Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Rozpoczął się IV Europejski Kongres Gospodarczy

14.05.2012 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Bronisław Komorowski, Prezydent RP:

Bronisław Komorowski, Prezydent RP:" Europa nie ma czasu na błędy i życie złudzeniami"
Źródło: www.eecpoland.eu

Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012

Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012
Źródło: www.eecpoland.eu

Dziś rozpoczął się IV Europejski Kongres Gospodarczy - sesja inauguracyjna

Dziś rozpoczął się IV Europejski Kongres Gospodarczy - sesja inauguracyjna
Źródło: www.eecpoland.eu

Europejski Kongres Gospodarczy 2012 rozpoczęty. Przez trzy kolejne dni w Katowicach najważniejsze postaci polskiej i europejskiej sceny biznesowej i politycznej będą debatować nad kształtem europejskiej gospodarki.

Liczne debaty, spotkania, wydarzenia towarzyszące, w których weźmie udział około sześć tys. gości z całego globu sprawią, że już po raz czwarty stolica Górnego Śląska stanie się gospodarczym centrum Europy. Trwa IV Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC).

Wypowiedzi uczestników uroczystej inauguracji największej imprezy biznesowej Europy Środkowej:Bronisław Komorowski, Prezydent RP:
– Europa nie ma czasu na błędy i życie złudzeniami. Bez wzrostu będzie chylić się do upadku. Bogactwa wystarczy jej jeszcze na lata, ale nie zmieni to faktu, że świat będzie miał nowe bieguny wzrostu. (…) Tymczasem agenda wzrostu Europy złożona jest, niestety, tylko z haseł, a nie szczegółowych rozwiązań. Liczę, że Europejski Kongres Gospodarczy właśnie je podsunie. Poprawa konkurencyjności polskiej i europejskiej gospodarki to droga do dobrobytu i warunek powodzenia projektu europejskiego. Europa musi utrzymać swoją konkurencyjność przy zachowaniu otwartości na światową gospodarkę. Konkurencyjność gospodarki to także fundament silnego, siłą swych obywateli, państwa.

Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki:
– Strefa euro była marzeniem o jednolitym obszarze, który ochroni przed ryzykiem. Teraz warto się zastanowić, czy nie wrócić do koncepcji waluty rozliczeniowej opartej na koszyku europejskich walut narodowych. To koncepcja ugruntowana na palecie światowych finansów. Polski sukces to w pewnej mierze skutek tego, że nasza waluta zamortyzowała kryzysowe uderzenie. Słaby złoty sprawił, że towary były eksportowane, a praca pozostała w kraju.

Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego:
– Obecnie państwa zajmują swoje pozycje. Miejmy nadzieję, że w maju rozpoczną się negocjacje dotyczące przyszłości. Przez 50 lat Unia rosła. Natomiast rok 2013 będzie przełomowym. Od roku 2013 liczba urzędników unijnych stopniowo będzie malała. Mamy dziś nowy typ uzasadnień dla wydatków europejskich. To wydatki inwestycyjne, a budżet europejski ze swej natury jest inwestycyjny. Nie można szukać bodźców rozwojowych Europy poprzez powiększanie zadłużenia. Natomiast wszędzie tam, gdzie nie ma mowy o zadłużaniu, środki powinny być inwestowane.
W Polsce 52 proc. wszystkich inwestycji nieprywatnych, to inwestycje współfinansowane przez budżet europejski. Bez tego zasilania unijnego zamarłby nam pejzaż inwestycyjny. Polska zasługuje na markę kraju, który zamierza się rozwijać, budować i remontować.


Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
– Znajdujemy się w czasach ogromnego przełomu w polskiej nauce. Dlatego już w 2010 roku osiągnęliśmy średnią unijną ze środków publicznych, jeżeli chodzi o badania i rozwój. Za 2011 rok średnią unijną możemy przekroczyć. Już zakontraktowaliśmy z określonych programów 18 mld 600 mln zł na nowe inwestycje w sferze badań i rozwoju, w tym na nowe laboratoria badawcze. Inwestujemy przede wszystkim w badania z zakresu nauk technicznych, chodzi tu o kwotę 7 mld zł. Inwestujemy również w biblioteki, w komputery dużej mocy. Dzięki tym inwestycjom mamy do czynienia ze znakomitą poprawą jakości badań. (…) Pracowaliśmy podczas naszej prezydencji m.in. nad tym, by różne źródła finansowania były realizowane w zbliżonych do siebie procedurach. Podobieństwo w korzystaniu z różnych źródeł wsparcia umożliwi lepsze wykorzystanie dostępnych środków. Bardzo ważne jest stworzenie kultury innowacyjnej przedsiębiorczości poprzez lepszą współpracę uczelni wyższych z biznesem.

Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001:
– Dzisiaj odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób przezwyciężyć największe trudności, przed którymi stoi Europa w dobie kryzysu. Tegoroczny Kongres ma przed sobą wielkie zadanie. Chcemy zapytać, w jaki sposób to, co udawało się Polsce przez ostatnie dwadzieścia lat - rozwój i reformy gospodarcze można przełożyć na większą skalę? W jaki sposób zaradzić problemom Europy? Jak skonstruować i wprowadzić w życie budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020?


...

Odsłon: 2606 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Rozpoczął się IV Europejski Kongres Gospodarczy nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Kierowca zawodowy (k/m) - transport lokalny - Niemcy 11.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Garrel

Lakiernik przemysłowy – Austria 10.05.2021 Kraj: Austria

Stolarz/ Monter mebli- praca w sklepie meblowym 06.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Aschheim

Stolarz/Monter Mebli 12.05.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Aschheim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii EsqmXvzgrjT: bxzmFVijZqC

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... yWlLDXIEqGfQi: eZCUBwiSOF

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... wsfiHRQgOYLlB: xCuZWyjOQscUE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qGbfvAUnIirpBey: xJszuBLAkHXhm

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy