
W dokumencie o Wisławie Szymborskiej pt. "Chwilami życie bywa znośne” dowiadujemy się, że poetka najbardziej ceniła muzea regionalne. Idąc tropem noblistki, zwiedzając Luksemburg, nie zapomnijmy o wstąpieniu do Muzeum Historii Miasta Luksemburg. Umieszczone w nowoczesnym budynku bogate zbiory pozwolą nam zrozumieć dzieje tego małego księstwa – kształtowanie się świadomości narodowej, walkę o niepodległość oraz historie rodziny książęcej.
Godziny otwarcia muzeum oraz inne praktyczne informacje znajdziesz tutaj: http://www.musee-hist.lu

A propos rodziny książęcej, to w samym centrum Luksemburga znajdziemy Pałac Wielkich Książąt, oficjalną siedzibę władcy księstwa - księcia Henryka. To tu pełni on swoje obowiązki, ma tu również swoje biuro jego żona - Wielka Księżna Luksemburga Maria Teresa. W Pałacu mieszkają głowy państw podczas wizyt w Luksemburgu, tu również w tzw. Żółtym Pokoju nagrywane jest coroczne, bożonarodzeniowe orędzie Wielkiego Księcia Luksemburga do narodu.

Miłośników historii zainteresuje z pewnością fakt, że na oddalonym o ok. 3 km od centrum Luksemburga cmentarzu amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o Ardeny znajduje się grób słynnego amerykańskiego gen. Georga Pattona.

To co może zadziwić każdego podczas wycieczki do Luksemburga, to wygląd jego mieszkańców. WSZYSCY, naprawdę WSZYSCY są dobrze, elegancko ubrani. Ludzie znający się na modzie będą pod wrażeniem jakości ich ubrań, z pewnością niepochodzących z tzw. sieciówek.

Dla chcących zwiedzić Luksemburg pomocna może okazać się interaktywna mapa, na której znajdziemy interesujące nas miejsca.
http://www.topographie.lu/client/lcto.jsp?lang=en#

Praca w LuksemburguDla tych, którzy zamiast zwiedzać Luksemburg, woleliby znaleźć tu pracę - garść niezbędnych informacji na temat tamtejszego rynku pracy.
1 listopada 2007 roku minął okres przejściowy, w którym Polacy musieli uzyskać specjalne pozwolenia na pracę. Obecnie mogą ją podejmować na takich samych zasadach, jak inni obywatele UE. Warto jednak pamiętać, że osoby chcące pracować w Luksemburgu, trzy dni po przekroczeniu granicy muszą uzyskać pozwolenie na pobyt (Carte de séjour). Jest ono ważne przez 5 lat, potem może być przedłużone na 10 lat. Pozwolenia wydają tamtejsze urzędy gminy (Administration Communale).
Jeśli jesteśmy już w Luksemburgu powinniśmy udać się do biura zatrudnienia ADEM (de l'Administration de l'Emploi), które prowadzi największą bazę ofert pracy oraz osób poszukujących zatrudnienia. Część ofert umieszczonych jest na stronie internetowej ADEM: http://www.adem.public.lu/.
Jak podaje raport eures.praca.gov - 1 października 2011 r. minimalne wynagrodzenie zapewnione dla pracowników niewykwalifikowanych wynosiło 1 801.49 euro (10,40 euro na godzinę) i 2 161.78 euro dla pracowników wykwalifikowanych (12.49 euro na godzinę).

Więcej informacji na temat pracy w Luksemburgu znajdziesz w informatorze EURES


Źródło:
EURES


...

Odsłon: 9168 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Luksemburg - zwiedzanie i praca w stolicy europejskiej finansjery nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Ewelina Jeglikowska Ewelina Jeglikowska Miłośniczka ludzi, podróży,
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Opiekunka seniora w Niemczech – 12 tys. zł netto/zlecenie – wyjazd po świętach 23.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Hennef

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 25.03.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Logopeda 13.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Cham

Pracownik magazynu (k/m) obsługa zwrotów ubrań - 12,98 €/h! 06.04.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

W centrum Polski głośno o biotechnologii... LOwGYvFcPCDR: klnpZAWTVedjgLb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... gVyTIkdznbl: gsPnrEHxacZJkqK

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy