Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zatrudnienie w UE - wzrastające zainteresowanie państw członkowskich

14.05.2012 [ 0 komentarzy ]
Andor László, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji społecznej

Andor László, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji społecznej
Źródło: commons.wikimedia.org/autor Európa Pont

Unia Europejska podejmuje działania dotyczące różnych płaszczyzn rzeczywistości. Nie pomija zatem także kwestii zatrudnienia.

Problem zapewnienia wysokiego poziomu zatrudnienia jest obecnie jednym z najistotniejszych. W ramach Unii Europejskiej temat ten podejmowany był wielokrotnie.


Zatrudnienie w UE


W listopadzie 1997 roku odbył się w Luksemburgu szczyt poświęcony kwestii zatrudnienia. Przyjęto wówczas otwartą metodę koordynacji oraz pierwsze Wytyczne w sprawie zatrudnienia. Wprowadzono także sporządzanie corocznych raportów.

W Traktacie Amsterdamskim, który wszedł w życie w maju 1999 roku w artykułach 125-130 znalazły się zapisy dotyczące działań w zakresie zatrudnienia. Instytucje unijne włączono, od tego momentu, w proces tworzenia Wytycznych w sprawie zatrudnienia. Powołano Komitet ds. Zatrudnienia, w ramach którego odbywają się spotkania wysokiego szczebla przedstawicieli państw członkowskich zajmujących się tą dziedziną stosunków gospodarczo-społecznych.

Strategia Lizbońska i jej założenia


W 2000 roku ogłoszona została Strategia Lizbońska. Zakładała ona, że w ciągu 10 lat Unia Europejska stanie się najbardziej konkurencyjną gospodarką na świecie. Jednym z jej elementów było zapewnienie wysokiego poziomu zatrudnienia sięgającego 70 procent.
W ramach Strategii Lizbońskiej znalazła się Europejska Strategia Zatrudnienia.

Założenia Strategii Lizbońskiej nie były jednak w pełni realizowane. Przeglądu jej dotychczasowych osiągnięć dokonała powołana w tym celu grupa pod przewodnictwem Wima Koka.
Wobec fiaska Strategii Lizbońskiej zdecydowano się na przyjęcie w 2005 roku odnowionej Strategii Lizbońskiej. Również w niej potwierdzono konieczność zapewnienia wysokich wskaźników zatrudnienia.

Walka z bezrobociem w UE


Warto jednocześnie wspomnieć o Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, którego środki przekazywane są między innymi na walkę z bezrobociem.

Kwestia zatrudnienia poruszona została także w ogłoszonej w marcu 2010 roku strategii Europa 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Poświęcono jej jeden z priorytetów przewodnich strategii - Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia.

Należy podkreślić, że działania w zakresie polityki zatrudnienia znajdują się w gestii państw członkowskich. Nie zmienia to jednak faktu, że również na poziomie unijnym podejmowane są różne kroki mający przyczynić się do zapewnienia i utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia.

Adresy internetowe:
Polityka społeczna i zatrudnienie http://archiwum-ukie.polskawue.gov.pl/www/serce.nsf/0/2DFAD33D948141A3C12572370038CB5C?Open&RestrictToCategory=
Bibliografia:
Dziesięć lat europejskiej strategii zatrudnienia (ESZ), Komisja Europejska,Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans,Luksemburg: Urząd Ofi cjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, 2008.

Zobacz także:
Europejski rynek pracy - zatrudnienie na dwóch etatach

...

Odsłon: 2161 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Zatrudnienie w UE - wzrastające zainteresowanie państw członkowskich nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Terapeuta zajęciowy 17.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Kierowca pielęgniarka fizjoterapeuta 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Monachium

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy